Böbrek Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır? Evreleri

Böbrek Kanseri Teşhisi

Böbrek kanseri, çoğunlukla rutin taramalar ve kontroller sonrası teşhis edilir. Çünkü bu kanser türü her zaman belirgin semptomlara neden olmaz.

Böbrek kanseri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Kan ve idrar testleri: Şikayetçi olunan belirtiler ve semptomların nedenini açıklamaya yardımcı olur. Bazı durumlarda idrar tahlili, idrarda kan aramak için kullanılır. İdrarda kan, bir enfeksiyon veya diğer iyi huylu sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu sebeple, kanser teşhisi yapmadan önce idrar hücreleri, idrar sitolojisi olarak adlandırılan kanserli aktiviteyi tespit etmeyi sağlayan özel bir mikroskopta incelenir.

Biyopsi: Eğer görüntüleme testlerinde malign tümör bulgusu varsa, bu kitlenin kanserli olup olmadığını kesin olarak açıklamak amacıyla iğne biyopsisi veya ince iğne biyopsisi yapılabilir. Her iki tanısal test, lokal anestezi altında doğrudan dokuya iğne yerleştirilerek yapılır. Çıkarılan doku örneği veya hücreler, daha sonra mikroskop altında incelenerek, tümör teşhisi yapılır ve evresi belirlenir.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Kanseri Belirtileri

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Böbrek kanseri için yapılan BT taraması, böbreklerin detaylı görüntülerini elde etmek amacıyla kullanılan bir tanı prosedürüdür.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) testi: Böbrek kanseri için yapılan MR taraması, çok daha yumuşak doku kontrastı sağlar. Böbrek kanseri tespiti ve teşhisi için özellikle yararlıdır.

PET/BT taraması: Böbrek kanseri tanısı için yararlı bir testtir. Çünkü taramalar herhangi bir tümör veya yapısal değişiklik öncesi kanserli hücreleri ortaya çıkarabilir. Böylelikle kanser erken evrede teşhis edilebilir.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Kanseri Sebepleri

Böbrek Kanseri Evreleri

Böbrek kanseri olabilecek böbrek lezyonları saptandığında, bir sonraki adım kanserin evresini belirlemektir. Bu kanser türü için evreleme testleri, önerilen testlerin yanı sıra BT taramaları ve diğer görüntüleme testlerini içerebilir.

Böbrek kanseri evreleri aşağıda listelenmiştir:

Evre I: Evre 1 böbrek kanserinde, tümörün çapı yaklaşık 7 santimetredir. Tümör, böbrek ile sınırlıdır.

Evre II: Evre 2 böbrek kanserinde, tümör evre 1’den daha büyük boyuttadır. Ancak, hala böbrek ile sınırlıdır.

Evre III: Evre 3 böbrek kanserinde, tümör böbrek ötesinde çevreleyen dokuya kadar yayılmıştır. Yakınlardaki lenf nodlarına da yayılmış olabilir.

Evre IV: Evre 4 böbrek kanserinde, kanser böbrek ötesine, birden fazla lenf nodu veya vücudun kemik, karaciğer ya da akciğer gibi uzak bölgelerine yayılmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status