Hodgkin Lenfoma Tanısı Nasıl Olur?

Hodgkin Lenfoma Teşhisi

Hodgkin lenfoma tanısında kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Fizik muayene: Boyun, koltuk altı ve kasıkta; dalak veya karaciğer de dahil olmak üzere şişmiş lenf nodları kontrol edilir.

Kan testleri: Kanda kanser olasılığını işaret eden bir faktör olup olmadığına bakılır.

Biyopsi: Biyopsi, Hodgkin lenfoma için ortak bir tanı testidir. Biyopsi örneğindeki hücreler, Reed-Sternberg hücresi (veya B lenfositi) olarak anormal bir lenfosit varlığına bakmak için mikroskop altında incelenir. Bu ayırıcı hücreler normal lenfositlerden daha büyüktür ve geniş, soluk çekirdekleri vardır. Tümörün büyüme hızı ve hastalığın yayılıp yayılmadığını öğrenmek amacıyla kemik iliği biyopsisi veya lenf nodu biyopsisi yapılabilir.

Flow Sitometri: Hodgkin lenfoma için flow sitometrisi testi, tümör hücrelerinde DNA’nın normal veya anormal bir miktar içerip içermediği ve tümörün büyüme hızı hakkında değerli bir fikir sağlayabilir.

Görüntüleme testleri: Hodgkin lenfoma teşhisi için kullanılan görüntüleme testleri arasında röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) bulunur.

Ayrıca Bakınız: Hodgkin Lenfoma Belirtileri

Hodgkin Lenfoma Evreleri

Hodgkin’in lenfoma derecesi belirlendikten sonra, kanser evrelemesi yapılır. Kanserin evresi, prognoz ve tedavi seçeneklerine karar verilmesine yardımcı olur.

Evre I: Kanser, tek bir lenf nodu bölgesi veya tek bir organ ile sınırlıdır.

Evre II: Bu evrede, kanser iki lenf nodu bölgesindedir veya kanser bir organı ve yakındaki lenf nodlarını istila etmiştir. Ancak, kanser hala diyaframın üstünde veya altında vücudun bir bölümü ile sınırlıdır.

Evre III: Kanser, hem diyaframın üstünde hem de altındaki lenf nodlarına yayıldığında, evre 3 olarak kabul edilir. Kanser dokunun bir bölümünde veya lenf nodu gruplarına yakın bir organda ya da dalakta olabilir.

Evre IV: Hodgkin lenfoma’nın en ileri aşamasıdır. Kanser hücreleri bir veya daha fazla organ ve dokunun birkaç bölgesinde bulunur. Evre 4 Hodgkin lenfoma sadece lenf nodlarını değil; karaciğer, akciğerler veya kemikler gibi vücudun diğer bölümlerini de etkiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status