Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Böbrek Kanseri Nedir?

Böbrek kanseri, böbrek dokusunda malign (kötü huylu) bir tümör oluşması durumunda ortaya çıkar. Böbrekler; karın organlarının arkasında, omurganın her iki yanında bulunan, alt göğüs kafesi tarafından korunan, iki fasulye görünümüne sahip organdır. Ana işlevleri, kanı filtrelemek ve fazla su, tuz ve atıkları vücuttan uzaklaştırmaktır. Vücudumuzda iki adet böbrek olmasına rağmen, işlev görmek için bir böbreğin sadece bir kısmının çalışması yeterlidir.

Yetişkinlerde, renal hücreli karsinom en yaygın görülen böbrek kanseri türüdür. Bununla birlikte, daha az yaygın olan diğer türleri de oluşabilir. Küçük çocuklarda, Wilms tümörü adı verilen böbrek kanserinin bir türünün gelişme olasılığı daha yüksektir.

Böbrek kanseri insidansının arttığı görülmektedir. Bunun bir nedeni, bilgisayarlı tomografi (BT) taraması gibi görüntüleme tekniklerinin artık daha sık kullanılmakta olmasıdır. Bu testler, tesadüfen böbrek kanserlerinin teşhis edilmesini sağlamaktadır. Başka bir sağlık sorunu için görüntüleme testi önerilen hastalarda, bazen kanser saptanması olasıdır.

Böbrek Kanseri Türleri

Renal hücreli karsinom (RCC), böbrek kanserinin en yaygın türüdür. Kanserli hücreler tipik olarak böbrek tübülleri olarak adlandırılan çok küçük tübüler bezlerin astarında gelişirler. Zamanla bu hücreler bir yığın haline gelerek, tıkanıklığa sebep olabilir. Kanser, böbreklerin birinde veya her ikisinde de oluşabilir.

Renal hücreli karsinomun alt tipleri şunları içerir:

Berrak hücreli karsinom: Berrak hücreli RCC, tüm renal hücreli karsinomların yaklaşık yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Tümör hücreleri mikroskop altında gözlemlendiğinde, çok soluk veya berrak görünüme sahiptir.

Papiller hücreli karsinom: Papiller hücreli RCC, renal hücreli kanserin ikinci en yaygın türüdür. Böbrek kanserlerinin yüzde 10 ila 15’ini oluşturur. Kanserli hücreler tümörde parmak benzeri şekillerde çıkıntılar geliştirir.

Kromofob hücreli karsinom: Kromofob hücreli RCC, berrak hücreli renal hücreli karsinomlara benzerdir. Tümör hücreleri mikroskop altında soluk veya berrak görünüme sahiptir. Bununla birlikte, bu tür kansere bağlı hücrelerin boyutu daha büyük olma eğilimindedir.

Toplayıcı sistem karsinomu: Toplayıcı kanal RCC, nadir görülen, agresif bir renal hücreli karsinom türüdür. Böbrek kanserlerinin yüzde 1’inden daha azını oluşturur. Kanserli hücreler, tümör içinde düzensiz tüpler oluşturur.

Sınıflandırılmamış karsinom: Sınıflandırılmamış RCC, nadir bir böbrek kanseri türüdür. Bu hücreler mikroskop altındaki görünümlerine göre sınıflandırılamazlar. Alternatif olarak, birden fazla alt tipi olan kanserler bu kategoride gruplanabilir.

Diğer kanserli (malign) böbrek tümörü türleri şunları içerir:

Transizyonel hücreli karsinom: Böbrek ve idrar yolunun birleştiği bölgede gelişir. İdrar yolu (üreterler), böbreklerden mesaneye kadar idrar taşıyan tüplerdir. Tümör hücreleri, mikroskop altında gözlemlendiğinde, böbrek kanseri hücrelerinden daha çok mesane kanseri hücrelerine benzemektedir. Bu kanser türüne, ürotelyal kanser veya renal pelvis karsinomu da denebilir.

Renal sarkom: Böbrek bağ dokusunda gelişen, nadir görülen bir böbrek kanseri türüdür.

Önerilen Makaleleri:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status