Böbrek Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgiler

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri tedavisi; kanserin türü, hastanın genel sağlık durumu ve tedavi tercihleri gibi bir takım faktörler göz önünde bulundurularak planlanabilir.

Renal hücreli karsinom için genellikle birinci basamak tedavi ameliyattır. Hastalığın kapsamına göre, çeşitli tedavi prosedürleri uygulanabilir. Aşağıda böbrek kanseri tanısı konulan hastalarda başvurulan tedavi seçenekleri açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

a) Ameliyat

Böbrek kanseri ameliyatı, çoğu vakada standart bir tedavidir. Böbrek kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler şunları içerir:

Nefrektomi

Radikal nefrektomi; böbrek, çevreleyen sağlıklı dokunun bir kısmı ve bitişik lenf nodlarının alınmasını içerir. Böbreküstü (adrenal) bezi de alınabilir.

Nefrektomi, açık cerrahi olabilir. Yani, böbreğe erişmek için büyük bir insizyon (kesi) yapılır. Ya da nefrektomi laparoskopik olarak yapılabilir. Laparoskopik nefrektomi prosedüründe birkaç küçük insizyon kullanılır. Bazı vakalarda, ameliyat robotik olarak yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Kanseri Belirtileri

Nefron Koruyucu Cerrahi

Parsiyel nefrektomi olarak da adlandırılan bu cerrahi operasyon sırasında, böbreğin tamamının alınması yerine böbrek tümörü ve onu çevreleyen sağlıklı dokunun küçük bir marjı alınır.

Nefron koruyucu cerrahi (NKC), açık cerrahi olarak yapılabilir ya da laparoskopik veya robotik olarak gerçekleştirilebilir.

Nefron koruyucu cerrahi, küçük böbrek kanseri için ortak bir tedavi yöntemidir. Eğer hasta tek bir böbreğe sahipse de, cerrahi seçenek olabilir.

Nefron koruyucu cerrahi mümkün olduğunda, genellikle radikal nefrektomi üzerine tercih edilir. Çünkü böbrek dokusunu olabildiğince fazla korur. Böbrek hastalığı ve diyaliz ihtiyacı gibi daha sonra oluşabilecek komplikasyon riskini azaltabilir.

Böbrek kanseri cerrahi seçeneği, kanserin türü ve evresi, hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Cerrahi, kanama ve enfeksiyon riski taşır.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Kanseri Teşhisi

b) Ameliyat Mümkün Olmadığında Yapılacak Tedaviler

Böbrek kanseri tanısı konan bazı hastalarda ameliyat mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi seçenekleri aşağıdakileri içerebilir.

Kriyoablasyon

Tümör dondurma tekniği olarak bilinen kriyoablasyon, girişimsel kanser tedavilerinden biridir.

Böbrek kanseri için kriyoablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun vadeli veriler mevcuttur. Genellikle diğer cerrahi operasyonlar mümkün olmadığında ve küçük böbrek tümörleri olan hastalar için tercih edilebilir.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Kanseri Sebepleri

Radyofrekans Ablasyon

RF Ablasyon ile tümörler buharlaştırılarak yok edilmesi amaçlanır. Böbrek kanseri için radyofrekans ablasyonun güvenliği ve etkinliği hakkında uzun vadeli veriler bulunmaktadır.

RF ablasyon (nodülün yakılması), diğer cerrahi prosedürler mümkün olmadığı takdirde ve küçük böbrek tümörü olan kişilerde tedavi seçeneği olabilir.

c) İleri Evre ve Nükseden Böbrek Kanseri Tedavileri

Tekrarlayan böbrek kanseri ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan, ileri evre böbrek kanseri vakalarında, kanser tedavi edilemeyebilir. Ancak bazı tedavi seçenekleri ile kontrol altına alınabilir. Bu tedavi seçenekleri şunları içerir:

Cerrahi

Mümkün olduğunca böbrek tümörünü çıkarmak amacıyla ameliyat yapılabilir. Kanserin tamamen temizlenmesi mümkün olmadığında bile, bazı durumlarda kanseri olabildiğince temizlemek yararlı olabilir. Ameliyat, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan böbrek kanserini temizlemek için de kullanılabilir.

İmmünoterapi

Biyolojik tedavi olarak da adlandırılır ve kansere karşı mücadelede bağışıklık sisteminin kullanıldığı ilaç tedavisidir. Bu ilaçların yan etkileri; titreme, ateş, bulantı, kusma ve iştah kaybı içerebilir.

Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedaviler, böbrek kanseri hücrelerinde çoğalmaya izin veren spesifik anormal sinyalleri bloke eder. Bu ilaçlar, vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan böbrek kanseri tedavisinde umut verebilir.

Hedefe yönelik tedavi ilaçları; deride kızarıklık, ishal ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Radyoterapi

Genellikle böbrek kanseri tedavisinde radyoterapiye başvurulmamaktadır. Ancak hastalığa bağlı ağrı ve rahatsızlıkları hafifletmek, böbrek kanseri semptomlarını kontrol etmek, kemik gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış kanserlerde kullanılabilir.

Metastatik hastalığı olan hastalar için kanamayı durdurmak ve ağrıyı kontrol etmek amacıyla çeşitli gelişmiş radyoterapiler mevcuttur. Kemoterapi

Diğer kanser türleri için uygulanan bir tedavi yöntemi olmasına rağmen, böbrek kanseri çoğunlukla kemoterapi tedavisine karşı dirençlidir ve bu sebeple tercih edilmeyebilir. Böbrek kanseri türleri arasında son derece nadir görülen böbrek sarkomu tanısı konulmuşsa, bir tedavi seçeneği olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status