Apendiks Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgiler

Apendiks Kanseri Tedavisi

Apendiks kanseri teşhisi konulduktan sonra; hastanın yaşı, genel sağlığı, kanserin evresi ve türü, hastanın tercihleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak tedavi planlaması yapılır. Kanser tedavisi veya semptomların hafifletilmesi için aşağıdaki yer alan tedavi seçeneklerinin biri veya daha fazlası önerilebilir:

a) Ameliyat

Ameliyat, apendiks kanseri için en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir. Cerrahinin türü, apendiks kanseri türüne bağlıdır. Apendiks kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi prosedürler arasında şunlar sayılabilir:

Hemikolektomi: Apendiks yakınındaki lenf nodları ve kan damarları ile birlikte kolonun bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması prosedürüdür.

Sitoredüktif cerrahi: Debulking cerrahisi olarak da bilinir. İleri evre apendiks kanseri vakalarında tercih edilebilir. Kalan kanser hücrelerini yok etmek için kemoterapi uygulanabilir.

Peritonektomi: Kolonun ötesine geçerek, karnın diğer bölgelerine yayılmış olan, yavaş büyüyen, düşük dereceli apendiks kanserini tedavi etmek için peritonun çıkarılması prosedürüdür.

Pek çok hasta apandiks kanseri ameliyatı sırasında veya sonrasında kemoterapi görür. Bu adjuvan tedavi, cerrahiden sonra kalan kanser hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Apendektomi: Apendikslerin cerrahi olarak çıkarılması, tipik olarak çapı 1,5 santimetreden daha az olan bir karsinoid tümör için önerilen tedavi yöntemidir.

Ayrıca Bakınız: Apendiks Kanseri Belirtileri

b) Kemoterapi

Kemoterapi, apendiks kanseri tanısı konulan hastalar için yaygın bir tedavi seçeneğidir. Kemoterapi, çoğunlukla kanser apendiks alanının dışında bulunduğunda, ameliyattan hemen sonra kullanılır.

Hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HIPEC), ileri evre apendiks kanseri için potansiyel bir seçenektir. Debulking ameliyatı sırasında kullanılabilir. 

c) Radyoterapi

Apendik kanseri tedavisinde radyoterapiye nadir durumlarda başvurulur. Kullanıldığında, tedavi doğruluk ve hassasiyet gerektirir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status