Brezilya Cevizinin 5 Bilinmeyen Faydası ve Zararları Nelerdir?

Brezilya Cevizi Yemenin Yararları

Brezilya cevizi, benzersiz besin profillerine ilişkin belirli etkilerin yanı sıra diğer ağaç fındıklarıyla ilişkili aynı sağlık yararlarının çoğunu sağlar.

Ayrıca Bakınız: Brezilya Cevizi Besin Değerleri

Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur!

Brezilya cevizi doymamış yağ içeriği diyabetin ilerlemesine karşı koruyucudur. 102 randomize kontrollü çalışmanın meta-analizi, karbonhidratların ve doymuş yağların çoklu doymamış veya tekli doymamış yağlarla değiştirilmesinin hemoglobin A1c seviyelerini (glisemik kontrolün temel bir göstergesi) düşürdüğünü bulmuştur. Öğünler arasındaki açlık hissini yatıştırmak için sağlıklı bir alternatiftir.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Daha yüksek plazma selenyum seviyeleri, daha düşük koroner kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, Brezilya cevizi yedikten sonraki 3 saat içinde plazma selenyum seviyelerinin arttığını gösterdi. Bu etki 24 saate kadar sürer.

Ayrıca, Brezilya cevizi tüketilmesinden dokuz saat sonra test edildiğinde serum LDL seviyeleri düştü ve HDL seviyeleri yükseldi. Genel olarak, ağaç kabuklu yemişlerin çeşitli kalp sağlığı yararları sağladığı gösterilmiştir. Bu çalışma, Brezilya cevizinin özellikle kalp meselelerinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Bağışıklığa Yardımcı Olur!

28 gr Brezilya cevizi 1 miligramın üzerinde çinko sağlar. Ortalama bir yetişkin günde 8-11 miligram gerektirir, bu nedenle Brezilya cevizi bu gereksinimin %10’unu kolayca karşılayabilir. Çinko eksiklikleri bağışıklık sistemi bozukluklarına neden olur çünkü T-lenfositlerin aktivasyonu için çinko gereklidir.

Zayıf çinko durumu, daha yüksek pnömoni ve diğer enfeksiyonlarla ilişkilidir. Brezilya cevizi, özellikle hayvansal gıdalar yoluyla çinko tüketmeyen vejetaryenler için yararlı bir çinko kaynağıdır.

Tiroid Fonksiyonunu Destekler!

Selenyum, hormon sentezine yardımcı olduğu tiroid bezinde yoğunlaşır. Araştırmalar, kadınlar için serum selenyumun iyot eksikliğine rağmen guatr riskini azalttığını göstermiştir.

Diğer çalışmalar selenyumun tiroid hastalığının ilerlemesini yavaşlattığını ve bildirilen daha yüksek bir yaşam kalitesi ürettiğini göstermektedir. Takviye için resmi bir öneri olmamakla birlikte, Brezilya cevizi yemek selenyum seviyelerinin düşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Güçlü Kemikleri Korur!

Kalsiyum ile birlikte Brezilya cevizi, kemik yoğunluğu için gerekli bir mineral olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Brezilya cevizi porsiyonunda 105 miligram magnezyum alırsınız. Bu, çoğu yetişkin için önerilen diyet ödeneğinin %25 ila %33’üne eşittir.

Magnezyumun kemik oluşumu ve kemik düzenleyici hücrelerin davranışı ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Hem erkekler hem de kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, daha yüksek magnezyum alımının daha fazla kemik mineral yoğunluğuna yol açtığını göstermiştir.

Alerjiler

Brezilya cevizi alerjileri bildirilmiştir ve bireye bağlı olarak diğer ağaç fıstığı alerjileriyle ilişkili olabilir veya olmayabilir. Brezilya fıstığı alerjilerinin daha hafif semptomları rinit, döküntü veya astımı içerebilir. Sizin veya çocuğunuzun Brezilya fıstığına alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, değerlendirme için bir alerjene başvurun.

Brezilya Cevizinin Zararları ve Yan Etkileri

Brezilya cevizindeki selenyum ılımlılık açısından faydalı olsa da, tek bir porsiyonla 400 mikrogramın tolere edilebilir üst alım seviyesini aşmak kolaydır. Diyet takviyeleri gıdadan daha fazla toksisite ile sonuçlanır, ancak Brezilya cevizi düzenli tüketimi ayrıca bu istenmeyen etkilere yol açar.

Çok fazla selenyum belirtileri arasında kırılgan saçlar ve tırnaklar veya daha ciddi olarak nörolojik semptomlar, solunum sıkıntısı, böbrek yetmezliği veya titreme bulunur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

  1. nevra celik dedi ki:

    Günde 5 adet yedim solunum sıkıntısı oldu.Tiroit için yemiş dım bırakam gerekirmi

DMCA.com Protection Status