Enginar: Besin Değerleri ve Kalorisi

Enginar hazırlamak ve yemek diğer sebzelerden biraz daha fazla zaman harcamanıza neden olabilir. Çünkü çıkarılması gereken dikenleri vardır. Ancak enginar lif açısından zengindir, önemli sağlık yararları sağlar.

Ayrıca Bakınız: Enginar Faydaları

Enginarın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, tuzsuz pişirilmiş bir orta enginar (120g) için verilmiştir.

  • Kalori: 64
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 72mg
  • Karbonhidratlar: 14g
  • Lif: 7g
  • Şekerler: 1.2g
  • Protein: 3.5g

Karbonhidrat

Enginardaki kalorilerin çoğu karbonhidrattan gelir. Yaprakları ve kalbi yediğinizde orta boy enginarda 14 gram vardır. Karbonhidratlar esas olarak lif ve nişastadır. Ayrıca orta büyüklükte bir enginarda 1 gramdan biraz şeker alırsınız.

Yağlar

Enginarda çok az miktarda yağ vardır (yarım gramın hemen altında). Bununla birlikte, enginar erimiş tereyağı ile servis edilirse, bu da yağ içeriğini arttırır. Kızartılmış ve doldurulmuş enginar da yağ ve kalori bakımından yüksektir.

Protein

Orta boy bir enginar 3.5 gram protein içerir. Bu küçük bir fırında patates veya yaklaşık bir fincan pişmiş brokoli ile benzerdir.

Vitaminler ve Mineraller

Enginar lif bakımından zengindir ve kırmızı kan hücresi oluşumuna ve sinir tüpü kusurlarının önlenmesine yardımcı olan çok iyi bir K vitamini ve folat kaynağıdır.

Ayrıca sinir ve kas iletimi için önemli olan ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilecek bir mineral olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Enginar ayrıca C vitamini içerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status