Brezilya Cevizi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Brezilya cevizi (Bertholletia excelsa), sağlıklı yağlar ve güçlü mikro besinler ile dolu büyük bir kuruyemiştir. Tipik olarak Brezilya fıstığı yemiyorsanız, onları denemeye teşvik edebilecek bazı ilginç gerçekleri paylaşıyoruz.

Ayrıca Bakınız: Brezilya Cevizi Faydaları

Brezilya Cevizi Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 g kurutulmuş Brezilya cevizi (yaklaşık 6 fındık) için verilmiştir.

Kalorisi: 187

Yağ: 5g

Sodyum: 0.9mg

Karbonhidratlar: 3.3g

Lif: 2.1g

Şekerler: 0.7g

Protein: 4g

Karbonhidrat

Brezilya cevizi porsiyon başına 3.3 gram karbonhidrat sağlar. Bunun büyük kısmı 1 gramdan az doğal şekere sahip liften (2.1 gram) gelir.

Yağlar

Brezilya cevizi kalorilerinin çoğu porsiyon başına yaklaşık 19 gram ile yağdan gelir. Brezilya fıstığındaki yağ asitlerinin çoğunluğu kalp sağlığıdır. 19 gramdan yaklaşık 7 gram tekli doymamış yağ, 7 gram çoklu doymamış yağ ve 4.6 gram doymuş yağ vardır.

Protein

Brezilya cevizi porsiyon başına 4 gram protein içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Brezilya cevizi, sadece 6-8 fındıkta günlük değerin neredeyse %1,000’ini sağlayan mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Brezilya fıstığı ayrıca kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko ve E vitamini sağlar.

Brezilya Cevizi Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Brezilya cevizi kabuk içinde veya dışında saklanabilir. Hava geçirmez bir kapta saklandığında buzdolabında veya derin dondurucuda daha uzun süre dayanır. Sert kokmaya başlayan veya yumuşayan fındıklardan kaçının. Kavrulmuş, tuzlu yemişler, taze olandan daha uzun bir depolama ömrüne sahiptir, ancak daha fazla sodyum içerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status