Badem Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Badem yağı ya da sık sık denilen tatlı badem yağı, yaprak döken badem ağacının (Prunus dulcis) meyvesinden veya drupasından preslenen yağdır. Badem sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından yaygın olarak tüketilirken, badem yağı daha az popülerdir. Cilt ve saç sağlığı için tatlı badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağı tüketirseniz elde edeceğiniz besinsel faydalar da vardır.

Badem Yağı Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, bir çorba kaşığı badem yağı için açıklanmıştır:

  • Kalori: 120
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 1mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 0g

Badem Yağı İçeriği

Badem yağında üç farklı yağ türü vardır.

Bu yağda az miktarda doymuş yağ vardır. Doymuş yağlar, kalp hastalığına katkıda bulunabildikleri için daha az sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Amerikan Kalp Derneği, çorba kaşığı başına dört gramdan az doymuş yağ içeren yağların seçilmesini önerir. Badem yağı, çorba kaşığı başına yaklaşık bir gram doymuş yağ sağlar.

Ayrıca bir çorba kaşığı badem yağı tükettiğinizde 2 gramdan fazla çoklu doymamış yağdan da faydalanabilirsiniz. PUFA olarak da adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri, kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bu nedenle sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Hem badem hem de badem yağı PUFA alımınızı artırmanıza yardımcı olur.

Badem yağındaki yağın çoğu tekli doymamış yağdır. Tekli doymamış yağlar esas olarak bitki kaynaklarından gelir. MUFA olarak da adlandırılan bu yağların HDL kolesterolünüzü veya “iyi” kolesterolünüzü arttırdığına inanılmaktadır. Sağlık uzmanları, daha az sağlıklı yağları (doymuş yağlar ve trans yağlar gibi) tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlarla değiştirmenizi önerir.

Badem Yağı İçindeki Karbonhidratlar

Badem yağında karbonhidrat yoktur. Badem yağının tahmini glisemik yükü sıfırdır.

Badem Yağındaki Protein

Badem protein sağlamasına rağmen, badem yağında protein yoktur.

Badem Yağındaki Mikro Besinler

Badem yağı beslenmenize E vitamini katıyor. Bir çorba kaşığı badem yağı tükettiğinizde 5.3 miligram vitamin veya önerilen günlük alımınızın yüzde 26’sını alırsınız.

E vitamini veya alfa-tokoferol, hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve yaşlanma karşıtı yararları olduğuna inanılmaktadır. Bu önemli vitamin ayrıca kanser, kardiyovasküler hastalık, katarakt ve diyabet gibi bazı hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca bir çorba kaşığı badem yağı içinde az miktarda (sadece bir mikrogram) K vitamini alacaksınız. K vitamini kan pıhtılaşma fonksiyonları için gereklidir.

Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Badem yağı oleik asit (tekli doymamış yağ) bakımından yüksek olduğundan, tükettiğinizde kalp sağlığı açısından faydalı faydalar elde edersiniz. Oleik asidin, kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol olarak da bilinir) düşürdüğüne inanılmaktadır.

Badem yağı tükettiğinizde, badem yemenin sağlık yararlarının birçoğunun elde edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin, badem hızlı bir protein ve lif takviyesi sağlar. Hem protein hem de lif daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, sağlıklı bir kiloya ulaşmaya veya korumaya çalışıyorsanız, badem genellikle sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Ancak badem yağı tükettiğinizde protein veya lif almazsınız.

Ayrıca Bakınız: Bademin Sağlığımıza Yararları

Badem Yağı Hakkında Merak Edilenler

Badem yağı ne işe yarar?

Pişirmenin yanı sıra tatlı badem yağı için başka popüler kullanımlar da vardır:

Cilt için tatlı badem yağı kullanımı: Badem yağı, antik Çin, Ayurveda ve Greko-Pers topluluklarında sedef hastalığı ve egzama gibi kuru cilt koşullarını tedavi etmek için tıbbi olarak kullanılmıştır. Tatlı badem yağı da insanlar tarafından ameliyat sonrası yara izini azaltmak ve cildi pürüzsüzleştirmek için kullanılır. Güvenli ve tahriş edici olmadığı düşünülür, bu nedenle hassas cilde sahip kişiler tarafından güvenle kullanılabilir.

Saçlar için badem yağı kullanımı: Bazı insanlar saç dökülmesi için badem yağı kullanır. Ancak bu kullanımı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, saçlarda elektriklenmeyi yatıştırmak ve daha parlak bir pürüzsüz görünüm oluşturmak için saç üzerinde az miktarda tatlı badem kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Badem yağı nasıl saklanır?

Çoğu yağ, özellikle oleik asit bakımından yüksek olanlar, doğrudan güneş ışığından uzak, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Badem Yağı: Alerjiler ve Etkileşimler

Kuruyemiş alerjiniz veya özellikle badem alerjiniz varsa, badem yağından kaçınmak isteyebilirsiniz. Badem alerjenleri badem yağında bulunabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status