Mantarın Bilinmesi Gereken 4 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Şifalı mantarlar ve mantarlar tarafından sağlıkla ilgili toplam 126 fonksiyonun üretildiği düşünülmektedir. Sağlığı iyileştirmek, sağlık koşullarını önlemek veya yönetmek için mantar kullanma potansiyeli hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Mantarların içerdiği birçok vitamin ve minerallere ek olarak, bazı antioksidan bileşiklerin yüksek seviyelere sahip oldukları da bulunmuştur. Bu bileşiklerin tümü sağlığa faydalı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Mantarın Besin Değerleri

Mantar Yemenin Yararları

Hücre Hasarı ile Savaşır!

Antioksidanların yaşlanma belirtilerine ve kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunan oksidatif stres ve iltihapla mücadele ettiği gösterilmiştir. Porcini ve beyaz düğme mantarları gibi çeşitli mantar çeşitleri, diğer birçok bitkisel gıdada bulunmayan antioksidanlar glutatyon ve ergothioninde yüksektir.

Ayrıca Bakınız: Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Beyin Fonksiyonunu İyileştirir!

Hem yukarıdaki antioksidan araştırmalara hem de 60 yaş ve üstü 600’den fazla kişinin yaptığı bir araştırmaya göre, mantar tüketmek, yaşlanma ile birlikte gelen bilişsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Destekler!

Mağazalarda satılan bazı mantarlar, D vitamini depolarını arttırmak için UV ışığı ile tedavi edilmiştir. Bu işlenmiş mantarlar en iyi D vitamini kaynaklarından biridir.

D vitamini sağlıklı kemikler için önemlidir. Bu mantarları yemek, takviyeden veya güneşe maruz kalmaktan D vitamini almakla aynı faydaya sahiptir. İşlenmemiş mantarlar bile iyi bir D vitamini kaynağıdır.

Diyabet Riskini Azaltır!

Mantarlar iyi bir lif kaynağıdır. Diyet lifi tüketmek, daha düşük tip 2 diyabet riski, düşük kolesterol seviyeleri, gelişmiş kilo kontrolü de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Şeker Hastaları Ne Yememeli?

Alerjiler

Mantarlara karşı gıda alerjileri nadirdir ancak bildirilmiştir. Küflere alerjiniz varsa çapraz reaksiyonunuz olabilir.

Mantar Zararları ve Yan Etkileri

Bazı mantar türleri alkolle hoş olmayan şekillerde etkileşime girebilir. Mürekkepli kap mantarı, mantarı yedikten beş gün sonra alkol aldığınız zaman Antabuse ilacı gibi davranan bir yarış kalbi, kızarma, karıncalanma ve diğer semptomlara neden olan kprin içerir. Mantar yanında alkol tüketen insanlar diğer bazı mantarlar hassas bir şekilde sindirim sıkıntısına neden olur.

Bununla birlikte, olumsuz etkilerle ilgili en büyük endişeler yabani mantarlar ve içerebilecekleri çok çeşitli zehirli maddelerle ilgilidir. Zehirli yabani mantar çeşidinin alınmasının etkileri, bulantı, kramplar, kusma ve ishal ile gastrointestinal tahrişi içerebilir ve kendi başlarına geçebilir veya hastaneye yatmayı gerektirecek kadar şiddetli olabilir.

Diğer mantar toksinleri istemsiz sinir sistemini, böbrekleri ve karaciğeri etkileyebilir veya kanserojen olabilir. Bu toksinlerin bazılarında panzehir yoktur ve saatler içinde ölümcül olabilir. Halüsinojenik mantarlar, psikolojik ve algısal etkiler üreten psilosibin ve ilgili bileşikleri içerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status