Ahududu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ahududu: Besin Değerleri ve Sağlık Faydaları

Ahududu, kadifemsi dokuya sahip hassas bir meyvedir. En yaygın ahududu türü kırmızı ahududu, ancak ahududu da siyah, mor ve altın rengi olabilir. Ahududular lif ve kalp sağlığı antioksidanları bakımından zengin oldukları için bir süper gıda olarak kabul edilmesi şaşırtıcı değildir.

Ahududunun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (123g) taze ahududu içindir.

  • Kalori: 64
  • Yağ: 0,80 gr
  • Sodyum: 0 mg
  • Karbonhidratlar: 14.7 gr
  • Lif: 8 gr
  • Şekerler: 5.4 gr
  • Protein: 1.5 gr

Karbonhidrat

Ahududu, diğer birçok meyveye kıyasla karbonhidrat bakımından düşüktür. Fincan başına 15 gramın altında karbonhidrat vardır ve liften 8 gram sadece 5,4 gram doğal şekerden gelir.

Ahududuların glisemik indeksi 25 ve glisemik yük 2.2′dir. Meyveler genellikle kan şekerini izleyen herkes için daha iyi meyve seçeneklerinden biri olarak kabul edilir.

Yağlar

Ahududu, fincan başına 1 gramdan az, minimum yağ içerir. Ahududulardaki yağ asitlerinin çoğu çoklu doymamış.

Protein

Ahududu önemli bir protein kaynağı değildir. Kupa başına 1.5 gram içerirler.

Vitaminler ve Mineraller

Ahududu birçok temel vitamin ve mineral bakımından zengindir. Vitaminler için, ahududu C vitamini, çoğu B vitamini (özellikle folat), A vitamini, E vitamini ve K vitamini içerir. Ahudududaki mineraller kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, ve selenyumdur.

Ahududunun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Ahududu, sağlığı geliştirici birçok özelliği ile bilinir. Ahududuların size fayda sağlayabileceği bazı yollar şunlardır:

Ahududu Kalp Sağlığını Geliştirir!

Kırmızı ahududu, endotel fonksiyonunu iyileştirir ve hipertansiyonu azaltır. Ahududuların doğal olarak yüksek lif içeriği göz önüne alındığında, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaları şaşırtıcı değildir. Ahudududaki vitaminler, C vitamini ve folat dahil olmak üzere, oksidatif stresi azaltır ve inme riskini azaltır. Ayrıca, ahududu, kan basıncını düşürmek için önemli bir elektrolit olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Stres Ve Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Kemik Gücünü Artırır!

Ahududu, tipik olarak kırmızı şarabın sağlık yararları ile ilişkili olan doğal bir resveratrol kaynağıdır. Birden fazla çalışma, osteogenezin indüklenmesini (yeni kemik oluşumu) ve doğal kemik bozulmasının önlenmesini içerenler de dahil olmak üzere resveratrol’e yanıt olarak kemik kuvveti üzerinde faydalı etkiler göstermiştir. Ahududu biraz kalsiyum sağlar.

Sağlıklı Kilo Yönetimini Destekler!

Ahududu, lif bakımından yüksek ve kalorisi düşüktür. 2 bardak taze ahududu yemek sadece 120 kalori ve büyük bir kase dolu, lezzetli meyve demektir. Ahududu lifleri, emilen kalori sayısını azaltarak ve tokluğu artırarak iki şekilde kilo kaybını destekler. Sağlıklı kiloyu korumak için atıştırmalık, tatlı veya yemeğinizin bir parçası olarak ahududu meyvesinin tadını çıkarın.

Güneş Hasarını Önler!

Kırmızı ahududu, cilde topikal olarak uygulandığında bir miktar güneş hasarını önleyebilen antioksidanlar ve anti-enflamatuar özellikler ile yüklenir. Genel olarak, tüm meyvelerin tüketilmesi DNA hasarına ve kanserin çeşitli formlara neden olan reaktif oksijen türlerini azalttığı görülür.

Kırmızı ahududulnun umut verici etkileri, antiaging yararları için bazı cilt bakım ürünlerine dahil edilmelerine yol açmıştır. Ahududu güneşten koruyucunun yerini tutamasa da, cilt bakımında iyi bir katkı olabilir.

Artrit Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Ağrı ve iltihaplanma, artrit ile ilişkili iki ana konudur. Nar ve meyveler, artrit semptomlarının hafifletilmesi için umut verici etkiler gösterir. Ahudududaki polifenollerin antienflamatuar etkileri vardır. Koyu meyveler daha yüksek polifenol konsantrasyonuna sahiptir, bu nedenle siyah ahududu bu amaç için kırmızı ahududulardan daha iyi bir seçim olabilir.

Alerjiler

Amerikan Astım, Alerji ve İmmünoloji Akademisi’ne (AAAAI) göre, ahududu bilinen birkaç alerjen içerir. Diğer çilek türlerine alerjiniz olsa bile ahududu alerjisi semptomları yaşamak mümkündür. Meyveler arasındaki çapraz reaktivite karmaşık bir sorun olabilir. Ahududu alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, sağlık uzmanınızla endişelerinizi tartışın.

Ahududunun Zararları ve Yan Etkiler

Ahududu yüksek lifli bir besindir. Çok miktarda lif yemeye alışkın değilseniz, ani bir artış sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Vücudunuzun ayarlanması için zaman vermek için yavaş yavaş yemek planınıza ahududu ekleyin.

Ahududu bir bütün olarak birçok olumsuz etkiye neden olmamasına rağmen, ek, ahududu ketonlarla ilgili sorunlar yaşamak mümkündür. Takviye almadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Ahududu Çeşitleri

Kırmızı, altın rengi ve siyahtan mora kadar değişen birçok ahududu çeşidi vardır. Kırmızı ahududu, diğerleri arasında Boyne, Prelude, Lauren, Killarney ve Encore’dur. Bazı altın rengi çeşitleri Anne, Double Gold ve Goldie’dir. Bristol, Jewel, Mac Black ve Niwot, siyah ahududu türüdür. Mor ahududu Royalty, Glencoe ve Brandywine içerir. Her çeşidin kendine özgü özellikleri ve tercih edilen yetiştirme koşulları vardır.

Ahududu Ne Zaman Toplanır?

Çeşitliliğe bağlı olarak, ahududu yaz ortasında sonbahar arasında hasat edilir. Çoğu ahududu bitkisi ilk dona kadar meyve üretmeye devam eder.

Taze ahududu satın alırken, gövdelerinden arınmış tombul, sert ve kokulu meyveler arayın. Çileklerin çürümeye başladığının bir işareti olduğu için inceleyin. Süpermarkette ve pazarda ahududu bulabilir veya kendiniz seçmek için yerel bir çiftliğe gidebilirsiniz.

Bir başka harika, uygun maliyetli seçenek (özellikle mevsim dışı), en yüksek tazeliğinde dondurulmuş ve smoothies ve diğer atıştırmalıklara harika ilaveler yapmak için dondurulmuş ahududu satın almaktır.

Ahududu Saklanma Koşulları ve Gıda Güvenliği

Taze ahududuları bir kutuda veya delikli plastik bir ambalajda buzdolabında saklayın. Ahududu toplandıktan sonra çabucak bozulma eğiliminde olduğu için 1-2 gün içinde kullanın. Taze meyvelere dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın ve yemekten önce ahududu akan suyun altında durulayın.

Konserve veya dondurarak meyveleri koruyun. Korunmuş meyveleri 12 ay içinde tüketmek en iyisidir.

Ahududu Nasıl Tüketilir?

Ahududu kendi başına veya bir yemeğin parçası olarak tüketilebilir. Ahududu, zengin renk ve çok miktarda lif olarak, smoothies için harika bir ektir. Ahududu ayrıca tatlı tabağınızın veya yoğurdunuzun yanında güzel bir çeşitlilik yapar.

Çeşitli hamur işleri ve tatlılar, çörekler, kekler, turtalar, sorbetler, protein seçenekleri vb. gibi bir yıldız bileşeni olarak ahududu ile daha lezzetli hale getirilebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status