Cildinizi Dinç Tutacak Besinler Neler?

AKILLI BESİNLERLE CİLDİNİZİ GENÇLEŞTİREBİLİRSİNİZ

Derinizin gençliğini kaybetmesinin başlıca sebebinden biri güneşin bağrında saatlerce uzanarak bronzlaşma merakıdır. Cildinizin dostu olan “akıllı besinleri” düzenli yiyerek ve bol su içerek cildinizin daha genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Vücudun hücre yenileme kapasitesi, gençlik döneminde çok ve hızlıdır. Üzerinde toplanan ölü derileri uzun sürmeden atar. Stres, güneş banyosu, kirli hava, sigara içilmesi, kullandığımız bir çok ilacın zararlı etkileri, fazlaca kafein ve şeker alımı gibi etkenler hücrelerin yenilenme mekanizmasını bozmaktadır.

CİLDİN ERKEN YAŞLANMASI

35 yaşında itibaren ciltteki kollajen madde üretimi azalır ve eski cilt elastikiyetini yavaşça kaybetmektedir. Yaşınız 40’ı geçince kırışıklıklar ve ciltteki kurumalar, artık gözle görülmeye başlar. Zamanla, ellerin üstünde, boyun ve sırt kısmında, yaşlılık lekeleri çıkmaya başlar. Yaşı 50’yi aşanlar güneşte çok kalırsa yaşlanma lekelerinin sayısı artar, vücut dokusu daha çok kuru olur ve erkenden kırışma gösterir.

Yiyeceklerdeki kalori miktarını düşürerek, proteinli ve yağlı besinleri daha az yiyerek cilt yaşlanmasını azaltmak mümkündür. Kalorisi yüksek gıdaların alımı sınırlanmalı ve gün içerisine dengeli bir biçimde dağılmalıdır. Sabahları kesinlikle kahvaltı ile başlamalı, öğün atlanmamalıdır.

Yağlarda mutlaka zeytinyağı tercih edilmelidir. Yemekleri yağsız veya buharda haşlayarak tüketmeye çalışmak tavsiye edilmelidir.

CİLDİNİZİN DOSTU OLAN FARKLI BESİNLER

Kabuklu kuru yemişler zengin vitamin ve mineral deposu temel yağ asitlerinden zengin olsa da  sınırlı olarak tüketilmelidir. Örneğin ceviz bahsedecek olursak güçlü ve güvenilir bir Omega-3 kaynağıdır. Badem ve fıstık ise cildiniz için yararlı pek çok besin değerine sahiptir.

Ama bu yiyeceklerin her birinin 100 gramı kadarında ortalama olarak 600 kalori olduğu gözden çıkarılmamalıdır.

Ay çekirdeğinin E vitamini ve omega -6 temel yağ asidi kaynağı olduğu ise hiç unutulmamalıdır.

Beslenmemizde organik besinlere çoğunluk vermeliyiz. İçinde doğal bakteri öldürücüler olan, hormon, koku,renk, ve tat verici, doğal olmayan, zararlı kimyasalları barındırmayan yiyeceklere ağırlık vermeliyiz.

Domateste çokca bulunan likopenin maddesi cilde en dost besin unsurlarından birisidir. Vücudunuza, sıkılık ve zindelik verir. Üzüm çekirdeği oligomerik proantosiyanidin adlı maddeyi içermekte olup bu da vücudunuz için mucize bir antioksidandır. Ayrıca cildi genç ve sağlıklı tutar, damarları korur. Çekirdekli kuru üzüm, pekmez ,siyah üzüm cilt dostu olan diğer besinlerdir.

Vücudunuzu ve yüzünüzü zinde tutacak diğer bir önerimiz ise Yoğurttur. Yoğurt sağladığı maddeler itibarı ile tam bir şifa kaynağıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status