Çok Fazla Su İçmek Zararlı Mı?

Gereğinde fazla su içmek, zararlı olabilir. Her şeyde olduğu gibi suyun da aşırı içilmesi uzmanlar tarafından önerilmez. Fazla su içmenin vücuda zarar verdiğini bazı uzmanlar her defasında dile getirerek uyarır. Bilindiği gibi, daha sağlıklı bir hayat için bol su içmek oldukça önemlidir. Fakat günde içtiğimiz su miktarını doğru ayarlamak önemlidir. Günde içilen su miktarı maksimum iki buçuk litre olmalıdır. Tabi herkesin kilosuna göre bu miktar değişmektedir.

Gün içerisinde en az 1 buçuk litre su içmeye de özen göstermemiz konusunda uzmanlar uyarıyorlar. Aşırı su içmek;  ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Hatta ölümcül bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebileceği bilinmektedir.

Zayıflamak isteyen pek çok insanın en çok yaptıkları hatalardan biri aşırı su içmeleridir. Fazla kilolardan kurtulmak için neredeyse günde 5 litre su içen insanlar, bununla beraber pek çok sağlık riskini de göze alıyorlar. Diyet yaparken vücudun su dengesini korumak önemlidir. Bunun için gün içerisinde en fazla iki buçuk litre su içilmesi tavsiye edebilir.

Vücudumuzda böbreklerin su atma kapasitesi bellidir. Bu nedenle çok aşırı su içersek, böbreklerin bu kapasitesini zorlamış oluruz. Aşırı suyun böbreklerimiz tarafından atılımı zor hale gelir. Aynı zamanda böbreklerin bu kadar fazla çalışması da zararlı görülür.

Yazımızın ilk satırlarında da vurguladığımız gibi sağlıklı bir insanın günde içmesi gereken su miktarı maksimum 2 buçuk litre olarak önerilir. Eğer spor ile uğraşıyorsanız ve çok fazla efor sarf ediyorsanız vücudunuzdan terle daha fazla miktarda su atılımı olacağı için günlük vücudun ihtiyaç duyacağı su miktarı artabilir. Vücut aşırı su kaybettiği için spor yapanların, daha fazla su tüketmeye ihtiyacı olur.

Çok aşırı su içmenin sağlığa bazı zararları olabilir. Bu riskler arasında kalp ve damarlara zarar vermesi sayılabilir. Ayrıca kanda bulunan sodyum oranını düşürür. Kanla aktarılan suyun başka hücrelere aktarılmasına ve elektrolit seviyelerinin azalmasına neden olur. Fazla su içmek vücutta mineral kaybına sebep olacağı gibi tokluk hissi verir ve bacak kramplarına yol açabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status