Kale: Besin Değerleri ve Kalorisi

Kale, lahana (Brassica) sebze ailesinin bir üyesidir. Kalori başına en besleyici gıdalardan biri olarak kabul edilir ve genellikle bir süper gıda olarak etiketlenir. Çiğ, buğulanmış, sote edilebilir, haşlanabilir veya limon suyunda hazırlabilir.

Kale, sağladığı önemli beslenme ve sağlık yararları için hemen hemen her beslenmeye mükemmel bir katkı sağlar.

Ayrıca Bakınız: Kale Bitkisi Faydaları

Kale Bitkisinin Beslenme Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (16g) çiğ kale için verilmiştir.

  • Kalorisi: 7.2
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 10.9mg
  • Karbonhidratlar: 0.9g
  • Lif: 0.8g
  • Şekerler: 0.16g
  • Protein: 0.6g

Karbonhidrat

Kale kalorisi ve karbonhidrat oranı düşüktür. Bir bardak çiğ lahana sadece 7.2 kalori ve bir gramdan az karbonhidrat içerir. Karbonhidratın çoğu liften gelir.

Kale glisemik yükünün 3 olduğu tahmin edilir, bu da onu düşük glisemik bir gıda haline getirir. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisi tahmin edildiğinde porsiyon boyutunu dikkate alır.

Yağlar

Kale lahanasında neredeyse hiç yağ yoktur. Bununla birlikte, bu yeşil süper yiyecekleri hazırlama şekliniz sağladığı beslenmeyi değiştirebilir. Lahanayı tereyağı veya yağda pişirirseniz veya lahana yapraklarına kızartmadan veya salataya eklemeden önce zeytinyağı sürerseniz, ek yağ olacaktır.

Protein

Kale, bir fincan porsiyon başına 1 gramın altında protein sağlar.

Vitamin ve Mineraller

Kale mükemmel bir K vitamini, A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. Kale ayrıca az miktarda manganez, bakır ve B6 vitamini sağlar.

Kale, kıvırcık lahana olarak da bilinir ve genellikle fırfırlı yaprakları ile koyu yeşil renktedir ve keskin, acı, biberli bir tada sahiptir. Tüm lahanalar sağlıklıdır, bu nedenle hangi türün en sağlıklı olduğu düşünülebilir. Her tip bir dizi vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Mor çeşitleri de kalp sağlığını iyileştirmekle bağlantılı olan antosiyaninler içerir.

Kale kış mevsiminde yoğun sezonu ile tüm yıl boyunca kullanılabilir. Kale lahanası, bütün, dondurulmuş veya temizlenmiş, doğranmış ve paketlenmiş olarak satın alınabilir. Gevrek, yeşilimsi yeşil renkte lahana arayın. Solmuş veya pörsümüş olan bitkilerden kaçının.

Kale Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Kale bitkisini birkaç gün buzdolabınızın en soğuk bölümünde saklayabilirsiniz. Solmayı önlemek için, lahanayı önce plastik bir torbaya koyun ve gevşek bir şekilde kapatın. Birkaç gün içinde kullanamıyorsanız, pişirebilirsiniz – kaynatın veya buharlayın ve pişirileni buzdolabına geri koyun.

Bir süre kullanmayı düşünmüyorsanız dondurun, yaklaşık bir ay veya iki ay boyunca dondurucuda saklayın.

Kullanmadan önce kaleyi her zaman yıkadığınızdan emin olun, çünkü büyük kıvırcık yapraklar genellikle kir tutar. Taze kaleyi yıkamak için bir kase soğuk suya koyun. Kaseyi boşaltın ve tüm kir yapraklardan temizlenene kadar tekrarlayın.

Nasıl hazırlanır?

Kale acı bir tada sahiptir ve domuz eti gibi zengin, aromalı etlerle iyi eşleşir. Buharda pişirilebilir, sote edilebilir, haşlanabilir veya doğranmış ve salatalarda çiğ olarak kullanılabilir.

Kaleyi çorbalarda, güveçlerde, yumurta yemeklerinde ve biberlerde de kullanabilirsiniz. Yemeklerinizin lezzetini arttırmanın harika bir yoludur ve yemek planınıza doyurucu ve sağlıklı bir ek olarak hizmet eder.

Bazı uzmanların, kaledeki kolesterol düşürücü etkilerini en üst düzeye çıkarmak için buharda pişirmeyi önerdiğini unutmayın, çünkü kaledeki lifle ilgili bileşenler, buharda pişirildiğinde sindirim sisteminizdeki safra asitleri ile birlikte daha iyi bir bağlanma işi yaparlar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status