Üzümün 5 İnanılmaz Faydası ve Zararları Nelerdir?

Üzümler tatlı, az yağlı ve düşük kalorili besinlerdir. İşlenmiş gıdalar veya şeker eklenmesi tüketiminizi azaltmaya çalışıyorsanız, üzüm kurabiye ve şekerleme gibi atıştırmalıkların yerine geçebilir. Üzümlerin sağlık yararlarının çoğu içerdikleri vitaminlerden gelir.

Ayrıca Bakınız: Üzüm Besin Değerleri

Üzüm Yemenin Yararları

Kan Pıhtılaşması

K vitamini, güçlü kemikler ve kan pıhtılaşması için önemlidir. Not: Bazı kan incelticilerini alırsanız, K vitamini alımınız tutarlı olmalıdır. Beslenmeniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Antioksidanlar Sağlar!

Üzümler nispeten büyük miktarlarda bitkisel besinler, özellikle resveratrol (kırmızı üzüm derilerinde bulunur) gibi flavonoidler içerir. Resveratrol, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kan pıhtıları ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlara sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşüren Sağlıklı Yiyecekler

Üzüm ayrıca hücrelerimizi hasardan korumaya yardımcı olabilecek quercetin (bir flavonoid) içerir. Örneğin, quercetin’in bir anti-enflamatuar, antiviral ve antioksidan ajan olmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık faydası sunduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

Bilişsel İşlevi Geliştirir!

Bazı araştırmalar resveratrol tüketiminin (bazen takviye şeklinde) yaşlı yetişkinlerde hafıza ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kan Şekerini Düzenler!

Bazı araştırmalar resveratrolün tip 2 diyabetliler için yararlı olabileceğini göstermiştir. Resveratrol, her ikisi de diyabet hastaları için faydalı olan glisemik kontrolü geliştirebilir ve insülin direncini azaltabilir.

FODMAP’lerde Düşük

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığı olan insanlar, FODMAP’lerde (fermente edilebilir oligo-, di-, monosakkaritler ve polioller, kısa zincirli karbonhidrat koleksiyonu) tükettiklerinde sindirim semptomları yaşayabilirler. Üzümler düşük FODMAP meyvesidir.

Alerjiler

Tıp uzmanları üzümlerde bulunan beş ana alerjeni tespit ettiler. Üzüm alerjisinin belirtileri, kurdeşen, döküntü veya şişme veya daha ciddi reaksiyonları içerebilir. Ek olarak, diğer meyvelere alerjiniz varsa, üzüm tüketirken bir reaksiyonunuz olabilir.

Üzüm Zararları ve Yan Etkileri

Üzüm yemek kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir (K vitamini içeriği nedeniyle), bu nedenle tıp uzmanları ameliyattan önce çok miktarlarda üzüm tüketmemenizi tavsiye eder.

Koyu mor, kırmızı ve siyah üzüm, yeşil üzümlerden daha zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bununla birlikte, genel olarak, üzüm çeşitlerinin besin değeri arasında çok fazla fark yoktur.

Bununla birlikte, üzüm suları, reçeller ve jöleler genellikle taze üzümlerden daha fazla şekere sahiptir, çünkü şeker tipik olarak hazırlıkta şeker eklenir. İçerik etiketini okumak önemlidir. %100 üzüm suyundan 113 bir porsiyon 18 gram şekere sahiptir, bu da bir bardak taze üzümde (15 gram) bulunan miktardan daha fazladır. Bir çorba kaşığı üzüm jölesinde 10 gram şeker bulunur.

Üzüm satın alırken, küflü veya buruşmuş üzümlerden kaçının. Rengi zengin üzümleri seçin. Yeşil üzüm, sarı-yeşil renkte olduklarında en tatlı ve en lezzetli olanlardır. Kırmızı ve siyah üzümler tam, zengin renklere sahip olduklarında en iyisidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status