Havyarın (Balık Yumurtası) Sağlığımıza 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Havyar Yemenin Yararları

Balık yumurtaları, Paleo diyeti ve diğer düşük karbonhidrat yeme planları gibi bazı özel diyetlere iyi uyum sağlar, çünkü bunlar sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Bir porsiyon balık yumurtası 439 miligram omega-3 yağ asidi EPA ve 608 miligram DHA sağlar. Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağlardır, vücudunuz onları üretmediği için beslenmenizde tüketilmesi gereken yağlardır.

Ayrıca Bakınız: Havyar Besin Değerleri

Romatoid Artrit Hafifletir!

Araştırmacılar, balık ve balık yumurtalarında bulunan omega-3 yağ asitlerinin romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Beyin Sağlığını Teşvik Eder!

Balık yumurtalarında bulunan EPA, DHA ve DPA (başka bir yağ asidi), bilişsel yaşlanma ve düşüşle savaşmaya ve beyin sağlığını ve onarımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Göz Sağlığını Destekler!

Hem DHA hem de EPA görsel gelişim (bebeklerde) ve retina işlevleri (çocuklarda ve yetişkinlerde) için de önemlidir. Beslenmelerinde yeterli omega-3 almayan kişilerde diyabetik retinopati, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve kuru göz sendromu riski artabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür!

Balık yumurtalarındaki omega-3 yağ asitleri, vücuttaki kan pıhtılaşmasını ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Alerjiler

Balık yumurtalarına veya balıklara alerjiyi yönetmek karmaşık olabilir. Balık yaygın bir alerjendir ve Amerikan Astım, Alerji ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, başka bir balık türüne karşı alerjik olmak mümkündür. Kanatlı balıklara alerjik olmak da mümkündür, ancak kabuklu deniz ürünleri değil, tersi de geçerlidir. Ve çocuklukta belirtileriniz olmasa bile, yetişkinlikte balık alerjisi geliştirmek mümkündür.

Balıklara veya balık yumurtalarına alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız ve kurdeşen, deri döküntüsü, nefes almada zorluk, baş ağrısı, burun tıkanıklığı veya mide bulantısı gibi belirtiler yaşarsanız, doğru tanı almak için sağlık uzmanınıza danışın.

Havyarın Zararları ve Yan Etkileri

Balık yumurtaları kolesterol açısından nispeten yüksektir ve her ikisi de sağlığınıza zarar verebilecek sodyum bakımından yüksek olabilir. Ayrıca pürin bakımından zengindirler, bu da gut eğilimli iseniz bir sorundur.

Ayrıca Bakınız: Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Havyarı Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Havyarı saklamak için buzdolabınızın en soğuk bölümünde saklayın. Servis yapmak için dışarı çıkardığınızda, ısınmayı önlemek için buz üzerinde tutun. Havyarı orijinal kabında servis etmeye çalışın. Hassas yumurtaların bir servis tabağına aktarılması onlara zarar verebilir ve en iyi şekilde bozulmadan keyif alınır. Kullanılmayan havyarları iki veya üç gün sonra atın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status