Patlıcanın Sağlıklı Olmak İçin 5 Faydası ve Zararları Nelerdir?

Düzenli olarak patlıcan tüketen insanlar, sağladığı lif, bitkisel besinler ve antosiyaninler gibi besinlerden bazı sağlık yararlarından yararlanabilir.

Ayrıca Bakınız: Patlıcan Besin Değerleri

Patlıcan Yemenin Yararları

Sağlıklı Kemikler!

Patlıcanlar, kemiklerinizi sağlıklı tutan işlemler de dahil olmak üzere insan vücudundaki çeşitli işlevler için gerekli olan bir mineral olan iyi bir manganez kaynağıdır.

Manganez, kemik sağlığını korumak için kalsiyum ve D vitamini gibi diğer besinlerle etkileşime girer. Araştırmacılar ne kadar manganezin rol oynadığını tam olarak bilmiyorlar, ancak hayvan çalışmaları manganez eksikliğinin kemik oluşumunu bozabileceğini ve kemik mineral yoğunluğunu azaltabileceğini gösterdi. Manganez takviyesi, hem kemik mineral yoğunluğunu hem de kemik oluşumunu artırabilir.

Azalan Hücre Hasarı!

Patlıcanlar, hücrelerimizi hasara karşı korumaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek oldukça yüksek miktarlarda, özellikle nasunin ve klorojenik asit gibi bitki besleyicileri içerir.

Ayrıca, patlıcan derisi mor renklerini veren antosiyaninler içerir. Antosiyaninlerin oksidatif stresle mücadele ederek antioksidan güce sahip oldukları gösterilmiştir. Araştırmalar, antosiyaninli yiyecekleri yemenin kardiyovasküler hastalık ve kanser gibi hastalıkların önlenmesine ve sağlık bakımına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Sağlıklı Sindirim!

Patlıcan içindeki lif sağlıklı bir sindirim sistemi tutmanıza yardımcı olabilir. Lif, karbonhidratın sindirilemez kısmıdır. Besin alımını, sindirimi, emilimini ve metabolizmasını düzenleyerek bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olur.

Çoğu yetişkin her gün yaklaşık 25 ila 38 gram lif tüketmelidir.

Bir bardak çiğ patlıcan günlük lif ihtiyaçlarınızın yaklaşık %10’unu sağlar.

Azalan Hastalık Riski!

Çalışmalar, lif açısından zengin besin tüketen kişilerin kardiyovasküler hastalık oranının azaldığını göstermiştir. Diğer araştırmalar, daha yüksek lif alımının diyabet ve belirli kanser türlerinde daha az risk ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Giderek, bitki bazlı diyetler daha iyi sağlık ve yüksek tansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalık veya obezite gibi kronik hastalık riskinde azalma ile ilişkilidir.

Patlıcanın faydalarından biri et benzeri bir tada sahip olması ve doku, pek çok insan bitki bazlı tariflerde et yerine kullanılır (etin aksine, fazla protein sağlamaz).

Sağlıklı Kilo Bakımı!

Bitki bazlı diyetler ve lif bakımından zengin diyetler sağlıklı kilo bakımı ve düşük obezite riski ile ilişkilidir. Ve çalışmalar, yüksek lifli diyetler yiyen kişilerin daha sağlıklı ağırlıklarda olduğunu göstermektedir.

Epidemiyolojik ve klinik çalışmalar da diyet lifi alımının obezite ve tip 2 diyabet gibi metabolik durumlarla ters ilişkili olduğunu göstermiştir.

Ayrıca Bakınız: Obezite ve Şeker Hastalığı Arasındaki İlişki

Alerjiler

Uzmanlara göre, patlıcan gibi yemeklik gıdalara karşı alerjiler nadirdir. Patlıcan alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, kişisel tavsiye için doktora başvurun.

Patlıcan Zararları ve Yan Etkileri

Bazı insanlar vücuttaki iltihabı azaltmak için patlıcan gibi sebzelerden kaçınırlar. Aslında, yaygın olarak kullanılan bir anti-enflamatuar (AI) diyet, nighthades ve buğday, mısır, soya, süt, narenciye ve diğer birçok gıda dahil olmak üzere diğer gıdaları hariç tutar. Sedef hastalığı, romatoid artrit, alerji, astım veya otoimmün hastalıklar, durumlarını yönetmeye yardımcı olmak için bu beslenmeyi deneyebilir. Diyet karışık sonuçlarla incelenmiştir.

Patlıcan satın alırken, büyüklüğü için ağır bir patlıcan seçin. Patlıcan dolgun, pürüzsüz, parlak bir cilt ile görünmelidir. Lekeli patlıcandan kaçının.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status