Diyaliz Hastalarına Anjiyo Yapılır Mı?

Son zamanların en iyi operasyonlarından biri olarak bilinen cerrahi operasyona gerek kalmadan yapılan işlemlerinden biri de anjiyo işlemi olmaktadır. Bu işlem kalp damarlarının tıkanması sonucu oluşan tıkanıklığı açmak için uygulanan yöntemdir. Kalbe ulaşmak için göğsü açmak gerekmese de damardan giriş yapılması hastalar üzerinde stres etkisi oluşturabilmektedir. Kasık, el ya da koldaki damarlardan tüpler vasıtasıyla giriş yapılarak öncelikle kalpteki tıkanıklık derecesi tespit edilir. Varsa damar yoluyla bağlı organlarda sorun  olup olmadığına bakılır. Tüm bu işlemler damardan giriş ile olur. Kesin tanı konduktan sonra gerekli olan tedavi ve işleme başlanır. Böylece hastanın iyileşmesi için gerekli yöntem uygulanır.

Böbrek Hastaları da Anjiyo Olabilecek

Çeşitli kalp sorunlarının dışında böbrek hastaları için de anjiyo olma işlemi artık sorun olmaktan çıkacak. Gerek anjiyo işlemlerinde gerek diğer kalp operasyonlarında böbrek hastası olanlarda yararlanabilecek. Ancak öncelikle operasyon öncesi hasta için tetkiklerin yapılması, operasyon öncesinde gerekli tedavinin yapılması ve uygun ortamın hasta için sağlanmış olması gerekir.

Diğer kalp hastalarına göre daha riskli olan böbrek hastaları için kullanılan ilaçlar, yapılan tedaviler daha dikkatli bir şekilde olmalıdır. Hastanın başarılı bir operasyon geçirmesi için operasyon öncesi ve operasyon sonrası bakım ve tedavisinin iyi ve doğru şekilde yapılması son derece önemlidir. Bunun için hastanın özel odaya alınarak kalp anjiyosu ya da kalp operasyonu olması gerekir.

Diyaliz Hastaları İçin Gelişmiş Stent Uygulaması

Diyaliz Hastasına Anjiyo

Kalp tıkanmasını gidermek için diyaliz hastalarına uygulanan anjiyo işlemi sırasında uygulanan stentler günümüzde gelişmiş teknolojiden yararlanılarak hazırlanmaktadır. Eskiden böbrek hastaları için uygun ve gelişmiş stentler yoktu ve başarılı sonuçlar bu hastalar  için alınamıyordu. Şimdi ise gelişmiş stentler sayesinde artık diyaliz hastaları anjiyo işleminde başarılı operasyon geçirmekteler.

Anjiyo öncesinde diyaliz hastası olan kişi için bir takım tedaviler uygulanır. Bu tedaviler böbrek hastasının anjiyo sırasında sorun yaşamaması için gereklidir. Anjiyo olduktan sonra hasta hemen kendisi için ayrılan özel odaya alınır ve burada gerekli bakım yapılarak iyileşme sürecine katkı sağlanır. Böyle hasta daha hızlı iyileşir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status