Anjiyo İçin Risk Altında Olan Kişiler

Bilindiği gibi kalp anjiyosu kalbinde tıkanma ya da sertleşme sonucu kalp damarlarında daralma görülen kişilere uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem her hastaya uygulanır mı yada her durumda anjiyo işlemi yapılır mı diye soracak olanlar için bu makalemizi bilgilendirme amaçlı sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Kalp anjiyosu işlemi yapılması için hastalar için bu işlemin yapılıp yapılmaması konusunda kesin sözü doktor söyler. Bunun için kişiye belirli testler uygulanır, özgeçmişi dinlenir. Belirli testlerden geçer. Karar verilirse anjiyo işlemi için gün alınır ve belirtilen gün içinde hastaya anjiyo uygulaması yapılır. Kısa bir süre içinde yapılan anjiyo işleminde hasta genelde o gün içinde taburcu edilir. Birkaç hafta sonra da gündelik yaşamına geri dönebilir.

Anjiyo İşlemi Kimlere Uygulanır?

Yapılan testler sonucunda uygun görülen kişiler dışında anjiyo işlemi uygulaması yapılabilir kişiler içinde bypass ameliyatı geçirenler, bilgisayarlı anjiyo sonucu şüpheli olarak görülen kişiler, kalp kapak hastalığı olan kişiler, efor testi olumlu çıkan kişiler, kalp dışından önemli bir ameliyat geçirmesi gereken şeker hastaları, 40 yaş üstü önemli ameliyat geçirmesi gereken kişiler, daha önce anjiyo yapılan ve stent takılan kişilerin kontrolünün yapılması için bu kişiler için kontrol amaçlı anjiyo işlemi uygulanır. Tüm bu sayılan kişiler anjiyo işleminin uygulanması gerekli olan kişiler arasında yer almaktadır.

Anjiyo Kimlere Önerilmez?

Sayılan bu kişiler dışında anjiyo işleminin önerilmediği kişiler arasında böbrek yetmezliği olan hastalara önerilmez. Bunun dışında kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde de anjiyo işlemi uygulanması uygun değildir. Aynı şekilde sol kalp yetmezliği bulunan kişiler de anjiyo uygulaması açısından riskli kişiler arasında belirtilir. Bunlar dışında bu hastalıklardan biri olmasa da hastanın anjiyo yapılacağı gün aşırı derecede ateşinin yüksek olması da anjiyo uygulamasını geçersiz kılan durumlardan birisidir. Saydığımız bu kişiler için anjiyo işlemi kesinlikle uygulanmaz.

,Anjiyo işlemi gerektiğinde tedavi amaçlı uygulanan bir işlemdir. Doktor tarafından gerekli görülen durumlarda ve gerekli görülen kişilere uygulanır. Bunlar dışında başka bir durumda ve risk altında olan kişilere uygulanmaz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status