El Bileğinden Anjiyo Nasıl Yapılır?

El bileğinden radyal arter yoluyla yapılan anjiyoplasti, kasıktan yapılan yaklaşıma iyi bir alternatiftir. Bilekten arter açılarak yapılan anjiyoplasti (anjiyo), vücudun dolaşım sistemini kalbe ulaşmak amacıyla kullanır. Geleneksel anjiyo işleminde en sık başvurulan yer kasıktaki femoral arter olmuştur. Buna bir alternatif, bilekteki radyal arterdir. Çalışmalar radyal arterin femoral artere göre daha güvenli bir dokunuş olabileceğini düşündürmektedir. Ve anjiyo işlemi olacak insanlar eğer müsaitlerse genellikle bilek üzerinden gerçekleştirilen anjiyo yaklaşımını tercih ederler.

El Bileğinden Anjiyo Daha Mı İyidir?

Femoral arter, anjiyo için mükemmel bir yol olduğundan hem uygulanması hem de uygulama sonrası çok daha kolaydır. Balonları, stentleri ve diğer minyatür donanımları kabul edecek kadar büyüktür. Aynı zamanda kalbe doğrudan bir rota da sunmaktadır. Femoral arter (kasık), özellikle yağ katmanlarının altında gömüldüğünde ulaşılması zor olabilir. Femoral arter ve aortda kolesterol dolu plakların çıkıntıları anjiyoplasti aletleri için barikat oluşturabilir.

Prosedür bittikten sonra kanamanın durdurulması için işlemin olduğu bölgeye yerinde ağır basınç (kum torbası) uygulanması gerekir. Ayrıca akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, kalça veya sırt ağrısı olan insanların en az 6-7 saat boyunca kıpırdamadan yatmaları gerekmektedir.

Bir diğer problem, delikten çıkan kanın bazen geriye bacağa veya karnın içine sızması ve hemen belirgin olmamasıdır. Böyle bir kan kaybı, mümkünse kaçınılması gereken bir işlem olan transfüzyon gerektirebilir.

El Bileğinden Anjiyo Yöntemi

El Bileğinden Anjiyonun Sunduğu Kolaylıklar

El bileğinden yapılan anjiyo işlemi, yağ dokusunun kalın olması nedeniyle kasıktan gerçekleştirilen işlemlerin son derece zorlu olduğu kilolu hastalarda rahatlıkla uygulanabilir. Bu sayede işlem sonrası veya işlem sırasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilebilir.

İşlem sonrasında bileğinize bir bileklik takılır ve 2 saat kadar çıkartılmadan beklemesi gerekir. Bu 2 saat içinde hareket edebilirsiniz, yatmanıza hiç gerek kalmaz. El bileğinden gerçekleştirilen işlemler sonrasında hastalar öğleden sonra taburcu edilmektedir. Tüm işlem yalnızca 1-2 saat kadar sürer.

Kasıktaki kanama riskleri bilek bölgesinde yaşanmaz. Zaten ameliyat çok küçük bir alana yapıldığı için 4-5 toplu iğne ucu kadar iz oluşur. Bu izler kısa süre içinde kaybolurlar ve yaranın küçüklüğü nedeniyle acı hissetmezsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status