Doğadan Gelen Mucize: Yeşil Kahve

Günümüzün getirdiği yaşam şartlarından ve bazı alışkanlıklardan dolayı hemen hemen herkeste fazla kilolar bir problem olarak gündemde. Bunlardan kurtulmak için internette okuduğumuz, çevreden veya televizyondan duyduğumuz birçok yöntem var; fakat bunların çoğu ya sağlığımızı tehdit etmekte ya da bu problemden kurtulmak için kesin bir çözüm olamamakta. Yeni yeni duyulmaya başlanan ve kullananların kesin ve hızlı çözüm olarak belirttiği bir yöntem var, adı ise yeşil kahve ile zayıflama yöntemi.

Yeşil kahve, kullandığımız kahvenin ham, yani henüz kavrulmamış halidir. Bu kahve kavrulmadığı için bunun kafein oranı diğer kahvelerle kıyaslandığında çok daha düşüktür. Aynı zamanda diğer bildiğimiz kahveler gibi çok yüksek ısılar verilerek kavrulmadığı için %47 oranında daha fazla klorojenik asit içerir.

Yeşil kahvenin çekirdeğinde çok büyük oranda bulunan bu asitin yapılan bazı araştırmalar sonucunda kilo vermeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Fakat tabi ki sadece yeşil kahve içilerek kilo verme konusunda bir mucize beklenmemelidir. Uygun bir diyet ve egzersiz programının yanında yeterli miktarda içildiğinde büyük oranda yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Yeşil kahvenin kilo vermeye yardımcı olması dışında birçok yararı vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: kandaki şeker düzeyini kontrol eder, böylece diyabet riskini büyük oranda azaltmış olur. Yüksek antioksidan etkisine sahip olması sebebiyle hücre hasarını önler, böylece yaşlanmayı geciktirir.

İçerisinde bulunan bu antioksidanlar iyi huylu kolestrolün yükselmesine, kötü huylu kolestrolün ise düşmesine yardımcı olur. Kalp ve damar sağlığını destekler. Bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Enerjiyi artırır ve zinde tutar. Kısa süreli hafızada iyi bir etkisi vardır, mental performansı ve dikkati artırır.

Kilo vermeye yardımcı olduğunu kanıtlayan etkileri ise şunlardır: İçerisindeki klorojenik asit ve kafein sayesinde belli miktarda yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterir. Bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye ve bazen gerektiğinde kilonuzu korumaya yardımcı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca her içimde 38 gram yağ yaktığı ve vücudun yağ yakımı en zor olan bölgelerindeki yağ moleküllerini parçaladığı söylenmektedir.

Yeşil kahvenin tadı ve kokusu diğer kahveler gibi birçok işlemden geçerek elimize ulaşmadığı için kahveden çok bitki çayına benzemektedir. 1 fincan yeşil kahve hazırlayabilmek için öncelikle kahve çekirdekleri öğütülür ve sonrasında 1 tatlı kaşığı yeşil kahvenin içine kaynamış su ilave ederek içime hazır hale getirilir. Sıcak olarak tüketilmelidir. Üzerine şeker eklemesi yapılmadığı sürece kalorisizdir. Şimdiden afiyet olsun, iyi zayıflamalar!

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status