Pesketaryen Diyetine Benzer Diyetler: Kıyaslama

Birçok beslenme uzmanı, peskataryan diyetini Akdeniz diyetiyle karşılaştırır, çünkü balık her iki diyette de birincil protein kaynağıdır. Her ikisi de yağsız protein ve sebzeler gibi besleyici maddeleri vurgulamaktadır.

Besin grupları

Mevcut yönergeleri, tabağınızın dengeli bir protein karışımı (et, balık veya bitki bazlı kaynaklardan olabilir), tahıllar, meyveler, sebzeler ve süt ürünleri ile doldurulmasını önerir. Peskataryan diyet bu standardı iyi karşılar.

Ayrıca Bakınız: Pesketaryen Diyet Nedir?

Kalori

Peskataryan diyet için resmi bir kalori sayımı yoktur, bu da kalori saymaya gerek olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, kilo vermek için yaklaşık 1500 kalori günlük kalori alımını önermektedir (bu sayı yaşa, kiloya, cinsiyete ve aktivite seviyesine bağlı olarak değişse de).

Peskataryan diyet birçok düşük kalorili yiyecek içerir, ancak kilo vermek istiyorsanız, bir kalori açığı oluşturduğunuzdan emin olmak için kalorileri izlemeniz gerekebilir. Sizin için doğru kalori hedefini belirlemek için bu hesap makinesini kullanın.

Ayrıca Bakınız: Havyarın Sağlığımıza 5 Faydası

Benzer Diyetler

Peskataryan diyet, yarı vejetaryen olarak birkaç diyetle gruplandırılabilir. Hepsi bitki bazlı gıdaları ana odak noktası haline getirir, ancak bazen hayvansal ürünleri içerir.

Peskataryan Diyet

Protein kaynakları: Peskataryalılar proteinlerini deniz ürünlerinden, baklagiller gibi bitki bazlı kaynaklardan ve bazen de yumurta ve süt ürünlerinden alırlar.

Genel beslenme: Bu, gerekli tüm besinleri sağlaması gereken dengeli bir diyettir.

Esneklik: Peskataryan bir diyet seçmek vejetaryen bir diyeti değiştirmek için esnek bir yoldur. Sebzelerin sağlık yararlarına deniz ürünleri tarafından sunulan yağsız protein ve omega-3 yağ asitlerini ekler.

Kilo verme potansiyeli: Peskataryan diyet, besleyici yoğun, yüksek lifli, düşük kalorili gıdalarla doludur, bu nedenle kilo vermek isteyen kullanıcılara yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Bitki Bazlı Proteinler

Akdeniz Diyeti

Protein kaynakları: Akdeniz diyetinin protein kaynakları gibi, Akdeniz diyetinin protein kaynakları arasında deniz ürünleri, bitki bazlı proteinler ve az miktarda peynir, yoğurt ve et bulunur.

Genel beslenme: Uzmanlar, bu diyetin kalp-sağlık ve besin açısından zengin olduğunu söylüyor.

Esneklik: Bu diyet için zor ve hızlı kurallar yoktur, bu yüzden onu takip edenler onu işe yarayacak şekilde yorumlayabilirler. Hiçbir yiyecek sınır dışı değildir; sadece daha az yenir.

Kilo verme potansiyeli: Akdeniz diyeti de daha az kalori için çok fazla besin içerir. Bu, kilo kaybını teşvik edebileceği anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız: Akdeniz Diyeti Faydaları Nelerdir?

Fleksitaryen Diyet

Protein kaynakları: Fleksitaryen bir diyet, et ve deniz ürünlerinin ara sıra tüketilmesine izin veren vejetaryen bir diyettir ve bunu peskataryan diyet planına oldukça benzer hale getirir. Protein çoğunlukla bitki bazlı kaynaklardan, yumurtalardan ve süt ürünlerinden gelir ve nadiren hayvansal ürünler eklenir.

Genel beslenme: Beslenme uzmanları, özellikle karbonhidratlar tam tahıllardan ve sebzelerden geliyorsa, bunun çok sağlıklı bir yemek yöntemi olduğu konusunda hemfikirdir.

Esneklik: Adından da anlaşılacağı gibi, bu yemek planında birçok esneklik var. Hiçbir yiyecek veya yiyecek grubu yok edilmez, bu nedenle kullanıcılar istedikleri zaman yemeğe ekleme özgürlüğüne sahiptir.

Kilo verme potansiyeli: Diğer yarı-vejetaryen diyetler gibi, esnek diyet, tipik olarak bu diyeti oluşturan sağlıklı yiyecekleri fazla tüketmedikleri sürece kullanıcıların kilo vermelerine yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Vegan Beslenme Cildi Güzelleştirir Mi?

Vejetaryen Diyeti

Protein kaynakları: Yarı vejetaryen planların aksine, vejetaryen diyet proteinleri, bitki bazlı gıdalar veya (çoğu durumda) süt veya yumurtadır.

Genel beslenme: Bu diyet genellikle dengelidir, ancak vejetaryenler demir ve B-12 vitamini gibi belirli besin maddelerinden yeterince aldıklarından emin olmalıdırlar.

Esneklik: Vejetaryenler et yemeyecek olsa da, bu kısıtlamanın ötesinde çok çeşitli yiyecekleri tüketme esnekliği vardır. Ve porsiyon boyutları veya kalori sayıları hakkında herhangi bir kural yoktur.

Kilo verme potansiyeli: Et yemediğinizde kilo vermek kesinlikle mümkündür (bu, yağ ve kalorilerde bitki bazlı gıdalardan daha yüksektir). Ancak kilo vermeye çalışıyorsanız, porsiyon ve kalori kontrolü ile ilgili kurallar gerekli hale gelir.

Ayrıca Bakınız: Vejetaryenler İçin Sağlıklı Beslenme

Peskataryan diyetine başlamayı düşünüyorsanız, ancak sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, bir iki hafta deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün. Giysileriniz daha iyi uymaya başlayabilir. Tahıl, sebze ve diğer lif açısından zengin gıdaların alımını artırdığınızda, daha az yediğinizi ve daha uzun süre dolu hissedeceğinizi fark edebilirsiniz. En azından yeni yiyecekler ve lezzetlerle denemeler yapmaktan faydalanacaksınız.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, balıkların nasıl hazırlanacağını öğrenmek için kayıtlı bir diyetisyenin veya yemek kursuna yazılabilir, böylece yemeklerinizin tadını çıkarır ve memnun hissedersiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status