Hurma: Besin Değerleri ve Kalorisi

Hurma doğanın en tatlı ikramlarından biridir. Yüksek şeker içeriği, hurmanın sağlıklı bir seçim olarak kabul edilip edilmediğini merak etmenizi sağlayabilir. Hurma kesinlikle tatlıdır, ancak bir meyve olarak, yararlı mikro besinler ve biraz lif sağlar.

Hurmaları ​​ılımlı bir şekilde tüketmek isteyebilirsiniz, ancak hiçbir şekilde boş kalorili bir yiyecek değildir. İşte hurmalar hakkında merak ettiğiniz pek çok bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hurma Faydaları

Hurmanın Besin Değerleri

Bir adet hurma (7 gram) için aşağıdaki beslenme bilgileri verilmiştir:

  • Kalori: 20
  • Yağ: 0g
  • Sodyum: 0.14mg
  • Karbonhidratlar: 5.3g
  • Lif: 0.6g
  • Şekerler: 4g
  • Protein: 0.2g

Karbonhidrat

Bir hurmada, çoğunluğu şekerden gelen 5 gramdan biraz fazla karbonhidrat bulunur. Ayrıca, hurma çok tatlıdır, çünkü glikozdan iki kat daha tatlı olan yüksek fruktoz içeriğine sahiptirler.

Ortalama bir hurmada yaklaşık yarım gram lif vardır. Meyve olgunlaştıkça şeker içeriği artar ve lif azalır.

Glisemik hurma endeksi, olgunluğun çeşitliliğine ve seviyesine bağlı olarak 43 ila 55 arasında değişebilir. Tatlılıklarına rağmen, hurma şaşırtıcı bir şekilde düşük glisemik besindir.

Yağlar

Hurma önemli bir yağ kaynağı değildir.

Protein

Hurmalar minimum miktarda protein sağlar. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için yağsız et, balık, kuruyemiş, tohum ve baklagiller gibi diğer protein kaynaklarını ekleyin.

Vitaminler ve Mineraller

Hurma iyi bir potasyum, magnezyum ve demir kaynağıdır. Ayrıca, hurmalar folat ve pantotenik asit de dahil olmak üzere altı temel B vitamini sağlar.

Hurma ayrıca yararlı fitoöstrojenlerle birlikte hücresel hasara karşı koruyan bir tür antioksidan olan yüksek bir polifenol konsantrasyonuna sahiptir.

Hurma ağacının meyveleri olan hurmaar, tarih öncesi çağlardan beri var olmuştur ve 8.000 yıl önce ekildiği düşünülmektedir. Orta Doğu’ya özgü olan 100’den fazla hurma ağacı çeşidi vardır.

Hurmalar kurutulmuş gibi görünse de, aslında taze meyvelerdir. Taze, bütün hurmalar sadece %30 nem içerir, bu da onları doğanın tek doğal “kurutulmuş meyvelerinden” biri yapar. Raf ömrünü uzatmak için, tamamen olgunlaşana kadar birçok hurma palmiye ağacında bırakılır. Hasat edilmeden önce biraz kuru olmalarına rağmen, birçok özel markette bulunan bu hurmalar hala taze olarak kabul edilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status