Salatalık 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Salatalık, vitamin ve mineral içeriğine ek olarak, terapötik etkileri için incelenen benzersiz maddeler içerir. İşte salatalığın sağlığı teşvik etmesinin bazı yollarından aşağıda bahsettik.

Ayrıca Bakınız: Salatalık Besin Değerleri

Salatalık Yemenin Yararları

Divertiküliti Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Divertiküler hastalık, bazen hastaneye yatmayı gerektiren kolonun ağrılı iltihaplanmasıdır. Çalışmalar, alevlenmeleri (divertikülit denir) önlemek için lifin yararları hakkında karışık sonuçlar göstermiştir.

Son araştırmalar, divertikülite bağlı hastaneye yatış olasılığını azaltmak için salatalık gibi meyve ve sebzelerden lif alımını desteklemektedir. Özellikle, meyve ve sebzelerden günde 8,5 gram daha lif elde etmek %30 risk azaltımı ile ilişkilendirilmiştir.

Kanser Riskini Azaltır!

Cucurbitacins, salatalık ve diğer bazı sebzelerde bulunan doğal bir bileşiktir. Kanser büyümesini önlemek için birlikte çalışan birçok cucurbitacin varyasyonu vardır ve meme kanseri etkilerine özellikle duyarlı görünmektedir.

Ayrıca, salatalıklarda antioksidan ve anti-kanser davranışı gösteren flavonoid fisetin bulunur. Salatalığın kanserin önlenmesindeki rolünü doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen, şimdiye kadar yapılan araştırmalar umut vericidir.

Kan Şekeri Kontrolünü İyileştirir!

Salatalık, diyabeti yönetmek için en iyi gıda kategorilerinden biri olan nişastalı olmayan bir sebzedir.

Diyet yaparken, daha nişastalı olmayan sebzelere sahip olmak, kan şekeri seviyelerini yükseltmeden iştahı tatmin etmeye yardımcı olabilir. Taze salatalıkların lif ve su içeriği, glisemik kontrol için onları ideal bir seçim haline getirir.

Hidrasyonu Artırır!

İçme suyu susuzluğunuzu gidermek için en etkili yol olabilir. Ancak yüksek su içeren yiyecekler de iyi bir hidrasyon sağlayabilir. Salatalık %95 sudur, bu da onları sıcak sıcaklıklarda rehidrate etmek için harika bir yoldur.

Vücudunuzun ihtiyacı olan elektrolitleri ve suyu değiştirmeye yardımcı olmak için spor etkinliklerinden veya ağır egzersizlerden sonra salatalık tüketirler. Salatalıkların iç kısmı dış sıcaklıklardan 20 dereceye kadar daha soğuk olabileceğinden, kısa sürede sizi soğutacağından emin olabilirler.

Kalp Sağlığını Destekler!

Salatalık, yemeğinize daha fazla lif ve potasyum eklemenin iyi bir yoludur. Lif tokluğu artırır ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, potasyum kan basıncı seviyelerini azaltır. Salatalık ayrıca inme riskini azaltan temel bir B vitamini olan folat sağlar.

Her gün çeşitli meyve ve sebzeleri yemenin kalp hastalığını önlemenin etkili bir yolu olduğu ve salatalıkların canlandırıcı bir seçenek olduğu bir sır değildir.

Alerjiler

Yakup otuna alerjiniz varsa, salatalık yedikten sonra bazı alerji belirtileri görebilirsiniz. Bu fenomene oral alerji sendromu (OAS) denir ve iki bitki arasındaki çapraz reaktiviteden kaynaklanır.

Nadir de olsa, salatalığa gerçek bir gıda alerjisi yapmak da mümkündür. Gıda alerjisi semptomları tipik olarak kurdeşen, baş dönmesi, dil veya boğazda şişme, göğüs sıkışması ve nefes almada zorluk içerir. Salatalıklara karşı bir alerjiden şüpheleniyorsanız, endişelerinizi tartışmak için doktora başvurun.

Salatalık Zararları ve Yan Etkileri

Salatalık gibi yeşil sebzeler, kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini sağlar. Bazı kan inceltici ilaçlar etkileriyle etkileşime girebileceğinden, kabaca aynı günlük K vitamini tüketimini korumak, doktorunuzun sizin için doğru ilaç dozajını belirlemesine yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status