Fıstık Ezmesinin Sağlığımıza 2 Önemli Faydası

Beslenme değerinin ötesinde, fıstık ezmesi potansiyel olarak kilo kaybını teşvik edebilen ve kalp hastalığı riskini azaltabilen bileşikler içerir.

Ayrıca Bakınız: Fıstık Ezmesi Besin Değerleri

Fıstık Ezmesi Yemenin Yararları

Kilo Vermeyi Desteklemeye Yardımcı Olabilir!

Fıstık ezmesinin, erken doygunluğa (yemekten hemen sonra tokluk hissi) neden olarak kilo vermeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. İştahınızı azaltarak, fıstık ezmesi sağlıklı bir kiloyu korumaya ve obezite riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Fıstık ezmesinin kilo vermenize yardımcı olup olamayacağı daha az kesindir. Harvard Üniversitesi’nden sekiz yıllık bir çalışma, 50.000’den fazla kadının tıbbi geçmişini değerlendirdi ve daha fazla kuruyemiş tüketiminin, asla kuruyemiş yemeyen kadınlara kıyasla daha düşük kilo alma ve obezite insidansına karşılık geldiğini buldu. Kuruyemiş tüketimi ile kilo vermek arasında doğrudan bir ilişki vardı.

Fıstık ezmesi iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilirken, porsiyonlarınızı izlemek önemlidir. Sonunda, iki porsiyon günlük yağınızın %50’sini ve 2.000 kalorili bir diyetin %20’sini oluşturuyorsa, hiçbir yiyecek “diyet” olarak kabul edilemez.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Fıstık veya fıstık ezmesinin kalp hastalığı riskini azaltabileceğine dair kanıtlar büyük ölçüde karıştırılmıştır. Uzmanlar günde 42 gr kuruyemiş yemenin kalbe yararlı olabileceğini, ancak kalp hastalığını önleyebileceğini söyleyecek kadar ileri gitmeyeceğini kabul etti.

Bazı bilim adamları aynı fikirde değil. Fransa’dan yapılan araştırmaların 2016 incelemesi, resveratrol olarak bilinen fıstıklardaki bir antioksidanın kardiyovasküler inflamasyonu azaltabildiğini ve kan damarlarını gevşetebildiğini, dolaşımı artırdığını ve kan basıncını düşürdüğünü gösterdi.

Ayrıca ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ve koroner arter hastalığının gelişmesine katkıda bulunan LDL oksidasyonunda azalma olduğu bilinmektedir.

Bu anti-aterosklerotik özellikler, rutin egzersizle az yağlı bir diyetin parçası olarak kullanılırsa kardiyoprotektif bir etkiye sahip olabilir.

Fıstık Ezmesi Hakkında Merak Edilenler

Doğal fıstık ezmesini buzdolabında mı tutmalı?

Doğal fıstık ezmesi sadece fıstıktan yapılır. Herhangi bir stabilizatör içermediğinden, doğal yağlar katı maddelerden ayrılabilir ve yemekten önce tekrar karıştırılmalıdır. Ayrıca, yağlar oda sıcaklığında çok uzun süre sola bozulabileceği için doğal fıstık ezmesinin buzdolabında saklanması gerektiği anlamına gelir.

Doğal fıstık ezmesinin ortalama raf ömrü, kilerde bırakıldığında iki ila dört ay ve buzdolabında ise üç ila altı aydır. Buna karşılık, düzenli olarak satın alınan fıstık ezmesi, kiler veya buzdolabında bir yıla kadar saklanabilir.

Doğal fıstık ezmesini yumuşatmak için, kullanmadan 30 ila 60 dakika önce buzdolabından çıkarın.

Doğal ve organik fıstık ezmesi aynı mıdır?

Hem doğal fıstık ezmesi hem de organik fıstık ezmesi fıstık içerir ve başka bir şey içermez. Organik fıstık ezmesi sertifikalı olmalı, yani fıstık kimyasal gübre, böcek ilacı veya diğer yapay maddeler kullanılmadan üretilmelidir. Sertifika alabilmek için ürünün Tarım Bakanlığı tarafından belirlenen standartları karşılaması gerekir.

Fıstık ezmesinin bozuk olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İncelemek genellikle fıstık ezmesinin kötü olup olmadığını anlamanın en iyi yoludur. Daha karanlık, daha sert veya daha kuru hale geldiyse, atmak en iyisidir. Ayrıca fıstık ezmesi kokusu almalısınız. Tereyağ aromasını kaybetmiş veya kokuyorsa, son kullanma tarihine bakılmaksızın atmak daha iyidir.

Asla herhangi bir renk değişikliği veya küf belirtisi varsa fıstık ezmesi yemeyin. Fıstık ezmesi için yaygın olan aflatoksin adı verilen bir tür küf, kanserojen olarak sınıflandırılır. Hayvan çalışmaları, aflatoksine uzun süreli maruz kalmanın karaciğer kanseri ve diğer kanser türlerini artırabileceğini göstermiştir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status