Erkekler için Kolay Cilt Bakımı Rutini: 9 Adımda Bakımlı Olun!

Kadınların cilt bakımı ve cilt bakımı rutinleri hakkında sürekli konuştuğunu görüyorsunuz, ancak erkeklere gelince, nadiren duyuyorsunuz. Çoğu zaman, erkekler bunun nasıl yapılacağını bilmediklerinden (veya umursamadıklarından) olabilir. Sonuçta, cilt bakımı oldukça karmaşık olabilir.

Cilt bakımı, satın aldığınız tüm kremleri yüzünüze boca etmek anlamına gelmez. Aslında, cilt bakımı sadece cildinize ürün uygulamakla ilgili değildir. Doğal ürünler seçmek de çok önemlidir.

Bu makale size cilt bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacak.

1. Cildinizi Temizleyin

Cilt bakımı süreci yüzünüzü temizlemeden başlatılamaz, kesinlikle. Erkekler veya kadınlar için her ne cilt bakımı rutini olursa olsun, temizlik şarttır. Uyandığınız anda yüzünüzü ılık suyla yıkamalı veya duş almalısınız. Bu, gözeneklerinizi açmanıza yardımcı olur ve biriken tüm kirleri yıkayabilirsiniz.

Gözeneklerinizi açıp temizleyeceği için soğuk yerine ılık su kullanmaya çalışın. Biraz yüz yıkama köpüğü kullanın ve yaklaşık 30 saniye boyunca dairesel hareketlerle ovalayın. İşiniz bittiğinde, gözeneklerinizi kapatmanıza yardımcı olacak ve yeni kirlerin gözeneklerinizi tıkamasına izin vermeyeceği için yüzünüze soğuk su püskürtün.

Ovalamak yerine yüzünüzü nazikçe kağıt havlu ile kurulayın, böylece cildinizi germez ve erken yaşlanmaya katkıda bulunmazsınız.

Ayrıca, cildinizi kurutmayan bir yüz temizleyici seçmeyi unutmayın. Yine nemlendirici özelliklere sahip bir ürün bulun ve yüzünüz size teşekkür edecektir. (Hangisini satın alacağınızı bilmiyorsanız herhangi bir güzellik ürünü satan mağazadaki bir satış temsilcisine danışın.)

2. Cilde Peeling Yapmak

Eksfoliyasyonun önemi hakkında konuşan kadın veya TV reklamlarını duymuş olmalısınız. Yalan söylemiyorlar. Erkekler için cilt bakımınızın etkili olmasını istiyorsanız, arada bir peeling yapmayı düşünmelisiniz.

Piyasada çeşitli peeling ürünleri var, bu yüzden birini bulmakta zorlanmayacaksınız. Ölü cilt hücrelerinizden kurtulmada etkili olduğu için bu işlemi haftada yaklaşık üç veya dört kez yapmalısınız. Cilt tipinizi de dikkate alın.

Ölü cilt, gözeneklerinizi tıkayacağından ve akneye neden olabileceğinden bahsetmemek için çok fazla kir tutabilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, biraz ovun ve yüzünüze sürün, devam ederken ovalayın. Tıraş etmeden önce denemelisin. Tıraş olacağınız alanlara odaklanın.

Ancak normal peeling için, sadece az miktar ovalayın ve çoğunlukla ölü cilt birikiminin daha muhtemel olduğu bölgelere uygulayın. Genel olarak, bu çene, alın veya burun anlamına gelir.

Peeling işlemini tamamladığınızda, gözeneklerinizi kapatması için yüzünüzü soğuk suyla temizleyin. Aksi takdirde, kirlilikler açık gözeneklere yol açabilir.

3. Nemlendirici Uygulamak

Bir cilt bakımı rutini sırasında istediğiniz son şey teninizi kurutmaktır. Parlak, yağlı bir ciltle evden çıkmak istemeseniz de, tamamen kuru bir cilt de ideal değildir.

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendirmelisiniz. Avucunuza az miktarda nemlendirici ekleyin ve yüzünüzün her tarafına yayın. Bu süreç sadece iyi hissetmek ve cildinizi nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda erken yaşlanmayı ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Cildiniz normalde çok fazla yağ üretirse, cilt bakımınızın bu kısmı aşırı sebumu da önleyecektir. Sadece cilt tipinize uygun bir nemlendirici aldığınızdan emin olun: kuru, normal, karma veya yağlı ciltlere özel ürünler satılmaktadır.

Kolaylık için, cildinizi ultraviyole ışınlarından korumak için SPF’li bir nemlendirici kullanın. Güneş hasarı da erken yaşlanmaya neden olur.

4. Tonik Kullanmak

Rutinize ekleyebileceğiniz ek bir adım tonik kullanmaktır. Bu, cildinizin yağ ve pH seviyelerini dengeleyecek ve ayrıca yabancı maddelerden de kurtulacaktır. Özellikle yağlı cildiniz veya akneniz varsa, faydalarından şaşıracaksınız. Hassas veya kuru bir cildiniz varsa, bu adımı gerçekleştirmeniz gerekmez.

5. Egzersiz Yapmak

Makalenin başında belirtildiği gibi, cilt bakımı sadece cildinize ürün uygulamakla kalmaz. Sağlığına katkıda bulunan başka faktörler de vardır. Ve güzelliğini korumak için yapabileceğiniz bazı aktiviteler var. Cilt bakımı söz konusu olduğunda, egzersiz cilt sağlığına da yardımcı olan bir şeydir.

Hafta boyunca sadece birkaç saat düzenli egzersiz yapmanın cildiniz üzerinde harika etkileri olacaktır. Daha az gergin hissetmenizi sağlayacak ve gerginliği azaltacaktır. Ayrıca, egzersiz yoluyla terleme, gün boyunca cildinizde biriken yağı, kiri ve diğer şeyleri dışarı atmayı kolaylaştıracaktır.

Haftada en az 2,5 saat egzersiz yapmayı deneyin, cildiniz bundan fayda sağlayacaktır.

6. Yüz Maskesi Kullanmak

Maske uygulamak aslında çok rahatlatıcı ve terapötik hissediyor. Bunu sadece kadınların yapabileceğini kim söyledi? Erkekler de yapmalı! Kendiniz deneyin. Kore güzellik mağazasına, hatta Gratis gibi bir mağazaya gidin ve bir yüz maskesi satın alın. Ucuz terapi ve cildiniz için de iyi!

Hepsi, halihazırda uygulanmakta olduğunuz cilt bakımı rutinine ek olarak hareket etmeyi amaçlamaktadır, bu nedenle ek yardıma ihtiyacınız varsa, bunlar harika bir seçenektir. Yüz maskeleri, bazı cilt problemlerini tedavi etmenize yardımcı olacak belirli bileşenler içerir. Maskelere alışkın değilseniz ve bir gün boyunca birçok ürüne göz atmak istemiyorsanız, kil maskesini düşünmelisiniz

Temel olarak, kil maskeleri çamur, kil ve gözenek tıkanıklığı giderme işlemine yardımcı olacak diğer bileşenler içerir. Maske gözeneklere girecek, normal bir temizleyici ile olduğundan daha derine inecek ve kir, yağ ve benzeri herhangi bir birikimden kurtulacak.

7. Yeterli Uyku (cilt bakım rutini kadar önemli)

Sabah 4’te uyursanız dünyanın en iyi cildine sahip olmayı beklemeyin ve 6’da uyan. Cildinizde hemen uyku eksikliği görülecektir. Erken uyandığınızda gözlerinizde koyu halkalar ve şişmiş bir alan oldu mu? Bu, uyku eksikliğinin cildiniz üzerindeki etkilerinden sadece biridir.

Uyku önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Dinlenirken, vücudunuz çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor, bunlardan biri hücre onarımı. Bu nedenle, cilt bakımı rutininizin erkekler için sonuç vermesini istiyorsanız, her gece en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun.

8. Kendi Yemeğinizi Pişirmek

Cilt bakımı sadece dışarıdan yapılmamalıdır. Vücudunuzun içinde ne olduğu da önemlidir. Bununla birlikte, beslenme, cildinizin güzel görünüp görünmeyeceğine dair bir söz verir. Eğer fast food yerseniz, cilt bakım rutininizden şaşırtıcı sonuçlar beklemeyin.

Kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle akne ve ortaya çıkan diğer sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, evde kendi sağlıklı yiyeceklerinizi pişirdiğinizden emin olun. Cildinize bayılacak birçok vitamin içerdiğinden beslenmenize biraz meyve ve sebze eklemeye çalışın. İyi sonuçlar görmek istiyorsanız işlenmiş gıdalardan kaçının.

9. Gece Kremi Kullanmak

Bu bir erkek olarak size çılgın gelebilir, ama ondan kaçmaya gerek yok. Gece kremi, normal bir nemlendiriciden daha nemlendirici bir kremdir. Cildin yenilenme sürecine yardımcı olur. Yatmadan önce her akşam yüzünüze uygulayın. Cilt gece boyunca kendini onardığından, nemlendirici kreminin nemlendirici ve onarıcı özellikleri gerçekten faydalı olacaktır. Uygulamadan önce yüzünüzü temizlemeyi unutmayın.

Son düşünceler:

Pek çok erkeğin cilt bakımı rutini yoktur. Bununla birlikte, erkekler özellikle akne veya diğer rahatsızlıklardan muzdaripse ciltlerine daha fazla dikkat etmelidir. Gördüğünüz gibi, cilt bakımı sadece yüzünüze düzinelerce krem ​​uygulamakla ilgili değildir. Aynı zamanda iyi uyku, sağlıklı yiyecekler yemek ve hafta boyunca birkaç kez egzersiz yapmak anlamına gelir.

Bu adımları izlediğinizden emin olun, cilt bakım rutininiz size parlayan bir cilt verir ve sonunda sizi daha çekici hale getirir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status