Doğum Sonrası Selülit Oluşumu

Kadınlar için tam bir kabus haline gelen selülitin oluşması, tüm yaş aralıklarında görülebilmektedir. Özellikle kilo problemi olan, sık sık kilo alıp veren, diyetleri tam yapamayıp vazgeçenler de sarkma ve selülit daha çok rastlanan bir durumdur. Bunların yanına kötü beslenme, sigara, alkol gibi sebeplerde eklenince sonuç kaçınılmazdır. Hamilelik sonrası selülit oluşumu artar. Bunun sebebi ise gebelik dolayısıyla alınan kilonun ve bozulan hormon dengesinin selülite davetiye çıkarmasıdır.

Selülit probleminden her ne kadar korkulsa da, oluşmadan önce alınacak tedbirler sayesinde engellenebilir. Selülit en kolay, iki parmağınızla derinizi sıkıştırmanız sonucunda girintili çıkıntılı görüntü şeklinde meydana gelir. Derinizin dış tabakasında oluşan bu görüntü portakal kabuğuna benzetilerek estetik açıdan kötü bir hal alır.

Tıp dilinde hastalık olarak geçmese de bir çeşit estetik problemi olarak nitelendirilmektedir. Bu kötü görüntüye sebep olan dokusal bozukluğu giderebilmek için ister kendi çabanızla isterseniz de bir doktor yardımı ile çözebilirsiniz.

Selülit Neden Oluşur?

Birçok kişi tarafından şikayet edilen selülit, aslında kilo sorunlarından dolayı meydana gelen bir problem değildir. Selülitten kurtulmak için uygulayacağınız en iyi yöntem, selülit problemini çözmeye yönelik bir yaşam tarzı belirlemektir. Aksi halde işin içinden çıkamayıp, sorunun artmasını sağlayarak daha zor durumda kalabilirsiniz. Yağ vücutta beslenme kaynaklı kalır ve toksit maddeler suyu cildinizde biriktirerek selülitin oluşmasında önemli rol oynar.

Oluşan bu kötü görüntü portakal kabuğuna benzetilerek özellikle kadınlar tarafından hoş karşılanmayıp ciddi bir sorun haline gelir. Selülit probleminin bir diğer sebebi de genetik kaynaklı olabilmektedir. Genetik olarak bu sorun varsa çok zayıf bile olsanız selülit ile karşı karşıya kalabilme riskiniz vardır. Bir diğer unsur ise yaş geçtikçe insan cildi esnekliğini ve sıkılığını kaybetmesidir.

Aklınıza gelebilecek her türlü dış etkenden cildimiz etkilenir ve ona göre incelme, zayıflama gibi etkenler görülür. Hal böyle olunca cildin alt kısmında bulunan yağ dokuları dış yüzeye yansır. Beslenme konusunda oldukça dikkatli olan ve spor yapan bireylerde selülit oluşma riski çok azdır. Hormonlar selülit oluşumunda çok etken bir rol oynar ve doğum sonrasında bayanlarda çok sık görülmesine neden olur.

Doğum Sonrası Selülitten Nasıl Kurtulabiliriz?

Çeşitli selülit kremleri tamamen yok etmese de yararlı olabilmektedir. Selülit problemini en düzgün ve kalıcı şekilde çözmek istiyorsanız, yağı, şekeri ve tuzu olabildiğince az tüketmelisiniz. Doğum sonrası sarkan cildinizi spor yaparak toparlayabilirsiniz. Gebelik sonrası emzirmek selülitler için oldukça faydalıdır. Bütün bunların yanında, bol bol su tüketmeyi ihmal etmeden spor yaptığınız taktirde, selülitlerin git gide azaldığını görebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status