Sivilce Çukurları Nasıl Yok Edilir?

Sivilce sorununu oldukça ciddi boyutta yaşamak sonrasında sivilce çukurlarının kaçınılmaz olmasına neden olmaktadır. Cildin pürüzlü bir görünümde olmasına neden olan çukurlar, bu sorunu yaşayanlar için oldukça önemlidir ve sürekli olarak kendilerini yeni bir tedavi yöntemi denerken bulmalarına neden olmaktadır. Doğal yöntemlerle sivilce çukurları geçirmek zor olsa da düzenli ve istikrarlı olunduğu sürece imkânsız değildir. Cildini iyi tanıyan ve sivilcelerden kalmış olan çukurlardan kurtulmak isteyenler için etkili pek çok yöntem bulunmaktadır.

Sivilce Çukurlarını Doğal Yöntemlerle Geçirmek Mümkün Mü?

Sivilceler sonrasında oluşan çukurların doğal yöntemlerle geçirmenin mümkün olduğundan bahsetmek için cildi onaran ürünlerin kullanımından bahsetmek gerekir. Bu noktada cilde iyi gelen sebze ve meyvelerle beslenmek ve bol su içmek cildin içten onarılarak iyileşmenin gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca cildi temiz tutmaya özen göstermek ve doğal peelinglerle gözenekleri açmak sivilcelerin neden olduğu çukurların azalmasında da etkili olacaktır.

Sivilce Çukurları Neden Oluşur?

Oluşan sivilcelerin tedavisine geç kalınmasından ya da yanlış tedavi yöntemlerinden dolayı pek çok kişi sivilceler sonrasında cildindeki çukurlara maruz kalmaktadır. En çok da sivilcelerini sıkan kişilerin yaşadığı bu sorun cildin pürüzsüz bir görünümden uzak olmasına neden olmaktadır. Sivilcelerin sıkılması cildin doğal dengesini büyük ölçüde bozacağı için çukurların oluşması kaçınılmazdır. Bu nedenle henüz çukurlar oluşmadan sivilce tedavisinin uzman doktorlar tarafından yapılmasına olanak sağlanmalıdır.

Sivilce Çukurları İçin Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Tıp dünyası sivilce sorunu ve sonrasında oluşan cilt tahribatları için sürekli olarak yeni yöntemler keşfetmekte ve sonradan oluşan cilt kusurları büyük oranda hafifletilmektedir. Buna bağlı olarak uzun yıllardır uygulanan ve sivilce çukurlarına ve izlerine karşı oldukça başarılı olunan yöntemlerden TCA Peeling yöntemi, tıbbi olarak uygulanan ve cildin yenilenmesi amacına yönelik yapılan bir tedavi şeklidir.

Bir çeşit asit türü olan TCA kullanılarak yapılan bu yöntemde cildin soyulması ve bu doğrultuda cildin yeni bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır. Uzman ellerde her cilt tipine uygun orandan uygulanan TCA asidi ile cilde etkili bir peeling gerçekleştirmek ve sivilce çukurlarının yok olmasını sağlamak mümkündür.

Sivilce Çukurlarını Geçiren Yöntemler

Yüzünde sivilce çukurları bulunan bayanların birçoğu makyaj ile geçici olarak bu sorundan kurtulmaktadır. Ancak kalıcı olarak bu sorundan kurtulmayı herkes ister. Bir süre sivilce çukurlarını geçiren her yöntemi denedikten sonra sonuç elde edemeyip bırakan kişiler, büyük olasılıkla kendileri için doğru yöntemi bulamamıştır. Tedavi edici özelliği bulunan bitki ya da besinleri keşfederek ciltteki bu sorundan kurtulmak büyük ölçüde mümkündür.

Civan perçemi çiçeğini bitki çayı gibi demleyip limon ve bal gibi cildi onaran besinlerle karıştırarak sivilce çukurlarını iyileştirmeye başlamak olasıdır. Diğer yandan cilt maskeleri arasında son zamanların en popüler tariflerinden biri olan ayva çekirdeği jeli ile de ciltteki çukurlar onarmaya başlanabilir.

Yaklaşık 10 adet ayva çekirdeğini yarım çay bardağı suda beklettikten sonra jel kıvamını alan su sorunlu bölgeye sürülerek fayda elde edilebilir. Her yöntemde olduğu gibi sivilce çukurlarını geçiren yöntemler içinde düzenli uygulama oldukça önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status