Sinüzit Ani Soğuyan Havaları Seviyor!

Sinüzit ani soğuyan havaları seviyor. Havaların çok dengesiz bir seyir izlemesi, havaların mevsim normallerinin çok ötesinde ısınmasının ardından aniden soğuması sinüzit hastalarını adeta şoka uğratmaktadır. Yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolması neticesinde ortaya çıkan sinüzit; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkteki burun ve geniz akıntısıyla kendini belli etmektedir.

Çoğunlukla karşılaşıldığı gibi, üst solunum yolu enfeksiyonları ve basit soğuk algınlığı da sinüzite neden olabilmektedir. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin, sinüzite yakalanmamaları için tedavi olmaları gerekmektedir. Bunun yanında sigara ve alkol kullananlar ile burun içinde anatomik bozukluğu olanların da sinüzitle karşılaşma risklerinin yüksek olduğu gözlenmiştir.

“SİNÜZİT TEDAVİSİ İÇİN KAPALI CERRAHİ  YÖNTEMİ ÖNEMLİ BİR KONFOR SAĞLIYOR”

Modern yöntemlerle sinüzitin kalıcı olarak tedavi edilebildiğini belirten uzmanlara göre, endoskopik sinüs cerrahisi (ESC), sinüzit tedavisinde ilk tercih edilen yöntem olarak kabul edilmektedir:

“Müdahale, girişimsel olarak yapıldığından gözyaşı kesesi drenaj ameliyatlarında ve hipofiz bezi hastalıklarının cerrahi tedavisinde de kullanılmaktadır. Tıp alanındaki gelişmelerle birlikte son yıllarda öne çıkan cerrahi yöntemlerinden biri olan yöntem hastaya önemli ayrıcalıklar sunmaktadır.”

SİNÜS BOŞLUKLARINDAKİ İLTİHAP TEMİZLENİYOR

Yüz kemiklerinin içindeki boşluklardan oluşan sinüslerin,  sağlıklı olabilmesi için burundan hava girişi ile sinüslerde üretilen salgıların buruna boşaltılması gerekiyor.

Ancak kronik sinüzit hastalarında, buruna salgıların boşaltılmasını sağlayan kanalcıkların tıkalı olduğunu belirten uzmanlar, “Endoskopik sinüs cerrahisi sayesinde daralmış veya tıkanmış olan bu kanalcıkların genişletilmesi sağlanır, havanın kolayca girebileceği ve salgıların buruna boşalabileceği geniş ve yeterli bir alan oluşturulur. İşlemin uygulandığı kronik sinüzit hastalarında ameliyat sırasında iltihaplı dokular ve polipler temizlenir, sinüsleri buruna bağlayan boşalma kanalları açılır ya da genişletilir. Endoskopik sinüs cerrahisi sonrası hastanın iyileşme ve günlük yaşama dönüş süresi kısalmaktadır. İşlem tamponsuz olarak yapıldığında hastalar ameliyattan 1 gün sonra normal yaşamına dönebilmektedir.

SİNÜZİTTEN KORUNMAK İÇİN BURUN İÇİ DÜZENLİ OLARAK YIKANMALI

Sinüzitten korunmak için alerjik olmayan hastaların burun içini düzenli olarak yıkaması öneriliyor. Tuzlu su ya da okyanus suyu spreyleri ile işlemin sıkça uygulanmasının yararlı olduğunu aktaran uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

“Alerjik hastalarda önemli olan alerjinin alevlendiği dönemlerde sprey kullanılmasıdır.

Sinüsler ısı değişikliğinden etkilenmektedir. Isı değişikliği olan ortamlarda mümkünse bir mendille ağız ve burun kapatılmalıdır.

Soğuk havalarda mutlaka bere ile ağız ve burunu kapatacak atkı kullanılmalıdır.

Özellikle kış aylarında, sinüsler kafa derisine çok yakın olduğundan banyo sonrası saçlar nemli bırakılmamalıdır.”

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status