Zeytinyağı: Besin Değerleri ve Kalorisi

Zeytinyağı, binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılan eski bir besindir. Alışılmadık şekilde, diğer yağların çoğu gibi bir tohum, kuruyemiş veya tahıl yerine meyveden çıkarılır.

Zeytinyağı ülkemiz topraklarında yetiştirilmekle birlikte Avrupa’da (İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan), az miktarda da Kaliforniya ve Kuzey Afrika’da üretilmektedir. Zeytinyağı bazen tatlı yağ olarak adlandırılır.

Ayrıca Bakınız: Zeytinyağı Faydaları

Zeytinyağı, zeytinin olgunluğuna, iklimine, toprağın türüne ve üretici tercihlerine bağlı olarak renk ve lezzet bakımından değişir. Koyu yeşilden neredeyse berraklığa kadar değişebilen renk, arıtma işlemine bağlıdır ve lezzet için iyi bir gösterge değildir. Kaliteli bir zeytinyağı, rafine edilmiş ürünlerden daha kalın, ancak çok kalın değildir.

Zeytinyağı karbonhidrat veya protein içermez. Tüm kalorileri çoğunlukla tekli doymamış yağdan gelir ve beslenmenize son derece sağlıklı bir katkı sağlar.

Zeytinyağının Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir yemek kaşığı (15 g) zeytinyağı için verilmiştir.

 • Kalori: 119
 • Yağ: 5g
 • Sodyum: 0.3mg
 • Karbonhidratlar: 0g
 • Lif: 0g
 • Şekerler: 0g
 • Protein: 0g

Bir yemek kaşığı zeytinyağı yaklaşık 119 kalori ve 14 gram yağ içerir, bu da onu yüksek kalorili bir gıda ürünü haline getirir. İyi haber, yağın sağlıklı, çoğunlukla yaklaşık 6.7 gram tekli doymamış ve 4.6 gram çoklu doymamış olmasıdır.

Doymuş yağdan az miktarda kalori gelir. Yağ sağlıklı tür olmasına rağmen, zeytinyağınızı yine de kontrol etmelisiniz. Yemek pişirmek ve yemek için orta derecede kullanın. Ve tek bir porsiyonda kullanıyorsanız, bir porsiyon yağın yaklaşık bir çay kaşığı zeytinyağı olduğunu unutmayın.

Zeytinyağı Toplama ve Depolama

Zeytinyağındaki yağlar, katılaşmaya yatkın hale getirir. Bu nedenle, ışıktan ve ısıdan korumak çok önemlidir. Zeytinyağı açıldıktan sonra altı ay içinde kullanmalısınız. Bir yağın koktuğu veya tadına baktığı zaman yağsız olduğunu bilirsiniz. Yağı en iyi durumda tutmak için:

 • Koyu renkli cam şişelerde zeytinyağı satın alın. Sarı ve yeşil cam, yağın kokmasına neden olabilecek zararlı ışık ışınlarını engeller.
 • Tozlu veya aylardır raflarda oturan yağ şişeleri satın almaktan kaçının.
 • Etikette bir tarih olup olmadığına bakın ve alabileceğiniz en taze yağı almaya çalışın.
 • Zeytinyağını kullanıma hazır olana kadar karanlık, serin bir yerde veya buzdolabında saklayın. Buzdolabında, yağ bulanık ve kalın görünüyorsa oda sıcaklığına ulaştığında tekrar sıvı olur.
 • Düzgün depolanırsa, zeytinyağı lezzetini ve beslenme özelliklerini korur.

Zeytinyağını Kullanmanın Sağlıklı Yolları

Zeytinyağı Akdeniz ve Avrupa mutfağında önemli bir unsurdur. Sebzeleri, çorbaları, güveçleri, fasulye yemeklerini, etleri, balıkları ve kümes hayvanlarını lezzetlendirmek için sızma zeytinyağı kullanın. Ya da hafif sote veya salata sosu yapmak için kullanın.

Izgara gibi daha yüksek ısılarda pişirmek istiyorsanız, sızma zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, muhtemelen daha yüksek duman noktaları ve daha nötr lezzetleri nedeniyle bitkisel yağ, kanola yağı, sızma veya saf zeytinyağı kullanmaktan daha iyidir.

Sızma zeytinyağını çok sıcak ısıtmak, onu sızma yapan özelliklerini kaybetmesine neden olabilir. Ancak, bazı alternatif yağların işlendiğine dikkat etmek önemlidir. Kızartma gibi aşırı yüksek ısıda pişirmekten kaçının, çünkü bu tür pişirme kalori açısından zengindir ve kanserojen bileşikler üretebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status