Göz Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Göz Kanseri Tedavisi

İntraoküler melanom çoğunlukla birden fazla tedavi yöntemiyle ve birden fazla uzman tarafından tedavi edilir. Göz tümörleri tedavisinde temel amaç, tümörün yayılma riskini azaltmak ve mümkünse hastanın göz sağlığı ve görüşünü korumaktır.

Aktif Sürveyans

İntraoküler melanomun küçük veya yavaş büyüyor olması ya da kanser tedavisinin hastalığa nazaran daha fazla rahatsızlığa neden olması durumunda, bu yaklaşım önerilebilir. Örneğin, bu yaklaşım semptomları olmayan kişilerde, yaşlı veya ağır hastalarda uygun olabilir. Hasta yakından takip edilir ve eğer tümör daha agresifse veya yayılma belirtileri gösteriyorsa, aktif tedaviye başlanır.

Ayrıca Bakınız: Göz Kanseri Sebepleri

Ameliyat

Cerrahi operasyon ile tümör ve çevreleyen sağlıklı dokunun bir kısmı çıkarılması amaçlanır. Buna cerrahi rezeksiyon da denir. İntraoküler cerrahi, intraoküler melanom tedavisinde oldukça yaygındır. Ameliyat sırasında, tümörün boyutuna ve yayılmasına bağlı olarak, etkilenen gözün bir kısmı veya tümü tümörden temizlenir.

Cerrahi seçenekler şunları içerir:

  • İridektomi: İrisin bir kısmının alınması yöntemidir.
  • İridosiklektomi: İris ve siliyer cismin bir bölümünün alınması cerrahisidir.
  • Endoreseksiyon: Göz korunarak, koroid tümörün çıkarılması prosedürüdür.
  • Enükleasyon: Göz küresinin tamamen çıkarılması cerrahisidir.

Ayrıca Bakınız: Göz Kanseri Teşhisi

Radyoterapi

Radyoterapi ile tümörün tedavisi görme kaybına veya diğer komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, radyoterapi çoğunlukla ilk tedavi seçeneği değildir. Bununla birlikte, radyoterapi ile göz kanseri tedavisi sürekli gelişmektedir.

Lazer Tedavisi

Bu prosedür, küçük bir tümörü küçültmek amacıyla kullanılır. Ayrıca termoterapi veya transpupiller termoterapi de denilebilir. Cerrahi veya radyoterapiye göre daha az yan etkiye sahiptir. Bazı durumlarda, radyoterapi ile birlikte kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status