İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

İntrahepatik Safra Yolları Kanseri Nedir?

İntrahepatik safra yolu kanseri, karaciğerdeki safra yollarında oluşan nadir bir kanser türüdür. Safra kanalı, karaciğer ile safra kesesi ve ince bağırsak arasında safra (karaciğer tarafından üretilen sıvı) taşır. Safra yolu kanseri vakalarının çok azı intrahepatiktir. İntrahepatik safra yolu kanserlerine intrahepatik kolanjiokarsinom da denir.

Safra yolları sisteminin farklı bölümleri farklı isimlerle adlandırılır. Karaciğerde, safranın karaciğer hücrelerinden toplandığı birçok küçük kanal olarak başlar. Kanallar, küçük kanallar oluşturmak üzere bir araya gelirler ve daha sonra daha büyük kanallara ve sonunda sağ ve sol hepatik kanallara karışırlar. Karaciğerdeki bu kanalların hepsine intrahepatik safra kanalları denir.

Ayrıca Bakınız: Safra ve Biliyer Sistem Nedir?

İntrahepatik safra yolları kanseri, karaciğer içindeki küçük safra kanalı dallarında gelişir. Karaciğer hücrelerinde başlayan ve hepatosellüler karsinom (HSK) olarak adlandırılan kanserlerle bazen karıştırılabilirler ve genellikle aynı yolla tedavi edilirler. Karaciğerde başlayan en yaygın kanser tipi; intrahepatik safra kanalı kanserinden çok daha yaygın olanı karaciğer hücrelerinden gelişen hepatosellüler karsinomdur.

İntrahepatik safra kanalı kanseri en az bilinen safra kanalı kanseri türüdür ve tüm safra yolları kanserlerinin yaklaşık %5 ila %10‘unu oluşturur. Bunlar nadir görülen tümörlerdir.

Ayrıca Bakınız: Safra Yolu Kanseri Hakkında Bilgi

İntrahepatik Safra Yolu Kanseri Türleri

İntrahepatik safra kanalı tümörlerinin 3 ana tipi şöyledir:

İntrahepatik kolanjiokarsinomlar: Aynı zamanda duktular kolanjiokarsinom, periferik kolanjiokarsinom da denir. Sıklıkla hepatit C enfeksiyonuyla ilişkilidir.

Hepatoselüler ve kolanjiokarsinom: Ayrıca mixed hepatosellüler karsinom/kolanjiokarsinom olarak da adlandırılır. Hepatosellüler karsinom ve intrahepatik safra kanalı kanseri özelliklerine sahiptir. Sıklıkla Hepatit C ve hepatit B enfeksiyonu ve karaciğer sirozu ile ilişkilidir.

Safra yolu kistadenokarsinomlar: İntrahepatik safra kanalı veya karaciğerde kist olarak görülür.

İntrahepatik safra kanalı kanseri için lenf nodu tutulumu karaciğerdeki bölgeye göre değişir.

Karaciğerin sağ lobundaki intrahepatik safra kanalı kanseri için, bölgesel lenf nodları çevresindeki nodlar aşağıdakiler içerir:

  • Ana safra kanalı (koledok)
  • Hepatik arterler
  • Portal ven ve kistik kanal (hiler lenf nodları)
  • Duodenum (peridudodenal lenf nodları)
  • Pankreas (peripankreatik lenf nodları)

Karaciğerin sol lobundaki intrahepatik safra kanalı kanseri için, bölgesel lenf nodları çevresindeki nodlar aşağıdakiler içerir:

  • Portal ven ve kistik kanal (hiler lenf nodları)
  • Mide ve karaciğer (gastrohepatik lenf nodları)

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status