Iceberg Marulun Bilinmeyen Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Iceberg marulunun doyurucu bir kısmının faydalarını küçümsemeyin. İşte bu sevilen sebzenin sağlığınıza faydalarından bazıları şöyledir:

Ayrıca Bakınız: Iceberg Marul Besin Değerleri

Iceberg Marul Yemenin Yararları

Sağlıklı Kilo Yönetimine Yardımcı Olur!

Iceberg marul, hacimsel bir besindir, yani fazladan kalori almadan rafın büyük bir bölümünü yiyebilirsiniz. Iceberg marul, yüksek kalorili yiyecekler için mükemmel bir dolgu veya baz yapar ve yemeklere doyurucu bir tat ekler.

Sandviç ve taco yapmak için ekmek yerine iceberg marul kullanın. Tabağınızı görsel olarak doldurarak, iceberg marul, kilo verme çabalarını daha zor hale getirebilecek yoksunluk duygularını azaltabilir.

Diyabet Yönetimini Destekler!

Marul, diyabeti yönetmek için en iyi gıda gruplarından biri olan bir sebzedir.

Bir bardak çiğ iceberg marul bir porsiyon olarak kabul edilir. Iceberg marulunun düşük karbonhidrat içeriği, kan şekeri artışlarını önlemek için ideal bir seçimdir. Nişastalı olmayan sebzeler yemek, daha az sağlıklı yiyecek seçenekleri için istekleri arttırmaya yardımcı olabilir.

Hidrasyonu İyileştirir!

Iceberg marul %90’ın üzerinde su ve yapraklı yeşillikler arasında daha yüksek sayılardan birine sahiptir. Sulu kalmak sadece içtiğiniz su ile ilgili değildir, aynı zamanda yediğiniz meyve ve sebzelerden de suyu emersiniz.

Iceberg marul, sıcak bir günde sulu kalmak için canlı ve ferahlatıcı bir yoldur. Daha fazla hidrasyon artışı için yaz menünüze iceberg ekleyin.

Kalp Sağlığını Geliştirir!                                                              

Çeşitli meyve ve sebzelerin elde edilmesi, kalp-sağlıklı beslenmenin temel taşıdır. Buzdağı marul, koyu yeşillerden bazıları kadar besin açısından yoğun olmasa da, folat, C vitamini ve potasyum dahil olmak üzere kalp sağlığı için gerekli besinleri sağlar.

Iceberg marulu, özellikle içinde durabileceği daha fazla işlenmiş gıdalarla karşılaştırıldığında (kraker veya gevrek cips gibi) sodyum olarak düşüktür. Bütün gıdalardan oluşan düşük sodyum içeren bir yemek planını takip etmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, kalbinizi uzun vadede korur.

Görme Kaybını Önler!

Bir dizi meyve ve sebze yemek, hücreleri hasara karşı korumak için gereken antioksidanları sağlar. Tüm marul türleri, iceberg de dahil olmak üzere yaşla mücadele eden antioksidanlar olarak işlev gören fito besinler sağlar.

Iceberg marul, beta karoten, lutein ve zeaksantin gibi çeşitli A vitamini formları sunar. Bu karotenoidlerin antioksidan gücü özellikle göz sağlığı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunun önlenmesi için faydalıdır.

Alerjiler

Marul, anafilaksi dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlar üretebilir. Çoğu marul alerjisi, lipit transfer protein duyarlılaşması olarak karakterize edilir. Bu durum, sadece marul alerjisinin aksine, çeşitli bitkisel gıdalara ve polenlere karşı duyarlılıkları içerir.

Yaygın olarak birlikte bulunan alerjenler arasında şeftali, ağaç fıstığı bulunur. Marul alerjisinden şüpheleniyorsanız, test ve değerlendirme için bir doktora başvurun.

Yan etkiler

Iceberg marulunun, herhangi bir ilacı etkilemesi olası değildir, çünkü özellikle çiğ yenildiğinde konsantre bir besin kaynağı sağlamaz. Kısa bir süre içinde çok fazla iceberg marul yemenin tek olumsuz yan etkisi geçici sindirim rahatsızlığıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status