Bektaşi Üzümü: Besin Değerleri ve Kalorisi

Bektaşi üzümü güzel, sulu ve ekşi bir meyvedir. Bektaşi üzümü üzüm gibi görünse de, kuş üzümü ile daha yakından ilgilidir. Daha önce hiç bektaşi üzümü yemediyseniz, denemeye değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Bektaşi üzümü lif ve vitamin yüklüdür, bu da onları son derece besleyici bir seçim haline getirir.

Ayrıca Bakınız: Bektaşi Üzümü Faydaları

Bektaşi Üzümü Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 bardak (150g) çiğ bektaşi üzümü için sağlanır.

  • Kalori: 66
  • Yağ: 0,80g
  • Sodyum: 1.5mg
  • Karbonhidratlar: 15g
  • Lif: 6.5g
  • Şekerler: yok
  • Protein: 1.3 g

Karbonhidrat

Bir bardak çiğ bektaşi üzümü 15 gram karbonhidrat ve bol miktarda lif (6.5 gram) içerir. Tüm meyveler gibi, bektaşi üzümü de belirtilmeyen bir miktarda doğal olarak oluşan şeker içerir.

Bektaşi üzümü yaklaşık 35.2 civarında düşük glisemik indekse sahiptir. Koruma veya reçel yapımı sırasında şeker veya şurup eklemek bektaşi üzümü glisemik indeksini hızla artırabilir.

Yağlar

Birçok taze meyve çeşidi gibi, bektaşi üzümü yağ başına son derece düşüktür ve fincan başına 1 gramdan daha az yağ içerir.

Protein

Bektaşi üzümü, fincan başına sadece 1.3 gram protein içeren önemli bir protein kaynağı değildir.

Vitaminler ve Mineraller

Düşük kalorili sayılarına rağmen, bektaşi üzümü bol miktarda önemli vitamin ve mineral içerir. 1 bardak çiğ bektaşi üzümü porsiyonu, gün boyunca ihtiyacınız olan iltihapla savaşan C vitamininin en az yarısını içerir.

Bektaşi üzümü ayrıca A vitamini ve manganez sağlar. Diğer meyveler gibi, bektaşi üzümü derilerindeki renkli pigmentler hücre koruyucu antioksidanlar sunar.

Bektaşi Üzümü Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Taze bektaşi üzümlerini 1-2 hafta buzdolabında saklayın veya dondurmayı deneyin. En iyi sonuçlar için sapları çıkarın, yıkayın ve iyice kurutun. Temizlenmiş ve kurutulmuş bektaşi üzümü ince tabaka halinde sertleşene kadar dondurucuya yerleştirin.

Bektaşi üzümü donduktan sonra, yeniden kapatılabilir plastik torbalara (veya başka bir dondurucu için güvenli kaba) aktarın ve 2 yıla kadar dondurucuda saklayın.

Bu yöntem biraz daha zaman alır, ancak hassas meyvelerin dondurulması sırasında ezilmesini ve birbirine yapışmasını önler. Kullanmadan önce dondurulmuş bektaşi buzunu çözmeyi denemeyin. Bunları sadece pasta dolgusu, reçel ve sos gibi pişirmelerini gerektiren tariflere ekleyin veya dondurmanın tadını çıkarın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status