Limon: Besin Değerleri ve Kalorisi

İçeceklere ve yiyeceklere lezzet, tazelik ve asitlik katmasıyla bilinen limon, en yaygın olarak kullanılan narenciye meyveleridir. Limonlar aynı zamanda garnitür ve tatlandırıcı tatlılar için de kullanılır. Meyve suyu sıkılabilir, dilimler halinde kesilebilir veya limon kabuğu rendesi yapmak için rendelenebilirler.

Bu çok yönlü meyve mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Doğal olarak kalorileri ve karbonhidratları düşüktür ve tüm yıl boyunca kullanılabilir. Limon, salata sosları, deniz ürünleri tarifleri, su tatlandırıcı ve daha fazlası için el altında tutmak için mükemmel bir meyvedir.

Ayrıca Bakınız: Limon Faydaları

Limonun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yaklaşık 58g bir limon (kabuksuz) için verilmiştir.

  • Kalorisi: 17
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 1mg
  • Karbonhidratlar: 5.4g
  • Lif: 1,6 g
  • Şekerler: 1.5g
  • Protein: 0.6g

Karbonhidrat

Bir limonda 17 kalori ve 5 gramın üzerinde karbonhidrat bulunur. Karbonhidratlar esas olarak lif (1.6 gram) ve şekerdir (1.5 gram) içerir. Tam bir limonun suyunun sadece 0.14 gram lif sağladığını, ancak neredeyse aynı miktarda şeker sağladığını unutmayın.

Ayrıca Bakınız: Limonlu Suyun Sağlığımıza 17 Faydası

Bütün bir limonun glisemik yükünün 1 olduğu tahmin edilir, bu da onu düşük glisemik bir gıda haline getirir.

Yağlar

Tüm meyveyi tüketirseniz, 1 gramın altında limonlarda çok az miktarda yağ vardır.

Protein

Limon, meyve başına 1 gramdan daha az sağlayan iyi bir protein kaynağı değildir.

Vitaminler ve Mineraller

Limon, günlük önerilen alımınızın yarısından fazlasını (30.7 mg) sağlayan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca limonda çok az miktarda tiamin, B6 vitamini ve folat vardır.

Limon iyi bir mineral kaynağı değildir, ancak az miktarda kalsiyum, demir ve potasyum içerirler.

Limon Saklama Koşuları ve Gıda Güvenliği

Birçok kişi, parlak, güzel renklerinden yararlanmak için limonu tezgah üzerinde tutar. Ancak limonları oda sıcaklığında uzak tutarsanız, sadece yaklaşık bir hafta dayanırlar.

Daha uzun süre dayanmalarına yardımcı olmak için limonları buzdolabında saklayın. Bazı insanlar onları bir kase suya yerleştirir, ancak optimum raf ömrü için plastik bir torbaya da koyabilirsiniz. Düzgün saklandığında, yaklaşık 2 ila 3 hafta sürmelidir.

Limonlar da dondurulabilir. Limon ayrıca diğer yiyeceklerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir. Elma gibi bazı ürünler oksitlenmeye başladığında kahverengiye döner. İşlem, enzimatik esmerleşme olarak adlandırılır ve fenolik bileşikler olarak bilinen belirli enzimler ve kimyasallar birleştiğinde ve oksijene tepki verdiğinde ortaya çıkar. Kahverengi pigment, melanin, tamamen zararsızdır, ancak çok çekici değildir.

Armut, muz, avokado, patlıcan ve patates gibi diğer gıdalar da enzimatik esmerleşmeye maruz kalır. Limon suyunun asidik doğası, enzimleri denatüre ederek esmerleşmeyi önler. Bu yiyeceklerin daha uzun süre dayanması için meyvenin açıkta kalan kısımlarına limon veya limon suyu sürün.

Nasıl hazırlanır?

Bütün bir limon yiyebilirsiniz, ama muhtemelen istemeyeceksiniz. Yoğun ekşi lezzetleri, kendi başlarına yemelerini zorlaştırır. Bunun yerine, tüm farklı mutfak türlerine ve yemek türlerine renk ve lezzet katmak için limon kullanın.

Sodyum ve kalori alımınızı azaltmak için limon suyunu besleyici bir yol olarak kullanarak kendi salata sosunuzu yapın. Sebzelerinizi bir limon sosuyla baharatlayın. Suyunuzu lezzetlendirmek için limon dilimleri kesin, esmerleşmeyi önlemek için meyve salatalarında limon suyu kullanın veya eti yumuşatmak için et marinasının bir bileşen olarak kullanın.

Limon ve limon suyu da sağlıklı tatlı seçeneklerinin yapımında önemli bir bileşen olabilir. Karbonhidrat alımınızı takip ediyorsanız, ilave şekerde daha düşük tarifler seçtiğinizden emin olun.

Limon kabuğu rendesi (sarı, dış deri) için tüm limonu kullandığınızdan emin olun. Bir limonu rendelemek için, soyucu olarak adlandırılan acı iç beyaz deriyi kesmemeye dikkat ederek bir soyucu veya rende kullanın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status