Kadınlar İçin Sakinleştirici Bitki Çayları

Kadınlarda stres ve gerginlik gibi ruh hali değişiklikleri altında yatan bazı sebepler vardır. Bu sebepler arasında yaşın ilerlemesi,  regl öncesi sendromu, stresli hayat koşulları, beklentiler, çalışma hayatının tempolu olması ve vitamin eksikliğinin yanı sıra hormonal dengesizlikler de örnek verilebilir. Ruh hali değişiklikleri, hayatı olumsuz yöne etkiler ve yanlış kararlar almamıza, karamsar olmamıza sebep olabilir. Sürekli stresli ve gergin olmak ise, sağlığımızı kötü yönde etkilen faktörlerdir. Hatta stres birçok hastalığın da risk faktörleri arasında bulunur. Bu nedenle, duygularımız kontrol etmeli, daha pozitif olmalı, gerekirse meditasyon yaparak rahatlamalıyız.

Kadınlarda gergin ve sinirli ruh halinin ortadan kalkmasına yardımcı olan bitki çayları, sakinleştirici etkileri ile doğanın bizlere sunduğu mucizeler arasındadır. Eğer siz de sakinleştirici etkiye sahip bitki çaylarının bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız, aşağıda yer alan bitki çaylarını tüketebilir ve ruh halinizdeki olumlu etkilerine şahit olabilirsiniz.

Rahatlatan Bitki Çayları

Ahududu çayı

Keyfinizi yerine getirir ve moral bozukluğuna iyi geldiği bilinir. Bu çay aynı zamanda vücuttan zehirli maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cildiniz için de son derece faydalıdır. Cildin genç ve güzel kalmasına fayda sağlar. Aynı zamanda kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinir.

Ahududu çayını hazırlamak çok kolaydır. Bu çay hazır olarak satıldığı gibi kurutulmuş ahududulardan kendiniz de evinizde kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Çayın yapılışı için 1 çay kaşığı ahududuyu kaynayan suya dökün. Yirmi dakika boyunca çayın ağır ağır demlenmesini bekleyin. Bitki çayınız hazır olduktan sonra, içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Melisa çayı

Melisa çayı, sakinleştirici çaylar denince aslında akla ilk gelen çaylardan biridir. Özellikle sinirlerin yatışmasına çok iyi geldiği bilinir. Bunun yanı sıra stresin azalmasına da yardımcı olur. Eğer sürekli stres altındaysanız, bu çayı deneyebilirsiniz. Melisa çayı, en çok da sakinleştirici özelliği sebebiyle tercih edilir.

Sarı kantaron çayı

Bu bitki çayı özellikle sinirlerin yatışmasına iyi gelir ve depresyona karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Sürekli stres altında olan ve ruh hali kötü olan kişilerde sakinleştirici özelliği de olduğu bilinir.

Kediotu kökü çayı

Eğer sürekli kaygı ve anksiyete bozukluğu varsa, bu çay iyi gelebilir. Endişeli ruh haline iyi gelen kediotu kökü çayı, bunun yanı sıra sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe de sahiptir.

Depresyona karşı bitki çayı tarifi

Eğer aklınızda sürekli olumsuz ve karamsar düşünceler varsa, hayata negatif pencereden bakıyorsanız, hiçbir şey sizi mutlu etmiyorsa, sürekli ruh haliniz dengesizse ve geleceğe karşı umutsuzsanız, aşağıda yer alan bitki çayı tarifini deneyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Belirtileri

Papatya, alıç otu ve gül yaprağını eşit miktarlarda kaynar su içerisine atın. Ardından bu bitkileri 20 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Çayınız demlenince, yavaş yudumlar ile afiyetle içebilirsiniz. Bu çayı özellikle orta yaş bayanlara öneriyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status