Kafein Selülit Yapar Mı?

Nescafe selülit yapar mı? Kahve içmek selülit yapar mı? Türk kahvesi selülit yapar mı?

Çocuklarda dahi görülmeye başlayan selülit, birden çok sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle neden oluştuğunun kesin bilinmesi pek mümkün olmamaktadır. Genel olarak genetik yatkınlık, hormon bozuklukları, deri altında yağ birikmesi, beslenme yanlışları kişilerde selülit oluşmasına neden olmaktadır.

Deri altında biriken yağlar portakal kabuğu görünümü oluşturarak selülit görünümüne yol açmaktadır. Yaygın olarak kalça ve bacaklarda görülen selülit nedeni ise hareketsiz yaşam olmaktadır. Bu nedenlere bakıldığında selülit sıkıntısı çeken kişilerin hayatlarının her noktasında dikkatli olmaları gerektiği görülmektedir.

Selülite Neden Olan Beslenme Yanlışları

Yenilen yiyecekler, içilen içecekler kişilerin sağlıkları üzerinde önemli bir role sahiptir. Selülitten korunmak ve selülit tedavisi için kişilerin beslenme düzenlerine ve yedikleri gıdalara dikkat etmeleri gerekmektedir. Her kişinin bünyesinde aynı gıda selülit yapmasa da bu gıdaların tüketim oranları ve sıklığı da önemlidir.

Uzmanlar, kızartma, hamur işi, tuz, şeker, krema, asitli içeceklerin selülite yol açtığını vurgulamaktadır. Aynı zamanda alkol ve sigara kullanımı da önemli bir selülit nedenidir. Bunların beslenme programında az yer alması ve seyrek aralıklarla tüketilmesi selülitten korunmak için atılacak ilk adım olarak kabul edilmektedir.

Selülit tedavisi esnasında kişiler selülit diyeti uygulamasına dikkat etmektedir. Bu diyette amaç vücutta biriken yağ oranlarını azaltmak ve deri altında biriken bu yağların yakılmasını sağlamaktır. Birçok kişi hangi gıdaların selülit yaptığını merak etmektedir. Özellikle gün içerisinde yaygın olarak tüketilen kafeinli içecekler selülit yapar mı sorusu sıklıkla tartışma konusu olmaktadır.

Kafein ve Selülit Oluşumu

Birçok uzman kafeinin selülit yaptığını savunmaktadır. Gün içerisinde tüketilen kahve en önemli selülit oluşturan içecek olarak tanınmaktadır. Fakat bu durumda kahvenin içiliş biçimi ve aralıkları önemli olmaktadır. Sağlık için birçok uzman günlük kahve tüketimini tavsiye ettiğinden birçok kişi kafa karışıklığı yaşamaktadır.

Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştıran kahve aynı zamanda selülit yapabilmektedir. Fakat şekersiz sade içilen kahve metabolizmayı hızlandırırken, kremalı şekerli ve yanında atıştırmalıklar ile tüketilen kahve selülite neden olmaktadır. Ayrıca günde 1 fincan kahve tüketiminden de aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status