Selülit Neden Oluşur Ve Nasıl Giderilir?

Genellikle kalça ve bacak bölgesinde cildin portakal kabuğu görüntüsüne sahip olmasına selülit denir. Selülit çoğunlukla bayanlarda görülür fakat erkeklerde hatta bebeklerde bile selülit olabilir. Selülit neden oluşur ve nasıl giderilir? Selülit oluşumunda etkili bir çok neden vardır. Kabızlık, sindirim rahatsızlıkları, karaciğerin yetersiz çalışması, güneş ışığına korunmadan çıkmak, asitli içecekler tüketmek, çay ve kahveyi çok tüketmek selülit oluşumuna neden olur.

Selülit tedavisinde öncelikle egzersiz çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak selülit oluşumunu büyük ölçüde engeller. Çünkü; spor yaptığınızda kan dolaşımınız hızlanır ve kaslar gerilir. Ayrıca yürüme yüzme gibi aktivitelerde kan ve lenf yolları dolaşımını da hızlandırır. Bunun yanı sıra uygulayacağınız diyetler, beslenmenize dikkat etmekte selülit oluşmasını engeller. Aşırı selüliti olan kişiler ise selülit masajlarıyla selülitlerinin görünümünü azaltabilirler. Evinizde yapacağınız peelinglerde hem bacak ve basen bölgenizi canlandırmaya hemde selüliti yok etmeye yardımcı olabilir.

Selülit tedavisi olurken bolca su tüketmeyi de unutmamak gerek. Su vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olur. Selülit oluşmaması için, bitki çayları tüketmek ve en doğal besinlerle beslenmek gerekir. Alkol tüketmemek gerekir.

Selülit obeziteyle karıştırılmamalıdır. Selülit oluşumu, genetik ve hormonal yapı ile yaşam tarzından etkilenir. Dolayısıyla kilosu normal, hatta normalin altında olan bireylerde bile selülit oluşma riski vardır. Erkeklerde görülen selülit oranının kadınlardan düşük olmasının sebebi, erkeklerin östrojen seviyesinin daha az olmasıdır. Östrojen seviyesi yağ birikimini ve selüliti artırdığından, kadınlarda daha fazla görülür.

Selülit Neden Olur?

Selülit olan vücut bölgesinde kan dolaşımı yavaşlamış demektir. Kan dolaşımı yavaşlayan bölgede damardan doku sıvısı sızar. Bu sıvı vücudun savunma mekanizması nedeniyle bağ dokusu ile sarılır. Bağ dokusunun sardığı kaçak sıvı deri altında kesecikler oluşturur. Bu keseciklerin etrafında zamanla yağ dokusunun artmasıyla oluşan düzensiz yerleşim ise vücutta portakal benzeri bir görünüme, yani bölgesel selülite neden olur.

Selülit 3 grupta incelenebilir;

1. Derece; selülit dışarıdan belli olmaz. Ancak parmakla sıkıldığında portakal görünümü oluşur.

2. Derece; dışarıdan hafif bir şekilde görünür ancak fazla belirgin değildir.

3. Derece; selülit görünümü oldukça belirgindir ve bazen ağrı yapabilir.

Selülit oluşumunu etkileyen faktörler; fizyolojik farklılıklar, düzensiz yaşam şekli ve genetik yatkınlık şeklinde sıralanabilir. Fizyolojik ve hormonal farklılıklar dolaşım bozukluğu, östrojen fazlalığı, sindirim sistemi bozukluklarını kapsarken, düzensiz yaşam şekli karbonhidrat ve yağın aşırı tüketimi, yetersiz su tüketimi, hareketsiz yaşam, stres, dar giysiler, topuklu ayakkabı, alkol ve sigara kullanımını içerir. Genetik yatkınlık olarak, özellikle Akdeniz ülkeleri selülite genetik yatkınlık gösterir. Ayrıca düz tabanlığı olan bireylerde görülme olasılığı da daha yüksektir.

Selülit Diyeti

Bu faktörlerden müdahale edilebilir olanlarına karşı önlem alındığında, bölgesel selülit oluşumundan korunulabilir veya seviyesinin ilerlemesi engellenebilir. Bu önlemlerin bazıları aşağıdaki gibidir; Beslenmede karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtmak. Tuz tüketimini en aza indirmek. Bol su tüketmek. Günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir. Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimini azaltmak. Alkol ve sigaradan uzak durmak. Dar kıyafetler giymemek. Sürekli topuklu ayakkabı kullanmamak.

7 Bölgesel Selülit Tedavisi

Selülit düzeyinin çok ilerde olduğu durumlarda ise önleyici uygulamaların yanında selülit tedavisi yöntemleri kullanılması da önerilebilir. Bilinen bölgesel selülit tedavisi uygulamalarından bazıları;

  • Mezoterapi
  • LPG Masaj
  • AVT
  • Lazer Lipoliz
  • Radyofrekans tedavisi
  • Ozon Tedavisi

Bu tedavi yöntemleri maliyetli olduğu gibi, deri altındaki selülit yağı dokusunu kırmaya yönelik olduğundan, yanlış uygulandığı takdirde şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle bu tür selülit tedavi uygulamalarını tercih etmeden önce temkinli olmak, iyice araştırma yapmak gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status