Kilo Selülit Nedeni Mi? Zayıflayınca Selülit Azalır Mı?

Birçok kişinin özgüvenini kaybetmesine ve aynalara küsmesine neden olan selülit, bebeklerden yaşlılara kadar herkeste görülebilmektedir. Kilo, selülit oluşumu için asıl neden gibi görülse de altından yatan nedenler bazen farklı olabilmektedir. Hızlı kilo alıp veren kişilerde de yaygın olarak selülit görülmektedir.

Selülit, tıp dünyasında da bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Tedavisi çeşitli yöntemler ile mümkün olmaktadır. Selülit oluşumundan sonra ortaya çıkan o portakal kabuğu görünümünden kurtulmak zaman alabilmektedir. Bu nedenle kişiler selülitten kurtulma yöntemleri denerken sabırlı olmalı ve tedaviye düzenli devam etmeye özen göstermelidir.

Selülit ile savaşta nedenlerin bulunması önemli rol oynamaktadır. Zayıf kişilerde dahi görülen selülit, kilolu kişiler zayıflasalar dahi gitmeyebilmektedir. Bu da kişilerde hayal kırıklığı ve moral bozukluğu yaratmaktadır.

Kilo Vererek Selülitten Kurtulma

Kilo problemi olan kişiler, kilo verdiklerinde selülitlerinden de kurtulacaklarını hayal etmektedir. Fakat bu doğru teknikler uygulanmadığında mümkün olmamaktadır. Diyet ile birlikte spor yapmamak, hareketsiz yaşam tarzı, yanlış diyet uygulamaları kilo vererek selülitten kurtulma hayallerini çoğu kez suya düşürmektedir.

Selülit problemini sık yaşayan kişilerin yaşam tarzına dikkat etmeleri gerekmektedir. Öncelikle selülitten korunmak için hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Günlük yapılan yürüyüş, merdiven çıkmak gibi basit egzersizler dahi farkı görmenize yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda diyet yaparken tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Selülit yapıcı özelliği bilinen meyve, sebze ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Zayıf Kişilerde Selülit Sorunu

Fazla kilo tek başına selülit nedeni değildir. Çoğu zayıf kişilerde selülit problemi yaşamaktadır. Selülit, deri altında biriken yağlardan ve toksinlerden dolayı meydana geldiğinden zayıf olmak selülitten korunmak için yeterli olmamaktadır. Özellikle zayıf kişilerin annelerinde selülit görülüyorsa selülitin ortaya çıkma ihtimali yükselmektedir. Bazen duygu değişimleri dahi hormonları bozduğundan selülite yol açabilmektedir.

Kişiler ideal kilolarında olsalar dahi selülitten kurtulmak için düzenli spor yapmaya ve beslenmelerine dikkat etmeye özen göstermelidir. Dengeli ve yeterli beslenmek, hazır işlenmiş gıdalardan uzak durmak, asitli içecekler tüketmemek, alkol ve sigara kullanmamak selülitten korunmak için yapılabilecek etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status