Bal Kabağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bal Kabağı Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Bal kabağı (Cucurbita pepo veya Cucurbita maxima), Kuzey Amerika’ya özgü çeşitli bir kabaktır. Bu turuncu sebze tatlılar ile sınırlı değildir. Ayrıca smoothies, pişmiş ürünler, çorbalar, salatalar ve daha fazlasını yapmak için kullanılabilir. Kış kabağının zengin besin değerleri, yıl boyunca tüketilmesini sağlıklı bir gıda haline getirir.

Bal Kabağı: Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (245g) taze, (konserve edilmemiş) pişmiş yağ içermeyen balkabağı için sağlanır.

  • Kalori: 49
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 390mg
  • Karbonhidratlar: 12g
  • Lif: 2,7 g
  • Şekerler: 5g
  • Protein: 1.8 g

Karbonhidrat

Bir fincan taze pişmiş kabakta 49 kalori ve 12 gram karbonhidrat var. Bu karbonhidratın bir kısmı lif (2.7g), bazıları ise doğal olarak oluşan şekerdir (5g). Geri kalan karbonhidrat nişastadır.

Kabaktaki karbonhidratlar doldurulurken, glisemik yükü ile ölçüldüğü gibi kan şekeri üzerinde minimum bir etkiye sahiptir. Bu, balkabağını diyabetli insanlar için iyi bir seçenek haline getirir.

Glisemik indeks (GI) ve glisemik yük (GL), bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini ölçer. Kabak GI’nin 75’lik yüksek bir GI’sine sahip olmasına rağmen, glisemik yükün (porsiyon boyutunu dikkate alan) sadece 3 olduğu tahmin edilir. GL, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini ölçmenin daha doğru bir yolu olarak kabul edilir, çünkü tipik porsiyona dayanır.

Yağlar

Taze balkabağında neredeyse hiç doğal olarak oluşan yağ yoktur. Bazı konserve kabak çeşitleri ilave yağ içerir. Ayrıca, balkabağı aromalı birçok gıda ilave yağ içerir. Örneğin, balkabağı turtası ve balkabağı aromalı pek çok pişmiş ürün ilave yağ içerir.

Sonbahar ve kış aylarında popüler olan kabak baharatlı kahve içecekleri, genellikle onları yapmak için kullanılan sütten yağ içerir. Bununla birlikte, bu içecekler tipik olarak herhangi bir balkabağı içermez ve bunun yerine tarçın, hindistan cevizi ve karanfil gibi kabak pasta baharatları ile lezzetlendirilir.

Protein

Kabak, fincan başına sadece 1.8 gram ile zengin bir protein kaynağı değildir. Bununla birlikte, birçok balkabağı fanı, protein açısından zengin yemeklere veya smoothie’lere taze veya konserve balkabağı ekler. Lif bakımından zengin bir karbonhidrat olarak, kabak yüksek proteinli yemekleri dengelemek için lezzetli ve sağlıklı bir yoldur.

Vitaminler ve Mineraller

Kabak, A vitamini ve beta-karoten bakımından zengin – karotenoid veya doğal bir pigment – parlak turuncu veya sarı rengini verir. Beta-karoten vücutta A vitaminine dönüştürülür, bu da sağlıklı cildi, dişleri ve görmeyi korumanıza yardımcı olur. Kabak ayrıca mükemmel bir C vitamini ve potasyum kaynağıdır.

Bal Kabağı, E vitamini, riboflavin, bakır ve manganez için iyi bir kaynaktır. Ve daha az miktarda demir, magnezyum, fosfor ve folattan yararlanacaksınız.

Bal Kabağının Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Kabak, belirli sağlık yararları sağlayabilen besleyici bir besindir. Bununla birlikte, balkabağının sağlık yararları üzerine yapılan çoğu araştırma, kabak yağı özü, kabak çekirdeği yağı veya kabak çekirdeği kullanmıştır ve kemirgenler üzerinde yapılmıştır. Çok az sayıda çalışma, kabak etinin insanlar üzerindeki faydalarını araştırmıştır. Ancak balkabağının ve diğer kabak çeşitlerinin besin bileşenlerini potansiyel faydalara bağlayan çalışmalar var.

Hastalık Riskini Düşürür!

Araştırmacılar “güç merkezi” meyve ve sebze olarak tanımladıkları bazı gıdaları tanımladılar. Bunlar, C vitamini, riboflavin, niasin, folat ve diğerleri gibi daha yüksek biyoyararlı besin seviyeleri sağlayarak azalmış kronik hastalık riski ile en güçlü şekilde ilişkili gıdalardır.

Her Türlü Ölüm Oranını Düşürür!

Beta-karoten önemli bir antioksidandır ve balkabağını tükettiğinizde sağlıklı bir doz alırsınız. Antioksidanlar oksidatif stresi onarmaya yardımcı olur ve Alzheimer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, Parkinson hastalığı ve romatoid artrit gibi bazı hastalıklara karşı koruyucu olarak kabul edilir.

Beta-karotenin sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin geniş çaplı bir derleme, birkaç çalışmanın daha yüksek beta-karoten alımını, tüm nedenlere bağlı mortalite riskini önemli ölçüde daha düşük hale getirdiğini ortaya koymuştur.

Yaşa Bağlı Görme Kaybını Önler!

Kabak, göz sağlığı için gerekli olan bir tür A vitamini olan mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. A vitamini, özellikle yaşlandıkça, iyi göz sağlığı ve vizyonunuzu korumak için önemlidir.

Araştırmalar, takviye almanın veya beta karoten içeren yiyecekleri tüketmenin yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Makula dejenerasyonu, insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelen bir görme kaybı biçimidir. 2011 yılında yayınlanan bir rapor, çalışma katılımcılarının yüksek düzeyde C vitamini, E vitamini, beta-karoten ve çinko içeren bir takviye aldıklarında yaşa bağlı maküler dejenerasyonda %35’lik bir azalma gösterdiklerini bulmuştur. Beta karotenine ek olarak, Kabak ayrıca yüksek seviyelerde C vitamini, bazı E vitamini ve az miktarda çinko içerir.

Cilt Sağlığını Destekler!

Kabak, önerilen günlük miktarın (RDA) %19’unu içeren 1 fincanlık porsiyon ile iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, ciltteki ana protein olan kollajen üretimi için gereklidir. Cilt yapısına yardım ederken, güneşin UV ışınlarının neden olduğu foto hasarlara karşı antioksidan koruma sağlar.

C vitamini bazı cilt faydaları için topikal olarak uygulanabilse de, bir çalışmanın yazarları çoklu müdahale çalışmalarının sağlıklı cildin meyve ve sebze alımı ile ilişkili olduğu sonucuna vardı. Her ne kadar meyve ve sebzelerde gözlemlenen faydadan sorumlu aktif bileşenin tanımlanamayacağına dikkat etseler de, C vitamini mevcudiyeti bir faktör olabilir.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir!

Kabaktaki A vitamini de kanserin önlenmesinde rol oynayabilir. A vitamini, hücre büyümesini ve farklılaşmasını düzenlemek için önemlidir. Bazı çalışmalar A vitamini ile prostat kanseri ve akciğer kanseri dahil olmak üzere bazı kanserler arasındaki ilişkiyi incelemiştir

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, sigara içen kişilerde beta-karoten ve akciğer kanseri arasındaki ilişki araştırılmıştır, ancak araştırmalar henüz net bir bağlantı göstermemekte ve denemeler devam etmektedir. Daha yüksek bir A vitamini alımının prostat kanseri riskinde azalmaya yol açabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Ancak A vitamini ve kanser riski arasındaki ilişki de kesin olarak kurulmamıştır. Ayrıca, yüksek düzeyde A vitamini (özellikle ek formda) almakla ilgili güvenlik endişeleri de vardır.

Alerjiler

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, kabak genellikle alerjik reaksiyonlarla ilişkili bir gıda değildir. Bununla birlikte, bazı kabak alerjisi vakaları olmuştur. Semptomlar, balkabağı yedikten sonra ortaya çıkabilir ve kaşıntılı gözler, hapşırma, göz kapağı şişmesi ve göğüs sıkışması içerebilir.

Kabak alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru bir tanı almak için sağlık uzmanınızla belirtileriniz hakkında konuşun.

Bal Kabağının Zararları ve Yan Etkileri

Bal kabağı ve zararlı kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için kullanılan reçeteli bir ilaç olan Coumadin (warfarin) arasında küçük bir etkileşim olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Ayrıca, balkabağının diüretik özelliklere sahip olabileceğinden, lityum ile de etkileşime girebileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Bu ilaçlardan birini alırsanız kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanınıza danışın.

Bütün taze kabaklar serin ve kuru bir yerde saklanırsa genellikle 30-90 gün saklanabilir. Önce balkabağını yıkayın ve saklamadan önce iyice kurulayın. Birçok kişi çürümeyi geciktirmek için onları kuru bir dolaba veya karton parçasına saklar. Bu yüzeyleri çürütüp lekeleyebileceklerinden halı veya beton üzerine koymayın. Kabak yumuşak bir nokta geliştirirse, çürümeye başlar.

Kesilmiş çiğ balkabağını bir hafta içinde kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Ayrıca dondurulabilir. Genellikle, balkabağını dondurmadan önce bir mikrodalgada veya fırında pişirmek en iyisidir. Eti balkabağından çıkarın, yumuşayıncaya kadar pişirin, ardından bir yıla kadar dondurucudaki hava geçirmez torbalara koyun.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status