Balık Yumurtası (Havyar): Besin Değerleri ve Kalorisi

Havyar olarak da bilinen balık yumurtaları, genellikle egzotik bir lüks olarak kabul edilir, ancak daha fazla insan suşi restoranlarında sıklıkla bulunan somon havyarı için tat geliştirdikçe bu değişebilir. Balık yumurtaları omega-3 yağ asitleri açısından çok zengindir (onları yemek neredeyse bir balık yağı takviyesi almak gibidir). Ancak aynı zamanda çok fazla kolesterolleri vardır ve genellikle tuzludur, yani sodyumda yüksektir.

Balık yumurtası için beslenme bilgisi bulmak her zaman kolay değildir, çünkü birçok havyar tedarikçisi ülke dışında bulunmaktadır ve bir besin etiketi sağlamak zorunda olmayabilir. Bununla birlikte, çoğumuz balık yumurtası yediğimizde, garnitür olarak sadece çok az miktarda yiyoruz, bu yüzden havyar bir öğünün kalori sayısını veya besin değerini önemli ölçüde değiştirmiyor.

Ayrıca Bakınız: Havyarın Sağlığımıza 5 Faydası

Balık Yumurtası Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 yemek kaşığı (16g) mersin balığı yumurtası (balık yumurtası) için sağlanır.

  • Kalori: 42
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 240mg
  • Karbonhidratlar: 0.6g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 4g

Yukarıdakiler sağlam bir başlangıç ​​noktası sağlarken, balık yumurtası çeşitleri arasında beslenme farklılıkları olabilir. Örneğin, ringa balığı yumurtası yemek kaşığı başına sadece 20 kalori ve 1 gram yağ içerir. Alabalık havyarında yemek kaşığı başına yaklaşık 50 kalori ve 3 gram yağ bulunur.

Karbonhidrat

Balık yumurtalarındaki karbonhidrat miktarı türlere göre değişir, ancak türüne bakılmaksızın, havyar önemli bir karbonhidrat kaynağı değildir. 1 yemek kaşığı mersin balığı yumurtası yerseniz, bir gramdan az karbonhidrat tüketirsiniz. Balık yumurtalarında belirgin lif ve önemli şeker yoktur.

Balık yumurtalarının tahmini glisemik yükü sıfırdır. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri seviyenizi nasıl etkilediğinin bir göstergesidir ve porsiyon boyutunu dikkate alır.

Yağlar

Balık yumurtalarında az miktarda üç farklı yağ türü vardır:

Doymuş yağ: Mersin balığı yumurtasında az miktarda (yaklaşık 1/2 gram) doymuş yağ ve hatta ringa yumurtası içinde daha az bulunur. Doymuş yağlar, kalp hastalığına katkıda bulunabildikleri için daha az sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Ancak balık yumurtalarındaki doymuş yağ miktarının toplam günlük tüketiminizde bir fark yaratması olası değildir.

Çoklu doymamış yağ: Bir yemek kaşığı mersin balığı yumurtası tükettiğinizde 1.2 gramın altında çoklu doymamış yağ tüketirsiniz. PUFA olarak da adlandırılan çoklu doymamış yağ asitleri, kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bu nedenle sağlıklı yağlar olarak kabul edilir. Ancak havyar çoklu doymamış yağ alımınızı en aza indirir.

Tekli doymamış yağ: Son olarak, tek bir mersin balığı yumurtasından 1 gramın altında tekli doymamış yağ elde edersiniz. Tekli doymamış yağ asitlerinin (MUFA’lar) HDL kolesterolünüzü veya “iyi” kolesterolünüzü arttırdığına inanılmaktadır. Sağlık uzmanları, daha az sağlıklı yağları (doymuş yağlar ve trans yağlar gibi) tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlarla değiştirmenizi önerir. Uzmanlar kalori alımınızın %15-20’sinin tekli doymamış yağ asitlerinden gelmesini önerir.

Protein

Balık yumurtalarında protein elde edersiniz, ancak aldığınız miktar seçtiğiniz çeşide göre biraz değişecektir. Örneğin, mersin balığı yumurtası, porsiyon başına 4 gram protein sağlarken, ringa yumurtası 3 gram içerir.

Vitaminler ve Mineraller

Tek bir mersin balığı yumurtası porsiyonu, sağlıklı bir metabolizmayı ve güçlü kalp sağlığını korumanıza yardımcı olabilecek günlük B12 vitamini dozunuzun %133’ünü sağlar. Ayrıca 79 miligram kolin (veya günlük 2.000 kalorilik bir diyet uygularsanız hedefinizin %18’i) faydalanırsınız. Kolin vücudunuzdaki sağlıklı yağ ve kolesterol taşınmasını destekler ve diğer önemli işlevlere de hizmet eder.

Mersin balığı havyar ayrıca magnezyum (48 miligram veya önerilen günlük alımınızın %15’i) ve selenyum (10.5 mikrogram, önerilen günlük alımınızın kabaca %19’u) içerir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status