Badem Ezmesi Yemek Faydalı Mı? Besin Değerleri

Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Badem ezmesi bademden yapılır, bu nedenle kuruyemişlerin bilinen sağlıklı yağları, proteinleri ve mineralleri içerir. Sağlıklı bir diyetin parçası olabilir, sandviçlere, smoothie’lere, yulaf ezmesine ve daha fazlasına lezzet ve beslenme ekleyebilir. Bununla birlikte, badem ezmedi kalori bakımından yüksektir. Bu nedenle, kilo vermek veya yağ alımınızı azaltmak istiyorsanız, diyetinize eklerken porsiyon boyutunu dikkate almanız gerekir.

Badem Ezmesi Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 yemek kaşığı (16g) sade badem ezmesi (tuz eklenmemiş) için sağlanır.

  • Kalorisi: 98
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 1mg
  • Karbonhidratlar: 3g
  • Lif: 1,6 g
  • Şekerler: 0.7g
  • Protein: 3.4g

Karbonhidrat

Badem ezmesi çok kaloridir, çorba kaşığı 98 kalori içerir. Sunum başına sadece 3 gram karbonhidrat içerir, çoğu liften (çorba kaşığı başına 1.6 gram). 1 çorba kaşığı porsiyonun glisemik yükünün 0 olduğu tahmin edilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Yağlar

1 yemek kaşığı porsiyonda 9 gram yağ vardır. Az miktarda yağ doymuş (1 gramın biraz üzerinde), ancak çoğu sağlıklı tekli doymamış (5.2 gram) ve çoklu doymamış (2.2 gram) yağdır.

Protein

Diğer kuruyemiş ezmeleri gibi, badem ezmesi de yemek kaşığı başına 3.4 gram ile iyi bir protein kaynağıdır.

Vitaminler ve Mineraller

Badem ezmesi potasyum, kalsiyum, manganez ve magnezyum bakımından zengindir. Sodyum sayısı, badem ezmesinin ilave tuzla yapılıp yapılmadığına ve işlem sırasında ne kadar ilave edildiğine bağlı olarak biraz değişecektir. Sodyum seviyeleri için ambalajın üzerindeki etikete bakın.

Badem ezmesi mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Bir çorba kaşığı 4 miligramın biraz altındadır, bu da vitamin için önerilen günlük ödeneğin (RDA) %26’sıdır. E vitamini, bağışıklık sisteminin çalışmasına yardımcı olan yağda çözünen bir antioksidandır.

Badem Ezmesinin Sağlığımıza Yararları

Fıstık ezmesi ile karşılaştırıldığında, badem ezmesi daha az doymuş yağ, daha fazla tekli doymamış yağ ve daha fazla lif ile biraz daha kalp sağlığıdır. Diğer besin değerleri (kalori ve protein gibi) neredeyse tamamen aynıdır.

Kalp Sağlığını Geliştirir!

Badem ezmesi, tekli doymamış yağlarda yüksektir (yemek kaşığı başına yaklaşık 5 gram). Tekli doymamış yağlar LDL kolesterolü (“kötü” tür) azaltmaya ve HDL kolesterolü (“iyi” tür) yükseltmeye yardımcı olur. Ağaç kabuklu yemişleri ve yer fıstığı üzerine yapılan 2016 tarihli bir inceleme çalışması, daha yüksek kuruyemiş alımının, kardiyovasküler hastalık, kanser ve tüm nedenlere bağlı mortalite ve solunum yolu hastalığı, diyabet ve enfeksiyonlardan kaynaklanan ölüm riski ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır. badem üzerine odaklananlar da koroner kalp hastalığı riskini azaltmalarına yardımcı olduklarını gösterdi.

Kemik Sağlığını Destekler!

Badem, güçlü kemikler, normal kan pıhtılaşması ve uygun kas ve sinir fonksiyonu için iyi olan kalsiyum bakımından yüksektir. Ayrıca vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olan magnezyumda yüksektir.

Kan Şekerinin Kontrolüne Yardımcı Olur!

Magnezyum, kan şekeri seviyelerini ve kan basıncını düzenlemek gibi her gün vücudunuzda gerçekleşen yüzlerce farklı biyokimyasal süreç için de gereklidir. Magnezyum takviyeleri üzerine yapılan bir çalışmada, diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne yardımcı olduklarını ve diyabet riski olan kişilerde insülin duyarlılığını artırdıklarını bulmuştur. 2011 yılında yayınlanan bir başka çalışmada, bademlerle (magnezyum yerine) benzer etkiler bulundu).

Hücre Hasarını Onarır!

Bademdeki E vitamini, oksidatif stresin neden olduğu hasarı onarmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu, obezite, diyabet ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskini azaltabilir. Badem, diğer ağaç fındıklarından önemli ölçüde daha fazla E vitaminine sahiptir ve ayrıca polifenoller ve flavonoidler gibi diğer sağlıklı antioksidan bileşiklere sahiptir.

Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir!

Bazı araştırmalar, bademlerin yüksek kolesterolü olan yetişkinlerin kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir, ancak badem ezmesi yemenin aynı etkiye sahip olup olmadığı bilinmemektedir.

Alerjiler

Badem bir ağaç fıstığıdır ve ağaç fındık alerjileri Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın sekiz gıda alerjisinden biridir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi’ne (AAAAI) göre, ABD nüfusunun yaklaşık %0,5 ila %1’i etkilenmektedir. Bir ağaç somununa alerjinin bir kişinin diğer ağaç fındıklarına alerjisi olduğu anlamına gelmez. Bir ağaç kuruyemişine alerjiniz varsa, sizin için güvenli olup olmadığını bilene kadar badem ve badem ezmesinden kaçınmalısınız.

Bir ağaç fıstığı yerine bir baklagil olmasına rağmen, yer fıstığına alerjiniz varsa, badem ve diğer ağaç fındıklarına hala dikkat etmelisiniz. Yer fıstığına alerjisi olan insanların yaklaşık %30’u da bademlere alerjidir. Siz veya çocuğunuzun fıstık veya badem alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla teşhis ve yönetim hakkında konuşun.

Badem Ezmesini Zararları ve Yan Etkileri

Badem oksalat bakımından zengindir, bu da böbrek taşı öyküsü olan veya böbrek taşı geliştirme riski olan kişiler için bir sorun olabilir. Diyetinizdeki oksalatları azaltmanız tavsiye edilirse, badem ve badem ezmesi tüketiminden kaçınmalısınız veya sınırlandırmalısınız.

Ticari olarak satılan badem ezmesi bazen sadece bademlerden yapılır. Ancak fıstık ezmesi ve diğer kabuklu yemişler ve tohum ezmelerinde olduğu gibi, badem ezmesi ürünlerinin de ilave şeker, tuz ve yağlar da dahil olmak üzere ekstra bileşenleri olabilir. Özellikle bu bileşenlerden kaçınmak istiyorsanız etiketleri dikkatlice kontrol edin.

Badem Ezmesi Nasıl Hazırlanır?

Süpermarkette badem ezmesi satın alabilirsiniz, ancak bir mutfak robotu veya yüksek hızlı blender ile evde de yapabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan badem ve biraz tuz. Mutfak robotunuza 2 bardak kavrulmuş badem ve 1 veya 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve güzel kremsi bir doku elde edene kadar işleyin. 20 dakika kadar sürebilir, ancak beklemeye değer. Badem ilave tatlılık ve lezzet için işlerken 1/4 fincan bal ve 1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın da ekleyebilirsiniz.

Fıstık ezmesi ve diğer kuruyemiş ezmeleri gibi badem ezmesini de kullanabilirsiniz. Kahvaltı zamanında, tam tahıllı ekmek, badem ezmesi ve %100 meyve ile sağlıklı bir sandviç yapın veya protein açısından zengin bir çorba kaşığı badem ezmesi ekleyin. Sağlıklı bir atıştırmalık için, tam tahıllı kraker, elma dilimlerine badem ezmesi sürün.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status