Ispanağın 5 Gerçek Faydası ve Zararları Nelerdir?

Çoğu koyu, yapraklı yeşillik gibi, ıspanak da çeşitli sağlık yararları sunan besinlere sahiptir. Ispanak, karbonhidrat alımını izleyen veya sağlığını artırmaya çalışan herkes için mükemmel olan nişastalı bir sebzedir.

Ayrıca Bakınız: Bezelye Besin Değerleri

Ispanak Yemenin Yararları

Kilo Yönetimini Destekler!

Ispanak ve diğer sebzelerin alımı önemli ölçüde düşük kilo alma riski ile ilişkilidir. Bazı çalışmalar, iki yerine günde dört porsiyon sebze tüketmenin kilo alma riskini %82’ye kadar azaltabileceğini öne sürdü.

Kanser Riskini Azaltır!

Ispanak, vitaminler, lif ve minerallerle dolu olmasının yanı sıra, yeşil pigmentinden sorumlu olan klorofil içerir. Klorofil, kanserin önlenmesi için umut verici faydalar sunan yüksek antioksidan etkilere sahiptir.

Göz Sağlığını Korur!

Ispanakta bulunan A vitamini, göz sağlığını oksidatif hasardan korumada hayati bir rol oynar. A vitamini yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle ıspanak bazı sağlıklı yağlarla (zeytinyağı gibi) sote edilir veya yağ içeren diğer yiyeceklerle (omletteki yumurtalar gibi) yemek ıspanakta A vitamininin emilimini artırır.

Ispanağın hem A vitamini hem de C vitamini kombinasyonu yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Önler!

Ispanak, hayvansal olmayan mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların yeterli miktarda alınmasıyla önlenebilen kadınlar için saç dökülmesinin yaygın bir nedenidir. Özellikle vejetaryenler için ıspanak, bu temel mineralin hayati bir kaynağı olabilir.

Kan Fonksiyonlarını Geliştirir!

Demir, aneminin önlenmesi için de gereklidir. Ispanak, kanın oksijen taşıma yeteneğini destekler (doğru hemoglobin oluşumu yoluyla). Ayrıca, ıspanaktaki C vitamini vücudun demiri emme yeteneğini arttırır.

Belki de demir seviyelerinden daha da önemli olan ıspanak, K vitamini de olağanüstü yüksektir. K vitamini, bir yaralanma sonrasında aşırı kanamayı azaltmak için kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Alerjiler

Ispanak önemli bir alerjen değildir. Ispanaklara alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak imkansız değildir. Yaygın gıda alerjisi belirtileri arasında kurdeşen, kusma, gözyaşı gözleri, hapşırma ve nefes almada zorluk bulunur. Ispanak alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, uygun bir değerlendirme için doktorunuza danışın.

Ispanağın Zararları ve Yan Etkileri

İstenmeyen kan pıhtılarını önlemek için kalp hastalarına reçete edilen bir ilaçlar kullananlar için, K vitamini kan pıhtılaşması için çok önemli bir faktör olduğundan, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin alımına dikkat etmeniz önemlidir. Bu ilaçlar etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için, K vitamini alımları mümkün olduğunca tutarlı kalmalıdır. Ispanak alımındaki önemli dalgalanmalar K vitamini seviyelerini etkileyecek ve ilacın etkisini artırabilir veya azaltabilir.

Böbrek taşı yaşadıysanız, doktorunuz aşırı ıspanaktan kaçınmanızı önerebilir. Ispanak gibi bazı gıdalar oksalat bakımından yüksektir. Oksalatların böbrek taşlarınıza neden olup olmadığını doktorunuza sorun. Böbrek taşının tipine bağlı olarak, bol su içmek, sodyumdan kaçınmak ve et alımınızı azaltmak, ıspanaktan daha böbrek taşı riskiniz üzerinde daha önemli bir etkiye sahip olabilir. 10

Ispanak pişirilirken C vitamini ve B vitaminleri gibi bazı suda çözünür vitaminler kaybolur. Mümkünse, ıspanak diğer sebzelerden daha fazla pestisit kalıntısı olduğu için organik olan ıspanak seçin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status