Kale Bitkisinin 5 Mucizevi Faydası ve Zararları Nelerdir?

Kale, büyük bir beslenme yumruğu içeren yeşil yapraklı bir sebzedir. Iceberg marul veya roka gibi salata malzemeleri karşılaştırılabilir salata. Kale yemenin sağlığımıza bazı faydalarından aşağıda bahsettik.

Ayrıca Bakınız: Kale Besin Değerleri

Kale Yemenin Yararları

Sağlıklı Kilo Bakımı

Kale ve diğer koyu yeşil sebzeler çok az kalori için büyük besin yararları sağlar. Lahanadaki lif ve protein de yedikten sonra dolu ve tatmin olmanızı sağlar.

Araştırmalar, sebzelerde daha yüksek olan diyetlerin sürdürülebilir olduğunu ve daha fazla kilo kaybı ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Daha İyi Kalp Sağlığı

Nutrients dergisinin 2018 sayısında yayınlanan büyük bir araştırma incelemesinin yazarları, göreceli kardiyovasküler faydalarını değerlendirmek için farklı sebzeleri karşılaştırdı.

Kale, brokoli, karnabahar, lahana ve diğer sebzelerle birlikte sebzelerden kategorize edildi. Çalışma yazarları, yapraklı yeşil ve turpgillerden sebze tüketmenin en büyük kardiyovasküler sağlık yararlarını sağlayabileceği sonucuna varmışlardır.

Azalan Kanser Riski

Kale, anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen sebzelerden biridir. Kale, bazı kanser türleri de dahil olmak üzere insanlarda belirli sağlık koşullarını yönetme potansiyeli nedeniyle araştırılan bileşikler olan glukozinolatlar içerir.

Daha İyi Kemik Sağlığı

K vitamini, kanın pıhtılaşmasının yanı sıra kemik sağlığı için de önemlidir. K vitamini eksikliği osteoporoz ile ilişkilidir. Çalışmalar, yüksek dozlarda K vitamini takviyesinin postmenopozal kadınların kemik sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Bir takviye almak yararlı olabilirken, K vitamini içeren gıdalar ve kalsiyum gibi diğer besinler de dahil olmak üzere bu önemli besin maddesinde eksik olmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Hücre Onarımı ve Korunması

Kale içindeki C vitamini vücutta bir antioksidan görevi görür. Kale, bir fincan çiğ sebzede porsiyon olarak günlük C vitamini ihtiyaçlarınızın %20’sinden fazlasını sağlar. C vitamini, bağışıklığı arttırmak, hücreleri onarmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için önemli olan suda çözünür bir vitamindir.

Bir antioksidan olarak, C vitamininin çevremizdeki serbest dumanlara (sigara dumanı gibi) veya vücut tarafından yapılan serbest radikallerin maruz kalmasından kaynaklanan oksidatif stresi önlediğine inanılmaktadır. Uzmanlar, antioksidan takviyesi almak yerine meyve ve sebze gibi gıdalarda antioksidan tüketmemizi tavsiye ediyor.

Alerjiler

Kale alerjileri nadirdir. Kale, gıda olarak tüketildiğinde muhtemelen güvenli ve tıbbi olarak kullanıldığında muhtemelen güvenlidir.

Kale Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri

Kan inceltici ilaçlarının bazılarında kullanan biriyseniz, K vitamini alımınızla tutarlı olmak önemlidir. Kale bitkisi K vitamini bakımından yüksek olduğundan, alımınızın günden güne tutarlı olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınızla veya kayıtlı diyetisyeninizle çalışmalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status