Kırmızı Biberin 4 Harika Faydası ve Zararları Nelerdir?

Kırmızı biber, besin değerlerinin ötesinde, belirli sağlık koşullarını önleyerek veya yavaşlatarak koruyucu bir rol oynayabilir.

Ayrıca Bakınız: Kırmızı Biber Besin Değerleri

Kırmızı Biber Yemenin Yararları

Kanser Riskini Azaltabilir!

Araştırmacılar, kanser riski ve tatlı biber gibi karotenoid açısından zengin gıdaların alımı arasındaki ilişkiyi inceliyorlar. 2017’de yayınlanan gıdalardaki antikanser bileşiklerinin kapsamlı bir incelemesi, biberlerde bulunan lutein ve kriptoksantin yararlarını kaydetti .

Kalp Sağlığını İyileştirebilir!

Kırmızı biberlerin güçlü antioksidan etkiler uygulayarak kardiyovasküler riski azalttığı görülmektedir. Tatlı biberdeki antioksidanlar, hücresel hasara neden olan serbest radikallerin aktivitesini azaltır. Serbest radikaller, kanser, kardiyovasküler hastalık, sinir bozuklukları, diyabet ve artrit dahil olmak üzere birçok insan rahatsızlığının gelişiminde doğrudan rol oynar.

Araştırmalar, kırmızı biberlerdeki serbest radikalle mücadele antioksidanlarının farklı sıcaklıklarda aktive olduğunu göstermektedir:

  • 35oC’de, kırmızı biberlerdeki fenoller ve flavonoidler kardiyovasküler hastalığa bağlı serbest radikalleri çözebildi.
  • 50oC’de , aynı antioksidanlar belirli kanser türlerine bağlı bir serbest radikali silahsız bırakabildiler.
  • 65oC’de, fenol ve flavonoid konsantrasyonları en yüksek seviyedeydi.

Bu bulguların önerdiği, çiğ biberlerin kalp koruyucu olmasıdır, ancak pişmiş biberler daha güçlü antioksidan etkiler gösterebilir. Bununla birlikte, bu çalışma insanlarda değil bir laboratuarda yapıldı, bu nedenle bu besinlerin insanlarda nasıl davrandığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Görmeyi Koruyabilir!

Maküler dejenerasyon, makula olarak bilinen retinanın merkezi kısmı bozulmaya başladığında ortaya çıkar. Makula esas olarak portakal, mandalina ve kırmızı biber gibi sebzelerde bulunan zeaksantin olarak bilinen bir karotenoidden oluşur.

Bazı araştırmalar, diyet zeaxanthin alımının artmasının makula’nın bütünlüğünü korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.8 Zeaksantin, turuncu biberlerin önemli bir bileşenidir, ancak kırmızı biberlerde yüksek konsantrasyonlarda da bulunur.

Örneğin Amerikan Oftalmoloji Akademisi, ileri maküler dejenerasyonu olan insanlar için günde 2 mg zeaksantin takviyesi yapılmasını önermektedir.

Kemik Sağlığını Teşvik Edebilir!

Tatlı biberlerdeki yüksek manganez içeriği de manganez, bakır ve çinko gibi eser elementler hastalığa sahip kişilerde karakteristik olarak düşük olduğundan osteoporozun (kemik kaybı) önlenmesine yardımcı olabilir.

Alerjiler

Dolmalık biber gıda alerjileri nadirdir. Bununla birlikte, latekse alerjisi olan kişilerin %50 ila %60’ı lateks-meyve sendromuna sahip olabilir ve biberlerde latekse benzer proteinlere çapraz reaksiyon verebilir. Biber yedikten sonra ağzınızda bir karıncalanma veya kaşıntı hissedebilirsiniz. Benzer şekilde, polen alerjisi olan kişilerin belirli gıdalara çapraz reaksiyonları olabilir.

Nadir durumlarda, bu daha ciddi olabilir ve boğaz şişmesini veya anafilaksiyi tetikleyebilir. Bu sendromu olan insanlar ayrıca avokado, muz, kestane, incir ve kivi de dahil olmak üzere diğer meyvelere karşı hassas olabilir. Lateks alerjiniz varsa diyetinizi nasıl yöneteceğiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Kırmızı Biberin Zararları ve Yan Etkileri

Bazı insanlar biber yemenin gaz gibi sindirim semptomlarına neden olduğunu bulur. Bununla birlikte, bu etkiler daha çok kırmızı biber yerine yeşil biber ile ilişkilidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status