Sinüzite Sarımsak İyi Gelir Mi?

Sinüzit, bir iltihaplanma hastalığıdır. Burun içinde yer alan sinüslerin iltihaplanmasına zararlı bakteriler yol açmaktadır. Çeşitli şikayetlere neden olan sinüzitin tedavi edilmesi, kişilerin yaşam kalitelerinin yükselmesi için de önemlidir. Çünkü şiddetli baş ağrısı, burun tıkanıklığı, burundan neden alamama kişilerde sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Sinüzit tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İki farklı şekilde görülen sinüzitte doğru tedaviye karar verilmesi için kişinin durumu önemlidir. Geçici görülen sinüzit hastalıkları akut sinüzit olarak tanımlanmaktadır. 12 haftadan uzun sürenler ile kronik sinüzit olarak bilinmektedir. Kulak, burun, boğaz doktorları tarafından konulan sinüzit teşhisinde ilaç tedavisi veya gerekli durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi sağlanmaktadır.

Sinüzite Evde Tedavi Uygulanması

Halk arasında yaygın olarak görülen sinüzit hastalığında evde uygulanan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen antibiyotik kullanımı veya ameliyat sinüzit için kalıcı tedavi sağlayabilmektedir. Bu nedenle geç kalmadan bir uzmana giderek sinüzit tedavisi yaptırılmalıdır.

Uzun yıllarda uygulanan evde sinüzit tedavisi yöntemleri geçici olarak kişilerde rahatlama sağlamaktadır. Birçok doğal bitki, sinüzit tedavisinde tercih edilmektedir. Doğal antibiyotik olarak bilinen ve insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan sarımsak sinüzit tedavisinde tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Sarımsak İle Sinüzit Tedavisi

Sinüzit tedavilerinin tümünde ortak amaç, sinüsleri tıkayan iltihabın açılarak kişilerin rahat burun solunumu yapmalarını sağlamaktır. Bilimsel olarak faydaları kanıtlanmasa da sinüzit tedavisinde sarımsak kullanımı kişilerde olumlu etkiler yaratmaktadır. Doğal antibiyotik olarak bilindiği için, antibiyotik kullanmak istemeyen sinüzit hastaları tarafından sıklıkla bu yöntem tercih edilmektedir.

Sinüzite Sarımsak İyi Gelir Mi?

Sinüzit tedavisinde sarımsak kullanımı için sarımsağın yenilmesi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 10 gün boyunca sinüzit için günde 3 diş sarımsak tüketmek sinüslerdeki doluluk hissini büyük ölçüde rahatlatarak sinüzit tedavisinde etkili olmaktadır. Sarımsağı direk tüketmekte zorlanan kişiler sarımsak tüketimini yemeklere katarak da gerçekleştirebilmektedir.

Sinüzite bağlı burun tıkanıklığında ise sarımsaklı buhar banyosu yapılması tavsiye edilmektedir. Kaynar suyun içerisine iki üç diş sarımsağı dilimleyerek 1 dakika kaynamasını sağlayın. Kaynayan suyun buharını burundan yavaş yavaş soluyun. Sarımsak sinüslerdeki iltihabın atılmasına yardımcı olurken sıcak su buharı da mukusun yumuşayarak akmasına yardımcı olacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status