Korona: Spor Salonları Yeniden Açılıyor, Ama Geri Dönmek Güvenli mi?

Koronavirüs Çağında Spor Salonuna Dönüş

Ülkenin bazı bölgelerinde spor salonları yeniden açıldığında, COVID-19 bulaşma ve risk faktörleri hakkında gerçekleri öğrenmek her zamankinden daha önemlidir.

Normal rutininize geri dönmeye istekli olabilirsiniz, ancak egzersizlerinizi güvende tutmak için hala alınması gereken önlemler vardır.

Ekonominin COVID-19 eğrisini düzleştirme çabasıyla kapatılmasından aylar sonra, bir zamanlar uzak bir rüya gibi görünen şey artık bir gerçeklik haline geliyor: spor salonlarımız da dahil olmak üzere işletmeler sonunda yeniden açılmaya başlıyor. Ancak geçici salonunuzu gerçek yüksek teknoloji makineleri için takas etme fikri muhtemelen başınızı döndürmek için yeterli olsa da, merak ediyor olabilirsiniz: Geri dönmek gerçekten güvenli mi?

Bu birkaç faktöre bağlıdır. COVID-19’un ter yoluyla yayıldığına dair bir kanıt olmasa da, solunum damlacıkları yoluyla yayılır ve bilim adamları arasında bu damlacıkların yüzeylerde ne kadar süre yaşadığı ve havada asılı kaldığı konusunda bazı anlaşmazlıklar vardır.

Irvine California Üniversitesi’nde bir epidemiyolog ve nüfus sağlığı ve hastalık önleme doçenti olan Dr. Andrew Noymer “Burada hala bilinmeyenler var” diyor. “Ama kapalı bir tesiste egzersiz yapmak şu anda yapabileceğiniz daha riskli faaliyetler arasında.”

Noymer, spor salonuna dönüp dönmeyeceğine karar veren insanların kendilerine iki önemli soru sorması gerektiğini söylüyor. “Birincisi, kendi kişisel risk toleransı nedir? Risk mi alıyorlar yoksa risk almak konusunda endişeli mi? ” diyor.

“Diğeri: Enfekte olmanın kendi sonuçları nelerdir? İmmünsüpresif mi? Yaşlılar mı? ” Riskten kaçınan ve bağışıklık yetersizliği olan sporcular, daha iyi önlemler, tedaviler ve hatta aşılar yayılana kadar spor salonundan kaçınmaktan muhtemelen fayda sağlayacaktır.

Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, spor salonuna geri dönmeye karar verdiğinizde nasıl güvende kalacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Gerçekleri Bilin ve Buna Göre Hareket Edin

Pandemi sırasında kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmanın en iyi yolu, koronavirüsün nasıl yayıldığını anlamaktır. Bulaşıcı bir hastalık uzmanı ve Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi tıp profesörü Dr. John Townes, “Genel kural, ne kadar az insan bir araya gelirse, o kadar iyi” diyor.

Townes, COVID-19 bulaşma formülünün aşağıdaki gibi olduğunu açıklar: temas kurduğunuz kişi sayısı x enfeksiyon olasılığı x Bu kişinin bulaşıcı olduğu süre. “Matematiği yapabilir ve bir kişinin kaç kişiye bulaşabileceğini öğrenebilirsiniz” diyor.

Ancak yaygın testler yapılmadan, kiminle enfekte olduğunu tam olarak bilmek imkansız olabilir. Townes, “Enfekte olan kişilerin, semptomları yaşamadan bir veya iki gün boyunca virüsü salgılayabileceğini biliyoruz” diyor. “Ve başlangıçtaki semptomlar o kadar hafif olabilir ki, birisinin ne zaman hasta veya bulaşıcı olduğunu bilmek zor olabilir. Bu nedenle, herkesin çevreye yaydığı virüs miktarını azaltmak için üzerlerine düşeni yapması gerekiyor. ”

“Kendi rolünüzü üstlenmek”, devletin teşvik ettiği tüm yönergelere bağlı kalmak anlamına gelir – maske takmak, sosyal mesafe ve ellerinizi yıkamak önemlidir.

Sorular sor!

Riskleri biliyorsunuz ve sorumlu bir şekilde spor salonuna dönmeye hazırsınız. İşte bu koşu bandına geri dönmeden önce tesisinizde yönetime sormanız gerekenler.

Yeniden açılmasına yönelik yönergeleri izliyor musunuz?

Halk sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, devletin işletmeleri yeniden açma planı hakkındaki haberleri yakından takip etmelisiniz. Ancak, il veya ilçenizin aşamalarının nasıl çalıştığından emin değilseniz, doğrudan yerel yönergelere uyup uymadıklarını spor salonunuza sormak zarar vermez. Temizlik, bina kapasitesi ve maske takma ile ilgili düzenlemeler ilden ile ve ilçeden ilçeye değişir

Yeni temizlik prosedürleriniz nelerdir?

İçinizin rahat olması için, spor salonunuzun kamusal alanlar için devlete yönelik temizlik yönergelerine uyduğunu onaylayın. Fitness endüstrisinin ekipmanı sterilize etme sorumluluğunun bilincinde olduğunu ve spor salonu müdavimlerinin düzenli dezenfeksiyonda bir artış fark edeceğini bekliyor çalışma saatleri içinde. “Çoğu durumda, cevaplar temizlik konusunda güven verici olacaktır” diyor.

Yürürlükte olan bir sosyal mesafe politikası var mı? Tesiste metrekare başına kaç kişi girebilir?

Çoğu hükümet düzenlemesi, spor salonlarının, kullanıcıların egzersiz yaparken altı metrelik bir yarıçapa izin veren yeni doluluk sayıları oluşturmasını gerektirir. Girişinizi sınırladıklarını ve üyelerin güvenli bir şekilde egzersiz yapması için bolca alan sağladığını doğrulamak için spor salonunuza danışın.

Kendinizi ve Başkalarını Koruyun

Spor salonu personeli sizi güvende tutmak için 24 saat çalışıyor, ancak hareketleriniz de enfeksiyonu durdurmada büyük rol oynuyor. Spor salonuna gittiğinizde alabileceğiniz birkaç önlem şöyledir:

Diğer kullanıcılardan altı metre uzakta durun!

Sosyal mesafe artık günlük hayatın bir parçası gibi görünse de, tanıdık spor salonu ortamına döndüğünüzde bunu unutursanız şaşırmayın. Townes, “[Spor salonu] sosyal bir yer ve insanlar birlikte konuşmak ve eğlenmek istiyor” diyor. “Ama etrafınızdaki insanları korumanın en güvenli yolu mesafeli olmaktır.” Diğerlerinden iyi ayrılmış ekipmanları seçmek için zihinsel bir not alın ve sosyal mesafe kurallarına sadık kalın.

Ellerini temiz tut!

Maskeler havadaki partikülleri hafifletmeye yardımcı olurken, viral damlacıkların yayılmasını tamamen durdurmazlar. Bu yüzden ellerinizi ve yüksek dokunuşlu yüzeyleri yıkayıp sterilize etmeye devam etmek çok önemlidir. “Virüsün paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde birkaç güne kadar yaşadığını biliyoruz,” diyor Townes. “Bunu dikkate alıp göz, burun veya ağzınızı ovalarsanız, kendinizi bu şekilde enfekte edebilirsiniz.”

Yeniden açıldığında, spor salonlarının çoğu temizleme prosedürlerinin sıklığını arttırmış olacaktır, ancak virüsü yaymamanızı garanti etmenin en iyi yolu, hem kullanımdan önce hem de sonra ekipmanı silmek ve egzersizden önce ve sonra ellerinizi yıkamaktır. “El hijyeni tamamen önemlidir” diyor Townes. “Bunu yeterince vurgulayamıyorum.”

Mümkünse bir maske takın!

İşte işler zorlaşıyor. Townes, “Ortama koyduğunuz [damlacıkların sayısı] ne kadar nefes aldığınızın veya ne kadar yüksek sesle bağırdığınız veya homurdadığınız bir işlevdir” diyor. “Yani insanlar çok nefes alıyorlarsa, sessizce oturan birinden daha fazla virüs yayma olasılıklarının daha yüksek olduğunu hayal edebilirsiniz.”

Kasabalar, bir maske takmanın iletimi durdurmaya yardımcı olabileceğini söylerken, bir spor salonunda zor olabilir. “Ne kadar pratik?” O sorar. “Aerobik egzersiz yapıyorsanız, o kadar kolay değil.” Ancak, giriş yapmak için maske gerektiren veya tavsiye eden birçok spor salonuyla, yeni normalimiz olabilir ve başka bir salgını önlemek için kabul etmemiz gereken bir şey olabilir. “Bir çok insan muhtemelen N95 maskesi takan bir egzersiz sınıfı yapmak istemiyor,” diyor Noymer. “Ama belki insanlar buna alışacaklar.”

Elinizdeki göreve odaklanın!

Salgından önce enerjimizi spor salonunda kendi hedeflerimize odaklanarak geçirdik. Şimdi dikkatimiz değişti – ”Geldiğimde ellerimi yıkamayı hatırladım mı? Bu maske doğru bir şekilde takılmış mı? ”- dikkatimizi dağıtma olasılığımız daha yüksek. Bir rutin için ayarladıktan sonra, yaralanmayı önlemek için kendi formunuza ve güvenliğinize odaklanmak için elinizden geleni yapın.

Evde Kalmanın Önemli Olduğunu Bilin

Henüz spor salonuna geri dönme fikriyle rahat hissetmiyor musunuz? Sağlıklı kalmak ve olası enfeksiyonlardan izole olmak için yapabileceğiniz birçok ev egzersiz programı vardır (ve rutininize bağlı kalmayı zor buluyorsanız, bu da sorun değil!). Oraya geri dönmeye hazır olana kadar en sevdiğimiz ücretsiz online antrenmanlarımızdan bazılarını deneyin.

Her şeyden önce, spor salonuna geri dönüp dönmeyeceğinize karar verirken kendi risk toleransınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Kendinizi ve başkalarını korumak için uygun önlemleri aldığınız sürece, eski rutinlerinize geri dönmeniz için doğru ya da yanlış bir yol olması gerekmez, bu yol boyunca biraz dikkat gerektirecektir. Noymer, “Bu yeni bir gerçeklik, ama çözebileceğimiz bir gerçek.”diyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status