Koronavirüs Salgınında Dışarıda Yürümek Güvenli Mi?

Koronavirüsün birkaç yıl kalabileceği haberlerini duyuyoruz, bu da yakın zamanda normal yaşama geri dönmemizi mümkün kılıyor. İşletmelerin işleyiş biçiminde kalıcı değişiklikler görebilir, büyük olaylar yakın gelecek için var olmayabilir ve sosyal mesafe, düzenli olarak yüz yüze iletişim olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, spor salonları kapandığında, egzersiz şeklinizi değiştirmek zorunda kaldınız ve açıldıklarında bile, kısıtlamalar koronavirüs öncesi egzersiz alışkanlıklarınıza geri dönmenizi engelleyebilir.

Bu pandemi sırasında açık havada gerçekleştirebileceğiniz en gerçekçi fitness olanaklarından biridir. Özellikle önümüzdeki birkaç ay boyunca vakalarda ani artışlar olabileceği için yürürken nasıl güvende kalacaksınız?

Kendinizi veya başkalarını virüse maruz bırakmaktan kaçınmak için önerilen güvenlik ipuçlarını uyguladığınız sürece dışarı çıkabilirsiniz.

Sosyal Uzaklaşma Yönergelerine Uyun

Yürüyüşe veya koşuya çıkarken sosyal mesafeyi hala denemelisiniz. Uzmanlar bunun diğer insanlardan en az 1.5 metre uzakta kalmak ve gruplar halinde toplanmak anlamına gelmediğini söylüyor. Evinizde yaşayan bir kişi veya bir grup insanla birlikte yürüyorsanız, birbirine yakın yürüyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Koronavirüs Salgınında Yiyecek Siparişi Güvenli Mi?

Hanenizde yaşamayan bir yürüyüş arkadaşınız varsa, yürüyüş sırasında sosyal mesafeyi korumalısınız.

Yürürken kulaklıkları kullanabilir ve cep telefonunuzda birbirinizi arayabilir ve konuşurken cep telefonlarınızı gömlek veya pantolon cebine koyabilirsiniz. Bu, ellerinizi serbest bırakır (gerekirse bir su şişesi tutmak için) ve yürümeyi zorlaştırmaz.

Yürürken de uygun sosyal görgü kurallarını takip etmelisiniz. İnsanların sosyal mesafe kurallarına uymadığını görürseniz, aynı evde mi yaşadıklarını bilmiyorsunuz. Ancak, size çok yaklaşan birini görürseniz, uyarmaktan çekinmeyin.

Aile üyelerinizle yürürken ve birinin geldiğini görürseniz, tek bir çizgide yürümeye devam edin. Ayrıca kimsenin çok yaklaşmadığından emin olmak için birkaç dakikada bir arkanıza bakmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Koronavirüs Döneminde Spor ve Egzersiz

Koronavirüs Pandemi Sırasında Sosyal Mesafe Nasıl Uygulanır?

Bu salgın sırasında açık hava egzersizleri için giyinirken normalden daha fazla düşünmelisiniz. Bu ipuçları güvenliğinizi korumanıza ve virüs bulaşmasını önlemenize yardımcı olabilir:

Maske Takın!

Harvard Health Publishing, ABD’deki herkesin halka açıkken cerrahi olmayan bir maske takması gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni, koronavirüsün öncelikle virüs bulaşmış bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüsü içeren damlacıklarda nefes aldığında yayılır.

Bu damlacıklar havada üç saate kadar kalabilir – yürüyüşte kimse görmeseniz bile, virüs hala etrafınızda kalıyor olabilir.

Egzersiz yaparken daha ağır nefes aldığınız ve daha fazla hava almak için ağzınızı açık tuttuğunuz için, maske olmadan kendinizi daha fazla maruz kalma riskine sokabilirsiniz.

Yürüyüşünüzü daha rahat ve güvenli hale getirebilecek birkaç temel ipucu var. Bunlar mutlaka COVID’e özel ipuçları değil, yürüyüşçüler için kıyafet ve sağlık konusunda genel rehberliktir.

Teri deriden uzaklaştıran ve çabuk kuruyan kıyafetleri seçmelisiniz. Kışın, bu vücudunuzun hipotermi yaşamasını önlemeye yardımcı olabilir ve sizi hastalanmaya daha az duyarlı hale getirebilir. Yaz aylarında, ter ve nemi vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur, böylece daha rahat kalırsınız.

Hızlı kuruyan kumaşlar Dri-fit, Supplex ve nem fitili gibi terimleri içerir. Eğer şiddetli hava değişikliklerine maruz kalacağınız yüksek rotalara gidiyorsanız, yün sizi kuru ve serin tutabilir.

Yürüyüş, koşu ve yoga için ihtiyaç duyacağınız sıkı giysiler yerine bol kıyafetler seçin.

Teri absorbe etme eğiliminde olduğundan ve çabuk kurumayan kıyafetlerden kaçının.

Ülkenin bazı bölgelerinde mevsimlik soğuk hava görülür. Gerekirse eldiven, şapka giyin.

Yaz aylarında sıcaklığa göre hafif giysiler seçin. Yağmurlu mevsimlerde, sizi kuru ve sıcak tutacak su geçirmez giysiler seçin (yağmurda yürümeyi seçerseniz).

Şehrinizde COVID ile ilgili kısıtlamalar nedeniyle yolda daha az araba olabilir. Ancak alanlar yeniden açıldıkça, trafik normale döner (ve zaten birçok alanda vardır). Görünürlüğü sağlamak için geceleri dışarı çıkarken her zaman yansıtıcı giysiler giymeli ve aşırı ısınmayı önlemek için güneşte yürürken çık renkli giysiler giymelisiniz.

Eve döndükten sonra kıyafetlerinizi hemen değiştirin ve yatak odanız yerine çamaşır sepetinize koyun. Harvard Health Publishing’e göre, COVID-19 virüsü nesnelerde 72 saate kadar yaşayabilir. Bu, bir yürüyüşten veya koşudan hemen sonra eve doğru gitmek anlamına gelir.

Ayakkabılarınızı kapıdan çıkarmak ve dışarıda bırakmak her zaman akıllıcadır. Bu, potansiyel virüsleri eve getirmenize izin vermez. Bu, özellikle yerde oynayan küçük çocuklarınız varsa önemlidir.

Tükürme alışkanlığınız varsa, tükürmemeyi hatırlamanıza yardımcı olabileceğinden bir maske takın.

Dışarı çıkmadan önce ve eve dönerken hemen ellerinizi yıkayın. Antrenmanınızı bitirdikten sonra kullanmak için arabanızda el dezenfektanı bulundurmalısınız.

Bir su şişesi taşıyın. Hastalanmamak için kendinizi mümkün olduğunca nemli tutmalısınız. Ayrıca, kendi suyunuzu taşımak, mikroplara ve virüslere maruz kalmanızı artırabilecek bir halka açık çeşme kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca bir mağazaya girme olasılığını da azaltır, kendiniz ve başkaları için güvenliği arttırır.

Mayo Clinic’e göre, yeterli günlük alım miktarı erkekler için yaklaşık 15.5 bardak sıvı ve kadınlar için 11.5 bardak sıvıdır. Yürüyüş ve koşu için bir saatten az bir süre boyunca, su içmeniz yeterlidir. Mayo Clinic, sadece bir saatten fazla yoğun bir şekilde egzersiz yaparken spor içeceğine ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

Antrenman ekipmanı olarak park banklarını veya ağaçları kullanmayın. Ellerinizi telefonunuzdan ve su şişenizden başka bir şeye dokunmamaya çalışın.

Astım

Astım, solunum yollarının şişmesine neden olur ve havayı burun ve ağızdan akciğerlere taşıyan geçiş yollarını daraltabilir. Bu, göğüste nefes darlığı ve gerginliğe neden olabilir. Koronavirüs ciddi solunum sorunlarına neden olabileceğinden, astımı olanlar açık havada olduğunda ekstra korunmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Astım Hakkında Merak Edilenler

Mevsimsel Alerjiler

Koronavirüs, bitkilerin ve çiçeklerin çiçek açtığı baharın başında vurur ve genellikle mevsimsel alerjilerin harekete geçmesine neden olur. AAFA, bu tür alerjilerin nefes darlığına neden olabileceğini ve bu da kendinizi alerjenlere maruz bıraktığınızda koronavirüsle savaşmayı çok daha zorlaştırabileceğini söylüyor.

Belirli bir günde dışarıda yürüyüp yürüyemeyeceğinizi belirlemenize yardımcı olmak için, alerji seviyelerini ve polen sayısı tahminlerini inceleyin.

Halsizlik

Yürüyüş, en basit egzersiz şekillerinden biridir. Zayıf veya yorgun hissettiğinizde bile, genellikle ayakkabılarınızı bağlayabilir ve biraz temiz hava almak için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ancak bir salgın sırasında bağışıklık sisteminizi mümkün olduğunca güçlü tutmanız gerekir. Antrenman yapmanız gerekiyorsa, içeride kalmak ve esneme veya yoga antrenmanı yapmak faydalı bir alternatiftir.

Farklı bir kardiyo egzersizine geçerek fitness kazancınızı kaybetme konusunda endişelenmemelisiniz. Yoga kilo kontrolüne ve kalori yakmaya yardımcı olabilir (her seansta 180 ila 460 kalori). Yoga uygulaması, bir pandemi sırasında yaşam stresi gibi yaşam durumlarıyla ilişkili kaygıyı azaltarak zihinsel sağlığınıza da yarar sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Sadece Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Harvard Health Publishing, savunmasız kişilerin COVID-19 (yaşlı yetişkinleri ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, obezite, yüksek tansiyon ve diyabet gibi altta yatan koşulları olanlar) dahil olmak üzere artmış bir risk altında olduğunu söylemekteler.

Kötü Hava

Sert havalarda da evde kalmalısınız. Yağmurda yürümeyi önemsemeseniz de, kötü dış mekan elemanlarına maruz kalmak bağışıklık sisteminizi riske atabilir. Mayo Clinic, ıslanmanın sizi soğuğa karşı daha savunmasız hale getirdiğini ve ıslanmaya başlarsanız, çekirdek vücut sıcaklığınızı uygun seviyelerde tutamayabileceğinizi söylüyor.

Neden Yürümeli?

Sağlıklı kalmak için 150 dakika orta yoğunluklu aerobik aktiviteye ihtiyacınız var. 1 Haftada beş gün 30 dakika tempolu yürüyüş bu hedefe ulaşmanıza izin verecektir.

Evden çalışıyorsanız, biraz temiz hava için dışarı çıkın ve günde üç kez mahallenin çevresinde 10 dakikalık dolaşın. Hareket size kan basıncınızı, kolesterolünüzü ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak aerobik egzersizi sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status