Rahim Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Rahim Kanseri Tedavisi

Rahim kanseri tedavisi planlaması yapılırken; kanserin türü ve evresi, hastanın genel sağlık durumu ve tercihleri, doğurganlık üzerindeki etkileri gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulur. Rahim kanseri tedavi seçenekleri aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

a) Ameliyat

Kanserin türü ve evresi, ayrıca doğurganlık ile ilgili endişelere bağlı olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cerrahi prosedürler gerçekleştirilebilir:

Histerektomi: Bu cerrahi operasyonda, rahim ve serviks alınır.

Radikal histerektomi: Birden fazla rahim kanseri ameliyatı seçeneği mevcut olmasına rağmen, rahim kanseri teşhisi konan kadınların çok küçük bir yüzdesinde radikal histerektomi gerekebilir. Bu tip rahim kanseri ameliyatları; rahim, serviks ve yumurtalıkların yanı sıra, çevreleyen dokuların ve vajinanın üst kısmının çıkarılmasını içerir.

Lenfadenektomi: Pelvisdeki lenf nodları da çıkarılabilir. Kanseri evreleme ve daha hedefe yönelik kanser tedavisi planı geliştirmek amacıyla, histerektominin bir parçası olarak lenf nodları çıkarılabilir.

Pelvik ekzenterasyon: Nükseden veya ileri evre rahim kanseri olan kadınlar için pelvik ekzenterasyon bir seçenek olabilir. Bu kanser ameliyatı sırasında rahim, serviks, vajina, yumurtalıklar, mesane, rektum ve yakınlardaki lenf nodları çıkarılır. Vücudun başka bir yerinden doku vajina rekonstrüksiyonu için kullanılır, idrar ve dışkı dış torbalara aktarılır.

Ayrıca Bakınız: Rahim Kanseri Nedenleri

b) Kemoterapi

Kemoterapi ile genellikle cerrahi sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek ya da kanser nüksettiği takdirde veya vücudun diğer bölgelerine yayılan kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatmak amacıyla başvurulabilir.

Rahim kanserinin yaygın görülen bir türü olan endometriım kanserinde, çoğunlukla ameliyat sonrası kemoterapi kullanılır ya da radyoterapi ile kombin yapılarak veya tek başına bir tedavi seçeneği olarak tercih edilebilir. Eğer endometrium kanseri nüksetme gösterirse, kemoterapi gerekebilir.

Kemoterapinin olası yan etkileri arasında bulantı, kusma, ağız yaraları ve saç dökülmesi içerebilir. Sağlık ekibi, kemoterapiyle ilgili semptomları azaltmaya veya hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla birden fazla önlem kullanacaktır.

Ayrıca Bakınız: Rahim Kanseri Teşhisi

c) Radyoterapi

Rahim kanseri tedavisinde yeni kanser hücrelerinin büyümesine karşı mücadele etmek amacıyla radyoterapi ve hormon tedavisi gibi diğer yenilikçi tedaviler kullanılabilir.

Bazı rahim kanseri vakalarında, tedavi planı ameliyat ve radyoterapi içerebilir. Çoğunlukla cerrahi sonrası kalan kanserli hücreleri öldürmek amacıyla radyoterapiye gerek duyulur. Nadir durumlarda ise, cerrahi öncesinde tümörün küçülmesi amacıyla radyoterapi kullanılabilir. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda ise, radyoterapi tek tedavi seçeneği olabilir.

Radyoterapi ile doğrudan tümöre veya tümör yatağına odaklanarak, bu tedavilerle gastrointestinal ve cinsel işlevle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere, yaygın görülen radyoterapi yan etkilerinin oluşma riski en aza indirilebilir.

d) Hormon Tedavisi

Mevcut bir başka rahim kanseri tedavi seçeneği, vücuttaki östrojen seviyelerini düşürerek, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan hormon tedavisidir. Bu tip hormon terapisi, hastalığın türüne ve evresine bağlı olarak tek başına veya ameliyat ve diğer tedavilerle birlikte kullanılabilir.

Over Doku Kriyoprezervasyonu

Rahim kanseri tedavisi, bir kadının gebe kalma yeteneğini etkileyebilir. Rahim, gebelikte fetüsün büyüdüğü, bir kadının üreme sisteminin parçasıdır. Bazen yumurtalıklar rahim kanseri tedavisinin bir parçası olarak alınır. Over dokusunun dondurulması,  tedaviden sonra hamile kalmayı isteyen doğurganlık çağındaki kadınlar için bir seçenek olabilir.

Yumurtalık dokularını daha sonra kullanmak için dondurmak, rahim kanseri olan kadınların kanser tedavisinden sonra gebe kalmasına olanak sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status