Migren Hakkında Genel Bilgiler

Migren hastalığından şikayetçi olan birçok kişi doktora müracaat etmeyerek, saatlerce devam eden şiddetli ağrılara katlanmayı tercih ediyor. Bu büyük hata olarak kabul edilmektedir. Çünkü nabzın atma düzenine benzer bir şekilde seyreden baş ağrıları sadece migrenin değil beyin tümörü gibi ciddi bir tehlikenin de belirtisi olabilmektedir.

Ağrınızın kaynağı migren bile olsa, uzun süre tedavi edilmediği taktirde daha büyük hastalıklar için davetiye çıkarabilir. Bunlardan biri migrenöz vertigo hastalığıdır. Birbiri ardına devam eden ve 72 saate kadar süren şiddetli migren nöbetleri şeklinde kendisini gösterir. Baş ağrısı bir bölgede başlayarak tüm bölgelere yayılır. Migrenöz vertigo sırasında çok sayıda istifra durumu yaşandığı için vücudun susuz kalması ve bayılmalara sebep olabilir. Bunların dışında, yürüyüş dengesinin bozulması, konuşma bozukluğu, çift görme, akut baş dönmesi, kol ve ayaklarda uyuşma gibi etkiler de sık görülmektedir. Böyle durumlarda hastayı mutlaka acile götürmek gerekir.

Modern tedavi yöntemlerinin doğru bir şekilde uygulanması, migren krizlerinde azalma sağlanmasına, kriz sürelerinin kısalmasına ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple, baş ağrısı ve migren rahatsızlığı olanların hiç vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmaları çok önemlidir. Günümüzde migren tedavisi için geliştirilmiş oldukça etkili ilaçlar mevcuttur.

Migren ağrısı çeken kişiler doktora gitmeden önce evde alınabilecek bazı önlemler de bulunmaktadır. Bunlardan önlemler arasında güvenli olanları aşağıda listeledik:

Migren ağrıları devam ederken uğraştığınız bir iş ya da dikkatinizi vermeniz gereken bir şey varsa derhal bırakmalısınız. Kendinizi ne kadar rahat ettirirseniz ağrı o ölçüde hafifleyecektir. Yatağınıza uzanarak uyumayı denemek en mantıklı kişisel önlemlerden biridir.

Ağrılar sırasında evinizde bulunuyorsanız ışıkları ve perdeleri kapatarak ışığın ağrıyı tetiklemesine engel olmalısınız. Yüksek ışık baş ağrılarında ağrıyı besleyici bir etki gösterir.

Sizi gerecek hiçbir dış etkene aldırmamalısınız. Ağrı öncesi ya da esnasında öfkelendiğiniz ya da üzüldüğünüz bir durum varsa, bir süreliğine unutmak durumundasınız.

Özellikle migren ağrılarında alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmalısınız. Tahmin edeceğiniz gibi bu maddeler ağrıların şiddetini arttıracaktır.

Halk arasında baş ağrısı çekenler için tavsiye edilen, ayakları sıcak suya koyma, çay içmek, alın bölgesine soğuk kompres, lavanta ya da limon koklatmak gibi uygulamaların ağrıyı hafifletici etkileri olduğu da gözlemlenmiştir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status